عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

امضاي موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي بين ايران و اكوادور

امضاي موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي بين ايران و اكوادور
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:43 ب.ظ

89/12/01 - 15:11
شماره:8912010808
دولت تصويب كرد؛
امضاي موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي بين ايران و اكوادور

خبرگزاري فارس: دولت در راستاي گسترش روابط تجاري و اقتصادي با ساير كشورها و تسريع در روابط دريايي و كشتيراني با امضاي موقت موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي بين ايران و اكوادور موافقت كرد.

به گزراش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دولت، هيئت وزيران بنا به پيشنهاد وزارت راه و ترابري و در اجراي ماده(2) آيين‌نامه چگونگي تنظيم و انعقاد توافق‌هاي بين‌المللي -مصوب 1371- به وزارت راه و ترابري اجازه داد نسبت به امضاي موقت موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي بين ايران و اكوادور اقدام و مراحل قانوني را تا تصويب نهايي پيگيري كند.

بر اساس اين مصوبه، كمك به توسعه حمل و نقل دريايي بين طرف‌هاي متعاهد و تلاش‌هاي مشترك براي رفع مشكلاتي كه ممكن است مانع گسترش حمل و نقل دريايي بين بنادر طرف‌هاي متعاهد شود، ارتقاي مشاركت نامحدود شركت‌هاي كشتيراني طرف‌هاي متعاهد در حمل و نقل بار بين كشورهاي خود و همچنين بين يك طرف متعاهد و هر كشور ثالث از جمله فعاليت‌هايي است كه طرف‌هاي متعاهد نسب به آن اقدام خواهند كرد.

همچنين كشتي‌هاي طرف متعاهد مي‌توانند به بنادر طرف متعاهد ديگر وارد شوند و به حمل و نقل مسافر و بار بين دو طرف متعاهد و نيز بين هر يك از طرف‌هاي متعاهد و كشورهاي ثالث بپردازند.

بر اين اساس، شركت‌هاي كشتيراني يك طرف متعاهد مي‌توانند نسبت به تاسيس نمايندگي يا شعبه در قلمرو طرف متعاهد ديگر بر اساس قوانين و مقررات لازم الاجرا در طرف متعاهدي كه نمايندگي يا شعبه مذكور در آن تاسيس مي‌شود، اقدام كنند.

*رفتار با كشتي‌ها در بنادر و درياي سرزميني

بر اساس اين مصوبه، هر يك از طرف‌هاي متعاهد در بنادر، آب‌هاي داخلي و درياي سرزميني خود نسبت به كشتي‌ها، بارها، خدمه و مسافران طرف متعاهد ديگر در مواردي همچون دسترسي به بنادر طرف‌هاي متعاهد، وصول عوارض و هزينه‌هاي بندري، طرز رفتار در طول مدت توقف و خرج از بنادر، استفاده‌ از تسهيلات بندري براي حمل بار يا مسافر و دسترسي به تمامي خدمات و تسهيلات بندري، همان رفتاري را خواهد داشت كه نسبت به كشتي‌ها، بارها، خدمه و مسافران كشتي كشور خود معمول مي‌كند.

*تسهيل حمل و نقل دريايي

بر اين اساس، طرف‌هاي متعاهد در حدود قوانين و مقررات لازم الاجرا در قلمرو خود، تمامي اقدامات لازم را اتخاذ خواهند كرد تا تشريفات اداري، گمركي و بهداشتي و همچنين هر گونه تشريفات بندري ديگر حاكم در بنادر را تسهيل و ساده‌سازي كنند.

*كمك و مساعدت

بر اساس اين موافقتنامه، كارگروه مشتركي متشكل از نمايندگان مقام‌هاي مربوط به تناوب و به شكل ادواري در قلمرو هر يك از طرف‌هاي متعاهد و يا بنا به درخواست هر يك از طرف‌هاي متعاهد در مواردي همچون بحث و بررسي درمورد مسائلي كه ممكن است در اجراي اين موافقتنامه بروز كند و انجام مطالعات مشترك درخصوص ارائه خدمات در زمينه حمل و نقل دريايي تشكيل مي‌شود.

همچنين اين موافقتنامه طبق قوانين و مقررات هر يك از طرف‌هاي متعاهد به تصويب مراجع صلاحيت‌دار آنها خواهد رسيد. طرف‌هاي متعاهد تصويب موافقتنامه را از طريق اطلاعيه كتبي به يكديگر اطلاع خواهند داد. اين موافقتنامه سي روز پس از تاريخ اطلاعيه‌اي كه موخر بر اطلاعيه طرف متعاهد ديگر صارد شده است، لازم الاجرا خواهدشد.

اين مصوبه از سوي محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور براي اجرا ابلاغ شده است.
انتهاي پيام/ع

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها