عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تاثیر شیر صبح و شب بر روی نوزاد متفاوت است!!

تاثیر شیر صبح و شب بر روی نوزاد متفاوت است!!
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:45 ب.ظ

 

بر پایه اعلام پژوهشگران اسپانیایی، شیر مادر که صبح به کودک داده می شود باعث جنبش و تحرک نوزاد شده اما شیر مادر در شب برای نوزاد خواب آور است.


بدین خاطر تیم پژوهشگران دانشگاه اکسترمادورا به مدیریت "کریستینا سانچز" توصیه می کند، از آنجا که ترکیب و کیفیت شیری که صبح و شب در بدن مادر تولید می شود، متفاوت است، نوزاد بایست شیر دوشیده مادر را صرفا در همان ساعت و وقت روز میل کند که در بدن مادر ساخته شده است.

در حالیکه شیر مادر در صبح حاوی مقدار بیشتری از موادی است که نوزاد را به جنبش و تحرک می آورد، مواد شیر مادر در شب خواب آور هستند.

از دیدگاه پژوهشگران، بدین خاطر معقول نیست که شیر دوشیده شده در صبح را تا شب نگهداشته و شب به نوزاد داده شود.

شیر مادر یک ترکیب بسیار پیچیده از مواد غذایی، ویتامین ها، مواد معدنی، فاکتورهای ایمنی، هورمون ها و دیگر مواد فعال بیولوژیکی است که ترکیب آن با رشد نوزاد طوری تغییر می کند که بتواند نیازهای کودک را کاملا برطرف نماید.

نتایج تحقیقات دانشمندان اسپانیایی نشان می دهد که ظاهرا نه تنها سن کودک در ترکیب و کیفیت شیر نقش دارد بلکه حتی ساعات و اوقات روز نیز بر روی کیفیت و ترکیب آن موثر است.

این پژوهشگران در آزمایشات خود بر روی مقدار "نوکلئوتید"ها در نمونه های شیر مادران تمرکز کردند که در 24 ساعت شبانه روز دوشیده شده بودند. نوکلئوتید ترکیبی متشکل از یک قند پنج کربنی (ریبوز یا داکسی ریبوز) اسید فسفریک (فسفات) و یکی از بازهای آلی پورین (آدنین، گوانین) یا پیریمیرین (سیتوزین، تیمین، اوراسیل) است. اغلب نوکلئوتید را نوکلئوتید فسفات می گویند. نوکلئوتیدها به دلیل اسید فسفریک، ترکیب اسیدی هستند.

نوکلئوتیدها، پایه و بنیان ژنوم هستند اما عملکردها و نقش های دیگری نیز در بدن دارند و برخی از آنها، خواب آور و آرامبخش و بعضی دیگر نیز ظاهرا بیشتر باعث افزایش تحرک و جنبش می شوند.

بر پایه آزمایشات پژوهشگران اسپانیایی، غلظت آدنین، گوانین و اوراسیل منوفسفات که از نوع نوکلئوتیدهای خواب آور هستند، از یک سیکل روزانه پیروی می کند و بین ساعت 8 شب و 8 صبح به بالاترین مقدار و حد می رسد. این در حالیست که غلظت سیتوزین و اینوزین منوفسفات که جزو نوکلئوتیدهای آرامبخش محسوب می شوند، طی روز به بالاترین مقدار و میزان خود می رسد.

سانچز با توجه به این نتایج معتقد است، این تغییر کیفیت شیر مادر در صبح و شب، ظاهرا در شب به شروع مرحله خواب در نوزاد کمک می کند.

این پژوهشگر افزود، شیر مادر ظاهرا عناصر و مواد ویژه روز دارد که کودک را به فعالیت تحریک می کنند و بعلاوه حاوی مواد خاص شب است که به نوزاد کمک می کنند، آرام گرفته و استراحت نماید.

سانچز تاکید می کند، بسیار مهم است که شیر مادر در ساعتی از روز به نوزاد داده شود که دوشیده شده است.


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها