عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اولین روبات محقق

اولین روبات محقق
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:49 ب.ظ

 

پژوهشگران انگلیسی اولین روبات را ارائه کردند که قادر است بطور مستقل آزمایش و پژوهش کند.


روبات "آدام" که توسط پژوهشگران دانشگاه ویلز در شهر ابریستویت انگلیس طراحی شده، سه بازوی محرک دارد و هم اکنون در آزمایشگاه بر روی مخمر پژوهش می کند و دسترسی به یک داروی ضد مالاریا، هدف بعدی این روبات و روبات "حوا" است.

روبات آدام که در نشریه تخصصی ساینس نیز از آن تمجید شده، داده هایی در باره ژنوم و متابولیسم مخمر ارایه کرده است. این در حالیست که هیچ دستگاه و روباتی قبل از آن نتوانسته چنین موفقیتی داشته باشد. "روس کینگ" پژوهشگر کامپیوتر مدت 10 سال برای توسعه و ساخت این روبات کار کرده است که می تواند بطور خودکار و مستقل آزمایش و تحقیق کند.

این روبات بر اساس سوالات مطرح شده، آزمایشاتی را انتخاب می کند که به نظرش معقول می رسد و نوع مخمر مناسب آن را از فریزر بیرون می آورد. این روبات قادر است قارچ ها را کشت و بر روی دستگاه کشت و رشد قرار دهد و بر رشد آنها نظارت کند و در صورت نیاز صفحات و ظروف کشت را شستشو دهد.

این روبات نتایج آزمایشات را ارزشیابی کرده و در باره آزمایشات بعدی خود تصمیم می گیرد و بدین ترتیب قادر است چند روز بطور مستقل کار کند و صرفا گهگاهی بایست مواد شیمیایی مورد نیاز خود را دریافت کند.

روبات آدام تاکنون توانسته است کمیت ژن ها و کیفیت عملکرد آنها را برای برخی از آنزیم های مخمر روشن کند. پژوهشگران دانشگاه ولیز بدین منظور مدلی از کیفیت روند تجزیه بیومولکول های خاصی در متابولیسم مخمر را برای روبات ترسیم کردند. آدام نیز با توجه به این مدل، کار خود را با یک سری احتمالات شروع کرد و با طرح این سوال که چه ژنی می تواند در چه محلی نقش داشته باشد؟ هر یک از احتمالات خود را از طریق انجام آزمایشات بر روی سلول های مخمر بررسی کرد که برخی از ژن های آنها را خارج کرده بودند.

این روبات قادر است از طریق نرم افزاری که داخل آن نصب شده است، احتمالاتی ارائه کرده و با تکرار آزمایشات خود، به اشتباه و خطا در احتمالات پی ببرد و بدین ترتیب هسته روش های علمی را می شناسد.

کینگ پژوهشگر کامپیوتر و طراح آدام می گوید، زمانیکه ما طراحی و ساخت این روبات را شروع کردیم، تعجب می کردیم که چنین روباتی تاکنون وجود نداشته است.

روبات دیگری با نام "حوا" نیز قرار است کار خود را از تابستان سال جاری بر روی داروهای جدید برای مقابله با مالاریا شروع کند. این روبات قرار است با استفاده از 14 هزار و 400 ماده شیمیایی، داروی موثری برای مقابله با یک پارازیت یا انگل تک سلولی با نام "پلاسمودیوم" پیدا کند. در این آزمایشت قرار است با تزریق مولکول های کلیدی پلاسمودیوم به سلول های مخمر، مشخص شود که چه ماده ای، باعث نابودی عاملین مالاریا و یا پیشگیری از فعالیت آنها می شود. روبات حوا ابتدا بطور اتفاقی مواد را انتخاب می کند اما پس از کسب اولین نتایج و واکنش های مثبت، به دنبال تجزیه و تحلیل این فعل و انفعالات و مولکول هایی می رود که در این نتایج نقش داشته اند. این روبات تلاش می کند تا با آزمایشات بعدی، دائره مواد موثر را محدود کرده و بهترین ماده و داروی موثر را پیدا نماید.

کینگ که معتقد است این روبات ها به زودی در آزمایشگاهها مورد استفاده قرار می گیرند، می گوید، ما نمی توانیم با روش دیگری هرگز این حد وسیع از داده ها را تجزیه و تحلیل کنیم.

این کارشناس تاکدید می کند، حتی فهم و درک یک سلول مخمر به انجام تعداد بیشماری از آزمایشات نیاز دارد.

منبع: مجله آلمانی اشپیگل
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها