عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پرندگان مهاجر حوزه مغناطیسی زمین را می بینند

پرندگان مهاجر حوزه مغناطیسی زمین را می بینند
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:57 ب.ظ

 

پژوهشگران آلمانی بر این باورند که ناحیه ای را در مغز پرندگان مهاجر شناسایی کرده اند که در توانایی شگفت انگیز جهت یابی و ناوبری این پرندگان نقش دارد و بخشی از مرکز بینایی آنها است.


از مدت ها پیش مشخص بود که پرندگان مهاجر سمت و جهت خود را با حوزه مغناطیسی زمین تطبیق می کنند اما کیفیت دقیق آن، تاکنون نامشخص بود. هم اکنون پژوهشگران دانشگاه اولدنبورگ در آلمان ادعا می کنند که این معما را حل کرده اند.

بر پایه اعلام "هنریک موریتزن" و همکارانش، بخشی از مرکز بینایی در مغز پرنده، مسئوولیت درک و فهم حوزه مغناطیسی را به عهده دارد.

موریتزن می افزاید، بخشی از قطب نمای پرنده در ناحیه ای از مغز به نام "کلوستر- ان." است که داده های چشم را نیز تجزیه و تحلیل می کند.

طبق اعلام این پژوهشگران، به احتمال قوی، در این ناحیه مولکولی وجود دارد که حوزه مغناطیسی بر روی آن تاثیر می گذارد.

پژوهشگران با توقف فعالیت ناحیه کلوستر-ان، فعالیت قطب نما را متوقف کردند اما پرندگان توانستند با استفاده از خورشید و ستاره ها، سمت و جهت خود را تنظیم نمایند.

در حالیکه تاکنون "کریستال های آهن" در بخش بالایی پوست نوک پرندگان به عنوان امکانی محسوب می شدند که نقش سنسورهای مغناطیسی را دارند اما بر پایه تحقیقات جدید، ظاهرا این سنسورها که در سال 1997 میلادی در نوک کبوتران نامه بر کشف شدند، نقش مهمی حداقل در پرنده سینه سرخ ارواسیایی ندارند.

بنا بر اعلام پژوهشگران، حتی چنانچه اتصال عصبی بین این کریستال ها و مغز قطع شود، پرندگان توانسته اند از قطب نمای مغناطیسی خود بدون مشکل استفاده کنند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها