عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

انتفاضه خونین بحرین

انتفاضه خونین بحرین
یک شنبه 1 اسفند 1389  04:10 ب.ظ

انتفاضه خونین بحرین

image

رژیم آمریکایی آل خلیفه صدها تن از اسلامگرایان را به خاک و خون کشید

درگیری‌های پراکنده در بحرین همچنان ادامه دارد. رژیم پادشاهی این کشور به حملات میدان اللؤلؤ و جنایت پنجشنبه خونین منامه اکتفا نکرده و کماکان حملات علیه معترضان را که غالبا شیعی هستند، ادامه می‌دهد. روز گذشته هم به دنبال تلاش مردم بحرین برای تحصن در میدان اللؤلؤ و درگیری با نیروهای مسلح ده‌ها تن از معترضين اسلامگرا زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه‌، در پی درگیری‌های به وجود آمده میان نیروهای پلیس بحرین و تظاهرکنندگانی که قصد بازگشت به میدان اللؤلؤ و تحصن در این میدان را داشتند، ده‌ها نفر زخمی شدند. 55 تن از زخمی‌شدگان این درگیری‌ها به بیمارستان‌ منتقل شدند. گفته می‌شود در این درگیری‌ها 95 تن آسیب دیده‌اند. از آمار دقيق كشته‌شدگان هم به‌واسطه بايكوت خبري شديد، خبري در دست نيست اما تنها در درگيري‌هاي پنجشنبه 6 تن به شهادت رسيده‌اند. این در حالی است که شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین‌، ولیعهد این کشور را موظف به انجام مذاکره با تمام طرف‌ها و گروه‌ها در بحرین کرده است. پادشاه بحرین همچنین تمام اختیارات لازم را برای تحقق درخواست‌های شهروندان به وی تفویض کرد. این در حالی است که شیعیان معترض اعلام کرده‌اند که نظام موجود را به رسمیت نشناخته و حاضر به مذاکره نیستند. در حالی که هزاران تن از شیعیان بحرین روز جمعه پیکر قربانیان حوادث میدان اللؤلؤ را تشییع می‌کردند، هزاران تن از شهروندان بحرینی در حمایت از نظام حاکم در منامه تظاهرات برگزار کردند. وزارت خارجه ترکیه نیز طی بیانیه‌ای نسبت به سرکوب تظاهرکنندگان در بحرین ابراز نگرانی کرده و تاکید کرد دولت بحرین باید با خویشتنداری از خشونت علیه تظاهرکنندگان استفاده نکند. شیخ خالد بن علی آل‌خلیفه، وزیر دادگستری بحرین نیز با درخواست از اعضای فراکسیون شیعی الوفاق برای مشارکت با اعضای پارلمان اعلام کرد:‌ پادشاه بحرین از اعضای قوه مقننه می‌خواهد تا با همگان مذاکره کنند. این در حالی است که عبدالجلیل خلیل ابراهیم، رئیس‌ فراکسیون الوفاق اعلام کرد که این فراکسیون قبل از برکناری دولت بحرین هیچ مذاکراتی انجام نخواهد داد. وی در ادامه افزود: ما زبان مذاکره نمی‌بینیم بلکه شاهد زبان زور و سلاح هستیم. نیروهای مسلح باید از خیابان‌های منامه عقب‌نشینی کنند. این در حالی است که تصاویر پخش شده از ناآرامی‌ها در بحرین نشان‌دهنده تیراندازی نیروهای ارتش این کشور به تظاهرکنندگانی است که به سمت میدان اللؤلؤ در منامه حرکت می‌کردند. فیصل یعقوب وزیر بهداشت بحرین اعلام کرد در درگیری‌های دیروز بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در منامه 6 نفر زخمی شدند. این در حالی است که خبرگزاری‌ها از زخمی شدن حدود 50 نفر در این درگیری‌ها خبر می‌دهند. به گفته یکی از نمایندگان سابق بحرین، اعتراضات از کنترل احزاب سیاسی خارج شده و تظاهرکنندگان معترض ضمن درخواست مشروطه سلطنتی، سقف خواسته‌های خود را افزایش داده و علاوه بر درخواست کاهش قدرت خاندان پادشاهی این کشور خواستار تغییر نظام حکومتی شده‌اند.

ادامه دخالت سعودی‌ها

از سوی دیگر یکی از مقامات دولتی در عربستان نسبت به کشیده شدن تظاهرات‌ کشورهای عربی به عربستان هشدار داد. امیر طلال بن عبدالعزیز یکی از اعضای خانواده سلطنتی در عربستان اظهار داشت:‌ در صورتی که اصلاحات لازم در عربستان اجرا نشود اعتراض‌ها به کشور ما نیز کشیده خواهد شد. وی بر لزوم رویارویی با مشکلات و ایجاد راه‌حل‌ها برای این مساله تاکید کرد و گفت: این مساله موجب می‌شود که عربستان شاهد وقایع کشورهای عربی دیگر نباشد. وی به شبکه BBC گفت: اصلاحات دربرگیرنده توسعه مجلس شورا، برگزاری انتخابات، اجرای حقوق بشر و حقوق زنان است. وی خاطرنشان کرد: این مسائلی است که ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان به آن اعتقاد دارد. امیر طلال گفت: من تنها کسی در خانواده سلطنتی هستم که معتقدم باید این اصلاحات صورت بگیرد و قادر هستم که آنها را اجرا کنم. وی تاثیر نقش حمایت آمریکا‌ در ابقای هم‌پیمانان این کشور در منطقه را بعید دانست و گفت:‌ حمایت داخلی مهم‌تر از حمایت آمریکا‌ست. همانطور که شاهد بودید حسنی مبارک رئیس‌جمهور سابق مصر و زین‌العابدین بن‌علی رئیس‌جمهور سابق تونس از هم‌پیمانان قوی آمریکا بودند اما نظامشان ساقط شد. یک مقام نزدیک به امیر نایف بن عبدالعزیز وزیر کشور عربستان نیز گفت:‌ دولت عربستان در صورتی که اوضاع در بحرین از کنترل خارج شود دخالت خواهد کرد. این مسوول گفت: دولت عربستان در حمایت از دولت بحرین کوتاهی و در قبال وقایع بحرین سکوت نخواهد کرد. قیام مردم بحرین در اعتراض به حاکمیت ظالمانه خاندان آل خلیفه بر اکثریت شیعه این کشور صورت می‌گیرد. پنجشنبه شب پلیس این کشور با یورش به میدان اللؤلؤ محل تجمع معترضین آنها را به خاک و خون کشید. روز گذشته نیز پلیس گاز اشک‌آور به سوی آنها پرتاب کرد. پزشکانی که در بیمارستان‌های این کشور حضور دارند از دیدن صحنه‌های وحشتناک بشدت متاثر شده‌اند. این گروه از کادر پزشکی در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی ایندیپندنت اعلام کرده‌اند که صحنه‌هایی مثل این روزها را تاکنون ندیده‌اند. خبرنگار روزنامه الوسط روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی شدیداً از وزیر خارجه بحرین به دلیل «کشتار در میدان اللؤلؤ» انتقاد کرد. ریم خلیفه، روزنامه‌نگار الوسط در کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه این کشور ضمن انتقادات شدید از وی و هیات حاکمه گفت: آقای وزیر! آنچه در میدان اللؤلؤ صورت گرفت یک کشتار بود. این روزنامه‌نگار در کنفرانس مطبوعاتی که روز جمعه پس از برگزاری اجلاس فوق‌العاده شورای همکاری در منامه با حضور شیخ خالد وزیر خارجه بحرین، شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد وقتی به حوادث میدان اللؤلؤ و محل تجمع اعتصاب‌کنندگان اشاره کرد نتوانست جلوی اشک‌های خود را بگیرد، شدیدا گریست و آنچه را که در این میدان گذشت یک قربانگاه واقعی توصیف کرد. ریم خلیفه در ادامه گفت: جناب وزیر! من اولین بار است که سوال نمی‌کنم، من در برابر همه رسانه‌های گروهی می‌خواهم در چند کلمه با شما سخن بگویم، من یک بحرینی هستم، پدرم سنی مذهب و مادرم شیعه است. ازدواج و ارتباط (بین شیعه و سنی) در بحرین بخشی از فرهنگ ما شده است، ما هیچگونه تبعیضی قایل نیستیم، من طایفه‌گرا نیستم، تا استخوان به وطنم عشق می‌ورزم، من یک روزنامه‌نگار مستقل هستم، به خاطر عشق به میهنم حاضرم هرچه وطنم بخواهد در اختیار قرار دهم، ما وعده ملک حمد را باور کردیم و به منشور ملی رای دادیم ولی آقای وزیر! آنچه در میدان اللؤلؤ رخ داد یک کشتار و قربانگاه بود. این در حالی است که استرالیا هم به شهروندان خود برای سفر به بحرین هشدار داده است. «کوین راد» وزیر خارجه استرالیا ضمن اعلام این مطلب همچنین از هزاران شهروند این کشور که در بحرین بسر می‌برند خواسته از مناطق ناآرام دور باشند.

30 نفر در تظاهرات اعتراض‌آمیز کویت زخمی شدند

گروه بين‌الملل: نیروهای امنیتی کویت دیروز اعلام کردند: در درگیری‌های روز جمعه بین نیروهای امنیتی و عرب‌های خواهان تابعیت در این کشور، 30 نفر زخمی شده‌اند. به گزارش رویترز،‌ درگیری در شهر جهره در شمال‌غربی کویت، نخستین درگیری در این کشور نفت‌خیز حوزه خلیج‌فارس از زمان آغاز ناآرامی‌ها در کشورهای عربی خاورمیانه در ماه دسامبر بوده است. منابع امنیتی کویت اعلام کردند: پس از این تظاهرات، 50 نفر بازداشت شدند. آنها افزودند: 7 نفر از زخمی‌های جهره از نیروهای امنیتی بودند که قصد داشتند با استفاده از بمب‌های دودزا و ماشین‌های آب‌پاش معترضان را متفرق کنند. این منابع تاکید کردند: کسانی که شدت جراحتشان زیاد بود به بیمارستان صبای کویت منتقل شدند. وزارت کشور کویت اعلام کرد: معترضان به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند. اعراب بدون تابعیت در کویت خواهان تابعیت، آموزش رایگان، خدمات بهداشتی رایگان و شغل و مزایای اختصاص داده شده به اتباع کویتی هستند. ناآرامی در منطقه و نگرانی درباره آثار احتمالی آن بر تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه، تأثير گذاشته و موجب افزایش بهای نفت شده است. هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال روز پنجشنبه با رقم بی‌سابقه 104دلار در 28 ماه گذشته معامله شد./میثاق

منبع: سایت الحماة

یا حسین (ع)

salarezeynab

salarezeynab
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6597
دسترسی سریع به انجمن ها