عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رازگشایی از یک پرونده؛ مغنیه را چه کسی کشت؟

رازگشایی از یک پرونده؛ مغنیه را چه کسی کشت؟
یک شنبه 1 اسفند 1389  04:31 ب.ظ

 

رازگشایی از یک پرونده؛ مغنیه را چه کسی کشت؟


image

اینک در جمع نیروهاى حزب الله بسیارند جوانانى که ایده هایى حتى نوین تر از عماد مغنیه در راهبرد مبارزه با رژیم صهیونیستی دارند.

شب عاشوراى سال 1386 سید حسن نصرالله در جمع فرماندهان حزب الله ویارانش اینگونه سخن گفت: «حقیقت و دستاورد شهادت دستاوردى است که انسان پس از سیر و سلوک زیاد بدان دست مى یابد. شهادت نقطه پایان مسیرى طولانى در کسب معرفت، عشق، جهاد با نفس و عمل نیکو است. شهادت پایان راه و نشان افتخارى الهى است که خدا آن را به برخى بندگان مخلص خود عطا مى کند.

شادى فرماندهان اتاق عملیات موساد از ترور عماد مغنیه چند ساعتى بیش طول نکشید و خیلى زود جاى خود را به ترس و واهمه از عواقب آن داد. با اعلام رسمى ترور مغنیه مغز متفکر عملیاتى حزب الله، جلسه اضطرارى موساد براى بررسى نتایج آن تشکیل شد. برخى سخن از شاهکار امنیتى موساد به میان آوردند و ترور مغنیه را بزرگترین عملیات تاریخ موساد نام نهادند. چند ساعتى گذشت. تحلیل ها و گزارشات فراوانى به مرکز فرماندهى موساد مخابره شد و در چشم بر هم زدنى همه چیز براى اسرائیل تغییر کرد و این پیام به همه سفارتخانه هاى اسرائیل در سراسر دنیا مخابره شد: «سفر نکنید، احتیاط کنید، مراقب خود باشید و.‎....». ارتش رژیم صهیونیستى در مرزهاى لبنان به حالت آماده باش کامل درآمد و همه ارکان آن برخود لرزیدند که واکنش حزب الله چه خواهد بود.


اسرائیل با ترور زاده شد و با جنگ و ترور نیز به حیات خود ادامه داده است. در ادبیات سرویس هاى امنیتى غرب حذف فیزیکى بهترین شیوه براى برخورد مخالفان محسوب مى شود. کم نیستند جنبش هاى مخالفى که با ترور مردان درجه یک خود به ورطه نابودى کشیده شده و یا آنکه در بهترین حالت به جنبشى خنثى و گرمى بازار دموکراسى خواهى کشورهاى غربى تبدیل شده اند. آنان با همین تفکر نیز به جنگ گروه هاى اسلامى آمدند. سخن در این باب بسیار است اما باید پرسید که در میان همه ترورهایى که اسرائیل تاکنون انجام داده است چه شد که ترور عماد مغنیه اینچنین به جنبش فراگیر ضداسرائیلى تبدیل شد.


اینک که مغنیه نیست روایات زیادى از عملکرد او در فرماندهى عملیات حزب الله از سال ۱۹۸۳ میلادى تاکنون گفته مى شود. مغنیه در همه سال هایى که پنهان بود به کابوس بزرگ سازمان هاى اطلاعاتى غرب تبدیل شده بود. او همه جا بود و هیچ کجا نبود. آمار و اطلاعات از حضور او در هواپیمایى سخن مى گفتند و هنگام حضور مأموران امنیتى براى دستگیرى اش کمترین نشانى از او در دسترس نبود. از درى که وارد مى شد خارج نمى شد.


از یک اتومبیل در طول روز دوبار استفاده نمى کرد. درجایى که همه احتمال مى دادند بیاید نمى آمد. در مراسم تشییع جنازه برادرش بیش از ۱۰ مأمور موساد آمدند تا شاید بتوانند او را نیز ترور کنند اما او نیامد و همه را حیرت زده کرد و شباهنگام بر سر مزار برادر حاضر شد و فاتحه اى خواند.


در تمام عملیات هاى حزب الله در طول جنگ 33 روزه ردپاى عماد مغنیه مشهود است. او بود که با کمتر از ۳۰ مبارز حزب الله تیپ کماندویى ارتش اسرائیل را در منطقه مرجعیون با استفاده از جدیدترین تاکتیک هاى جنگ چریکى غافلگیر کرد ده ها تانک فوق پیشرفته مرکاواى اسرائیل را نابود کرد. بارها در طول جنگ ۳۳ روزه براى رزمندگان حزب الله سخنرانى کرد. از عشق گفت و از شهادت. همه مجذوب رفتار این فرمانده بودند اما کسى نمى دانست که حاج رضوان همان عماد مغنیه اى است که سال هاى درازى است همچون شبحى و دستى بر سر اسرائیل فرود مى آید.
جز رده هاى درجه ۱ حزب الله کسى او را نمى شناخت. رده هاى درجه ۲ و ۳ تنها نامى از او و یادى از رشادت هاى او شنیده بودند. زندگى عماد مغنیه همان قدر براى اسرائیلى ها مهلک بود که اینک شهادتش.
تبلیغات آنان در مورد عملکرد مغنیه سبب گشته بود که بیش از ۳۰ سرویس جاسوسى عرب (به طور رسمى) در پى او باشند. اسرائیل به ادعاى یک افسر امنیتى خود حاضر بود بودجه اى به بزرگى بودجه یک دولت را براى دریافت هرگونه اطلاعاتى درمورد مغنیه هزینه کند. شاید اینگونه است که خبرنگار شبکه سى.ان.ان در تحلیل خود شهادت عماد مغنیه را امرى غیرممکن و فریبى از سوى حزب الله مى داند.
مغنیه براى سرویس هاى امنیتى غرب همانند پازلى بود که هیچ گاه همه تکه هاى آن کنار یکدیگر چیده نمى شد.
معماى ترور
بسیارى معتقدند باید در ماجراى ترور مغنیه ردپاى همکارى چند سازمان اطلاعاتى عربى و غربى را مشاهده کرد. امال شحاده نویسنده روزنامه الحیات پس از شهادت مغنیه مقاله اى تحقیقى در مورد او نوشت.


وى در این مقاله به ماجراى ۲۵ سال تعقیب و گریز مغنیه و سازمان هاى اطلاعاتى اسرائیل و غرب پرداخته و به نقل از «گویى مروم» یک مسئول سابق واحد ۵۰۴ ارتش اسرائیل اینگونه مى نویسد: «مطمئناً ترور عماد مغنیه با همکارى دستگاه هاى امنیتى مختلف صورت گرفته است». این مسئول سابق واحد ۵۰۴ در بخش دیگرى به ماجراى تلاش براى ربودن یا ترور مغنیه و آزادى «رون آراد» خلبان اسرائیلى اشاره کرده و مى گوید: «در سال ۱۹۸۶ پس از دو سال تلاش امنیتى فشرده اطلاعاتى به دست ما رسید که براساس آن مغنیه مسئولیت نگهدارى از «رون آراد» خلبان اسرائیلى گم شده را برعهده دارد و در مرکز در شهر على النهرى مستقر است.
براساس این داده ها مغنیه و سایر افراد در تونلى در داخل این مرکز قرارداشتند و مغنیه تنها در روزهاى شنبه به مدت دو ساعت به «رون آراد» اجازه خارج شدن از تونل را مى دهد، با توجه به این امر که ارتش اسرائیل روزهاى شنبه که روز مقدس و تعطیل است گشتى نداشته و اگر هم داشته باشد کوتاه مدت و محدود است.»
به گفته این مسئول، موساد داده هاى اطلاعاتى را پر ارزش قلمداد کرد چون فرصتى بود که مى توانست با یک تیر دو نشانه را هدف قرار دهد. نخست فرمانده نظامى حزب الله و مغز متفکر نظامى آن گروه (عماد مغنیه) را نابود مى ساخت و سپس «رون آراد» را آزاد مى کرد. براى تضمین اجراى این نقشه نیز اسرائیل مبلغ دو میلیون دلار براى چهار مزدورى که قرار بود عملیات را به اجرا گذارند اختصاص داد که به هریک از آنها نیم میلیون دلار به همراه تابعیت آمریکا تعلق مى گرفت و قرار بود با پایان مأموریت چهار مزدور به سفارت آمریکا در تل آویو بازگردند.
براساس نقشه تعیین شده، در مرحله اول این چهار تن مى بایست ماده خواب آورى در تانکر آب مرکز مى ریختند تا کارکنان مرکز چند ساعت پیش از موعد عملیات یعنى در نیمه شب بیهوش شوند و در مرحله دوم، اجراکنندگان عملیات پس از اطمینان از درخواب بودن نگهبانان، مرکز را تصرف و وارد تونل مى شدند. ولى آن روز برخلاف سایر روزها گشتى حزب الله به ناگاه وارد مرکز شد و به درگیرى با مجریان عملیات پرداخت به نحوى که سه تن از آنها کشته و نفر چهارم متوارى شد. سازمان امنیتى اسرائیل پس از انجام بازجویى هاى مکرر از نفر چهارم اینگونه ادعا کردکه احتمالاً یکى از سه نفرى که در این درگیرى کشته شد جزئیات عملیات را به حزب الله اطلاع داده است.


نبوغ امنیتى مغنیه


درباره نبوغ امنیتى عماد مغنیه سخن بسیار گفته شده است و در این مقاله نیز اشاراتى بر آن رفت اما شنیدن ابعاد این نبوغ آن هم از زبان دشمن خود حکایتى دیگر است.
«تدهار» (یکى از مسئولان سازمان امنیتى اسرائیل که در بالا چند جمله اى از او نقل شد) مى گوید: «عماد مغنیه دو ایستگاه مخابراتى پیشرفته نصب کرد که اولى مانع از شنود تماس هاى حزب الله از سوى اسرائیل مى شد و در مقابل توانست دستگاه هاى پیشرفته اى را تهیه کند تا بتواند اقدام به شنود مکالمات اسرائیل پیش از انجام هر توطئه اى کند.»
اسرائیلى ها بر این اعتقادند که «عماد مغنیه» پشت صحنه ایستادگى نیروهاى حزب الله در جنگ ۱۶ روزه سال ۱۹۹۵ قرار دارد که به عملیات تسویه حساب شهرت یافت و حزب الله بر آن لقب «بدر کبرا» نهاد. این عملیات منجر به کشته شدن هفت نظامى ارتش رژیم صهیونیستى در دره «وادى السلوقى»، ربوده شدن یک عضو موساد و اعدام وى گردید تا جایى که اسرائیل آن را خسارتى بزرگ نامید.


سخنرانى کوبنده سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در مراسم تشییع جنازه عماد مغنیه کاخ رؤیاهاى مردان تل آویو را فروریخت. «گدعون لیوى» ستون نویس مشهور روزنامه صهیونیستى ها آرتص در فرداى سخنرانى سیدحسن نصرالله در مطلبى تحت عنوان «بازى با آتش» خطاب به سران تل آویو این گونه نوشت: «هر کس عماد مغنیه را ترور کرده با آتش بازى کرده است.‎/‎/ تاریخ نشان مى دهد که هزار ترور مانند ترور مغنیه نفعى نداشته است. سلسله ترورهاى اسرائیل از على سلامه و ابوجهاد گرفته تا سیدعباس موسوى و شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز الرنتیسى ثابت کرد که تمامى آنها در ابتدا موجى از خوشحالى و احساس پیروزى ایجاد کرده و بلافاصله باعث پشیمانى شده است، افزون بر این جایگزین هاى بسیارى براى افراد ترور شده یافت شد که چه بسا از اسلاف خود تواناتر بودند.»
براین اساس همان سخن سیدحسن نصرالله رنگى از واقعیت بر خود مى گیرد که ده ها مغنیه جاى عماد مغنیه را پر خواهند کرد. مغنیه در همه سال هایى که پنهان بود به کادرسازى و تربیت نیروهاى زبده عملیاتى پرداخت. مغنیه دستاورد سال هاى مبارزه با اسرائیل را در اختیار مریدانش مى گذاشت. بسیارى از ایده ها از او بود و اینک در جمع نیروهاى حزب الله بسیارند جوانانى که ایده هایى حتى نوین تر از عماد مغنیه در راهبرد مبارزه با اسرائیل دارند.در مورد علل ترور مغنیه دو دیدگاه وجود دارد که هر یک در جاى خود قابل بحث و تأمل است:

۱- ترور مغنیه به عنوان یک راهبرد: طرفداران این دیدگاه معتقدند ترور عماد مغنیه بدون در نظر گرفتن شرایط منطقه و جهان و تنها براساس طرح قدیمى سازمان هاى اطلاعاتى براى ترور او صورت گرفته است.دستگاه ترور موساد ۲۵ سال در تعقیب مغنیه بود و با شیوه هاى نوین ضداطلاعات و ضدجاسوسى که توسط مغنیه انجام مى شد قادر به دستگیرى وى نبودند. بنابراین باید در تک فرصت ها او را ترور مى کردند که چنین نیز شد.
۲-توجه ویژه به شرایط منطقه و جهان: طرفداران این دیدگاه معتقدند ترور عماد مغنیه ارتباط ویژه اى با شرایط منطقه و اسرائیل داشته است. به تحلیل آنها اسرائیل در پى جنگ ۳۳ روزه به دنبال انتقام از حزب الله و به راه انداختن جنگى دیگر براى جبران آن شکست بود. به باور طرفداران این تحلیل گزارش وینوگراد که کمتر از دو هفته پیش از ترور عماد مغنیه منتشر شد نقش بارزى در اقدامات انتحارى اسرائیل داشته است.
بسیارى از آنان که وینوگراد را خوانده اند تنها به «اعتراف به شکست در جنگ» توجه کرده و کمتر توجهى به ابعاد دیگرى از آن داشتند در حالى که گزارش کمیته وینوگراد در حقیقت بر جنگ و خشونت بیشتر اسرائیل با اعراب تکیه مى کند. این گزارش با کنایه مى گوید: «جنگ اخیر نشان داد که جامعه اسرائیل در درگیرى با کشورهاى عرب آمادگى لازم براى دادن تلفات بالا در میان سربازان خود را ندارد و همین امر منجر به آن شد که حتى براى کسب پیروزى هاى مقطعى و منطقه اى نیز تلاش نکنند.» با توجه به آنچه در ماجراى ترور عماد مغنیه اتفاق افتاد مى توان اینگونه تحلیل کرد که رژیم صهیونیستى با برآوردى از دو نگاه فوق تصمیم به این ترور گرفت. ترور مغنیه را مى توان تلفیقى از تلاش اسرائیل براى انتقامى ۲۵ ساله از حزب الله و شخص مغنیه از سویى و تلاش ایالات متحده و این رژیم براى جبران ناکامى بزرگ آن در جنگ ۳۳ روزه به حساب آورد.

نویسنده: احسان تقدسی

منبع: سایت الحماة

یا حسین (ع)

salarezeynab

salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها