عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مبارک به آلمان گريخت

مبارک به آلمان گريخت
یک شنبه 1 اسفند 1389  04:31 ب.ظ

 

مبارک به آلمان گريخت


image

اروپا؛ مأمن دیکتاتور مصر

 

محل اقامت حسنی مبارک، پس از استعفا از ریاست‌جمهوری، رسما اعلام نشده است. اما در حالی که برخی اخبار از حضور وی در شرم الشیخ و امارات حکایت داشت، روز گذشته اعلام شد که وی به آلمان سفر کرده است. روزنامه‌ مصری الیوم نوشت: مبارک برای مداوا وارد شهر بادن آلمان شده است. به نوشته‌ این روزنامه، مبارک به همراه خانواده‌اش روز جمعه پیش از اعلام کناره‌گیری‌اش از قدرت از سوی عمر سلیمان معاونش به شرم‌الشیخ منتقل شد. وی در حال حاضر از افسردگی رنج می‌برد و از خوردن دارو امتناع می‌کند و بارها به کما رفته است. این در حالی است که سفیر مصر در آمریکا گفت، وضعیت جسمانی حسنی مبارک بسیار وخیم است. سامح شکری‌، سفیر مصر در آمریکا به شبکه‌ ان‌بی‌سی‌ آمریکا گفت: اطلاعاتی به دست آورده‌ایم مبنی بر اینکه وضعیت جسمانی و سلامتی حسنی مبارک رئیس‌جمهور مخلوع مصر رو به وخامت است. وی در عین حال جزئیات بیشتری را مطرح نکرد. اما با این وجود بسیاری انتظار دارند که بزودی خبر مرگ حسنی مبارک را بشنوند.

این در حالی است که اخیرا هجمه‌ها علیه جمال مبارک، فرزند حسنی مبارک هم به نحو چشمگیری افزایش یافته است. روز گذشته برادرزاده انورسادات با انتقاد از اقدامات جمال مبارک و دست داشتن وی در فساد سیاسی و‌ اقتصادی و سرکوب تظاهر‌کنندگان، محاکمه وی را خواستار شد. محمد انور عصمت سادات، برادرزاده انور سادات، رئیس‌جمهور اسبق مصر در گفت‌وگو با روزنامه اردنی الدستور اظهار داشت: نظام سیاسی مطلوب و مورد درخواست در مصر نظام جمهوری پارلمانی است. محمد انور عصمت سادات تاکید کرد: جمال مبارک، پسر حسنی مبارک رئیس‌جمهور سابق مصر دلیل تمام سیاست‌ها و فجایعی است که طی سال‌های اخیر در مصر به وقوع پیوسته است. وی در ادامه افزود: من به شورای نظامی مصر ابلاغیه‌ای ارائه کردم که در آن خواهان ممانعت از خروج جمال مبارک و محاکمه وی به اتهام فساد سیاسی‌ و اقتصادی و کشتار تظاهرکنندگان در روند انقلاب مصر شدم. محمد انور عصمت سادات همچنین عنوان داشت: حضور اخوان‌المسلمین ضروری است. این گروه هرگز فردی را برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری معرفی نخواهد کرد بلکه برای بهبود روابط خود با ملت مصر تلاش خواهد کرد.

از سوی دیگر خانواده مبارک در روزهای آخر ریاست‌جمهوری وی در مصر دارایی‌های خود را به بانک‌های عربستان سعودی و امارات منتقل کرده‌اند.

به گزارش الجزیره، «حسنی مبارک» رئیس‌‌جمهور مخلوع و دیکتاتور مصر به همراه خانواده خود بخش زیادی از ثروت‌های خود را که بالغ بر میلیاردها دلار بوده است، از بانک‌های اروپا به بانک‌های عربستان و امارات منتقل کرده است. این در حالی است که «زین العابدین بن‌علی» رئیس‌جمهور مخلوع تونس نیز که یک ماه پیش به عربستان رفته است، اموال و دارایی‌های خود را به این کشور منتقل کرده است.

پایگاه خبری «دبکا فایل» وابسته به سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در این گزارش نوشته است که خانواده مبارک تضمین‌های شخصی از «عبدالله بن‌عبدالعزیز» شاه عربستان و شیخ «خلیفه بن‌زاید آل‌نهیان» رئیس دولت امارات به دست آورده است که هیچ طرف دیگری نمی‌‌تواند بر این اموال و دارایی‌ها تسلط پیدا کند. روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف نیز به نقل از یک مقام ارشد سرویس اطلاعاتی غرب نوشت: ما از برخی مکالمات فوری در درون خانواده مبارک درباره چگونگی نجات و حفظ این دارایی‌ها آگاه هستیم. وی گفت: ما فکر می‌کنیم که مشاوران مالی خانواده مبارک، دارایی‌های این خانواده را به کشورهای دیگر منتقل کرده‌اند. بر اساس این گزارش، حواله کردن اموال خاندان مبارک به بانک‌های خلیج فارس از بانک‌های اروپایی در روزهای 12 و 13 فوریه جاری یعنی در روز آخر رئیس‌جمهوری مبارک صورت گرفته است.

ادامه انتفاضه تحریر


از سوی دیگر تعداد زیادی از معترضان مصری پس از تلاش ارتش برای تخلیه میدان التحریر از تظاهرکنندگان، بار دیگر وارد این میدان شده‌اند. طبق گزارش ها، کارمندان دولت نیز به معترضان آزادی‌خواه پیوسته‌اند و گروهی از افسران پلیس که روزهای قبل با معترضان برخورد کرده بودند، اکنون همراه با معترضان هستند. شورایعالی نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که از تلویزیون پخش شد، خواهان آن شد که مردم سر کارهای خود برگردند. ارتش مصر، ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را به محاصره خود درآورده تا مانع از ورود معترضان به این ساختمان شود.

کارمندان بخش‌های بانکی، حمل و نقل و گردشگری در میان تظاهرکنندگان هستند. خبرنگار BBC می‌گوید: این افراد بیشتر خواهان اصلاحات اقتصادی هستند تا آزادی‌های بیشتر و می‌خواهند شرایط زندگی آنها بهبود یابد. در همین حال بانک‌ها در مصر یک بار دیگر تعطیل شدند. تعطیلی این بانک‌ها به دلیل تظاهرات کارمندان دولتی صورت می‌گیرد. حتی ارتش به تهدید انقلابیون دست زده است. ارتش مصر تهدید کرده در صورت ادامه حضور مردم در میدان التحریر قاهره و سرپیچی انقلابیون از فرمان تخلیه میدان، آنان را دستگیر خواهد کرد. پلیس و ارتش مصر انقلابیون دموکراسی‌خواه حاضر در میدان التحریر قاهره را محاصره کرده‌اند. انقلابیون خواستار جدول زمان‌بندی مشخص برای انتقال قدرت به یک دولت غیرنظامی هستند. آنان همچنین از ارتش می‌خواهند به وعده‌هایی که پس از در اختیار گرفتن قدرت به مردم داده است به طور کامل پایبند باشد. این در حالی است که هنوز کاندیداهای ریاست جمهوری آینده مصر کاملا مشخص نیستند. عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده مصر شرکت کند. به گزارش شبکه تلویزیونی «نیل اینترناسیونال»، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد. بر اساس قانون اساسی، انتخابات ریاست‌جمهوری مصر باید شهریورماه آینده برگزار شود. دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد؛ قصد دارد در ماه مارس، سمت خود را در اتحادیه عرب ترک و در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند. این سیاستمدار کهنه‌کار با تمرکز بر اصول درست و مردمی، دموکراسی و حقوق بشر، طرح خود را در این مبارزه ارائه کرد. وی روز جمعه از انقلاب مردم مصر که حسنی مبارک را واداشت از سمت خود کناره‌گیری کند، استقبال کرد. اما محمد البرادعی بر خلاف عمرو موسی چندان برای حضور در سمت ریاست جمهوری راغب به نظر نمی‌رسد. مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که درصدد نامزد شدن برای تصدی ریاست جمهوری مصر نیست و رئیس‌جمهور آتی مصر باید فردی 40 تا 50 ساله باشد. «محمد البرادعی» در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: هدف من این است که کشورم را در انتقال از مسیر کشورهای دیکتاتوری مستبد به کشوری متمدن و برخوردار از دموکراسی کمک کنم. این دیپلمات بازنشسته 68 ساله مصری تاکید کرد: هرگز به شخصه مایل به نامزد کردن خود برای انتخابات نیستم چون علاقه‌ای به رئیس‌جمهور شدن ندارم. اظهارات البرادعی نشان می‌دهد که احتمال نامزد شدن وی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ضعیف نیست در صورتی که دیگران وی را به این امر ترغیب کنند. البرادعی درباره جماعت اخوان‌المسلمین مصر نیز گفت: این جریان بزرگ‌ترین قدرت سیاسی سازمان‌یافته در مصر است با وجود اینکه دولت مبارک آن را از تشکیل حزب سیاسی منع کرده و بسیاری از اعضایش را به زندان انداخته بود. وی افزود: اخوان‌المسلمین با کمک‌های خیریه و انسان‌دوستانه خود به فقرا، حمایت زیادی از مردم را به سوی خود جلب کرد و این در حالی است که دولت قادر به انجام این کار نبود. همچنين اخوان‌المسلمين اعلام كرد درصدد تشكيل يك حزب سياسي است.

احتمال وقوع انقلاب در عربستان

 

مفتی عربستان‌سعودی به مقامات این کشور هشدار داد که ادامه سیاست‌های آنها در بی‌توجهی به مطالبات مردمی، به بروز انقلابی مشابه مصر و تونس در عربستان خواهد انجامید. به گزارش روزنامه العرب، «شیخ یوسف‌الاحمد»، مفتی عربستان‌سعودی هشدار داد که ادامه بی‌توجهی دولت ریاض به مطالبات مردمی به بروز انقلابی مشابه مصر و تونس در عربستان می‌انجامد. وی افزود: بی‌توجهی مسؤولان عربستان به مطالبات مردم در کشوری که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان است، این احتمال را ایجاد می‌کند که انقلاب تونس و مصر گریبان حکام آل‌سعود را نیز بگیرد. بر اساس این گزارش، شیخ یوسف همچنین تصریح کرده است، شیوه مردم در ابراز احساس خود از ظلم و بی‌عدالتی و بیان خواسته‌هایشان، به شکل بی‌سابقه‌ای تغییر کرده است. وی با انتقاد از اختصاص اعتبار 112 میلیارد ریال عربستان‌سعودی به دانشگاه ملک‌عبدالله و 72 میلیارد ریال (سعودی) برای دانشگاه «شاهزاداه نوره» در ریاض گفت، با این مبلغ می‌توان 72 دانشگاه تاسیس و برای 300 هزار نفر اشتغالزایی کرد. این در حالی است که وضعیت جسمی پادشاه عربستان هم بشدت وخیم است. آخرین اخبار حاکی از آن است که وی همه کنترل‌های فیزیکی خود را از دست داده است. در صورت مرگ ملک‌عبدالله، با توجه به بحران جانشینی در دربار سعودی، احتمال وقوع درگیری‌های داخلی هم بسیار بالا خواهد رفت./میثاق

منبع: سایت الحماة

یا حسین (ع)

salarezeynab

salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران
hojat20 تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها