عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس دانشگاه قفقاز: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان ـ آمريكا وجود داشته باشد

رييس دانشگاه قفقاز: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان ـ آمريكا وجود داشته باشد
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:08 ب.ظ

رييس دانشگاه قفقاز تاكيد كرد: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان ـ آمريكا وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،كاخا شنگليا، رييس دانشگاه قفقاز در سخناني در سمينار بين‌المللي جمهوري گرجستان، تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو درباره‌ي روابط ايران و جمهوري گرجستان، اظهار كرد: پس از جنگ سال 2008 ميان روسيه و گرجستان، ايران حمايت خود را از گرجستان برنداشت و اين حمايت و همكاري‌ها تنها در زمينه‌ي گاز نبود بلكه در زمينه‌هاي مختلف همكاري‌ها ادامه داشت.

وي با بيان اين‌كه بازار گرجستان براي ايران بسيار جذاب است و زمينه‌ي خوبي براي افزايش همكاري‌ها ميان دو كشور وجود دارد، گفت: در سال 2010 آمار و ارقام همكاري‌ها عدد قابل توجهي را نشان مي‌دهد در 9 ماهه نخست سال 2010، 18 هزار گردشگر ايراني از گرجستان بازديد كردند و آغاز پروازهاي مستقيم ميان تهران ـ تفليس باعث افزايش ارتباطات مي‌شود.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: دولت گرجستان اعلام كرده است به هيچ كشوري اجازه‌ي تهديد و استفاده از گرجستان براي حمله‌ي نظامي به ايران را نمي‌دهد.

شنگليا با بيان اين‌كه همكاري‌ها ميان دو كشور مي‌تواند در سطوح منطقه‌اي و بين‌المللي استمرار يابد، به اختلاف گرجستان با روسيه اشاره كرد و گفت: در حالي كه روسيه با گرجستان اختلاف نظر دارد و آمريكا تمايل دارد در منطقه نقش‌آفرين باشد، ايران به عنوان عامل ثبات و پايدار مي‌تواند بسيار در تحولات منطقه و قفقاز جنوبي موثر باشد. ايران از كشورهايي است كه در كنار آمريكا و تركيه در اين منطقه نقش‌آفرين است.

رييس دانشگاه قفقاز تصريح كرد: پس از لغو ويزا براي سفر به گرجستان و ايران، زمينه‌هاي همكاري بسياري به‌ويژه در شهر باتومي به وجود آمده است. هم‌چنين دو كشور مي‌توانند در زمينه‌هاي بانكداري همكاري‌هاي خوبي داشته باشند.

وي با اشاره به مواضع منوچهر متكي وزير پيشين خارجه‌ي ايران كه بر حمايت ايران از تماميت ارضي گرجستان تاكيد كرده است، تصريح كرد: ما از اين موضع ايران تشكر مي‌كنيم و اميدواريم اين مواضع استمرار يابد.

شنگليا گفت: پس از حمله‌ي روسيه به گرجستان، ايران سياست مستقل خود را در منطقه پي‌گيري كرد و رفتار مثبتي را از خود نشان داد. از نظر ما آمريكا و ايران دوستان گرجستان محسوب مي‌شوند.

رييس دانشگاه قفقاز با بيان اين‌كه گرجستان تمايل زيادي براي پيوستن به ناتو دارد، اما فكر مي‌كند ايران با درك متقابل نسبت به شرايط منطقه به اين مساله نگاه مي‌كند، ادامه داد: ما معتقديم ايران در چنين شرايطي به پي‌گيري سياست‌هاي مستقلانه از سوي كشورهاي مختلف از جمله گرجستان در راستاي منافع ملي‌اش اهميت مي‌دهد.

وي تاكيد كرد: روابط ايران و گرجستان مي‌تواند مستقل از روابط گرجستان و آمريكا باشد.

شنگليا در ادامه بر اهميت حضور گرجي‌هاي ايراني‌تبار در فريدون‌شهر تاكيد كرد و گفت: حضور تعداد قابل توجهي از گرجي‌ها در ايران باعث پيوند دو ملت و دو دولت خواهد بود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها