عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

نشست خبري ضرورت و اهميت بيان قصه‌هاي ديني براي كودكان و نوجوانان برگزار شد

نشست خبري ضرورت و اهميت بيان قصه‌هاي ديني براي كودكان و نوجوانان برگزار شد
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:10 ب.ظ

يك پژوهشگر ادبي گفت: كساني كه به قصه‌گويي قصه‌هاي قرآني مي‌پردازند بايد نسبت به خرافاتي كه با ورود اسرائيليت نسبت به باورهاي مسلمانان ايجاد شده است آگاه باشند.

به گزارش ايسنا،سيداحمد وكيليان كه در نشست خبري با عنوان ضرورت و اهميت بيان قصه‌هاي ديني براي كودكان و نوجوانان سخن مي گفت، افزود: از جمله خرافاتي كه در اين مبحث وجود دارد كشتي‌ گرفتن حضرت يعقوب با خداست كه به ظاهر جزو قصص قرآني قلمداد شده است در حالي كه چنين نيست.

بنا به گفته‌ي اين پژوهشگر ادبي قصص قرآني براي برخورداري از جذابيت كافي مي‌تواند با ضرب‌المثل‌هايي توام شود. ادبيات بومي ما اين ظرفيت را داشته و دارد كه بتواند بسياري از قصص قرآني را با ضرب‌المثل‌هاي عاميانه همراه كند. اين هم‌نشيني باعث خواهد شد تا كودكان ضمن يادگيري قصص قرآني اين قصص را هرگز فراموش نكند.

وكيليان تصريح كرد: بعضي از پارامترها در همه قصص بايد رعايت شوند. آموزش و دانش‌اندوزي براي خردسالان همانند نقش گرفتن نقوش بر سنگها بوده و لازم است در قصه‌گويي ريزه‌كاري‌هاي بسياري رعايت شود.

وي با بيان اين جمله افلاطون كه بزرگترين وظيفه مادران قصه‌گويي است و آن هم گفتن قصه‌هاي خوب، تاكيد كرد: يكي از اصول قصه‌گويي و قصه‌نويسي براي كودكان آشنايي با زبان آنان است. كودكان افرادي بسيار حساسند و بهتر است برخي از قصص همچون قصه حضرت رقيه (س) با رعايت بسياري از مباحث روانشناختي و حساسيت‌هاي روحي آنها گفته شود.

وكيليان ظرفيت ادبيات بومي ما را براي انتقال بخشي از قصص قرآني به كودكان شايان توجه توصيف كرد و گفت: بسياري از ضرب‌المثل‌ها همچون از ماست كه برماست مي‌تواند با برخي از آيات قرآن همچون «خداوند مي‌فرمايد: كه من هيچ كاري را انجام نمي‌دهم مگر آنكه خود انسانها سبب آن باشند» در اين زمره است.

وكيليان تاكيد كرد: چنين تمثيل‌هايي مي‌تواند در جذابيت بيشتر قصص قرآني به كودكان موثر باشند و به جاست قصه‌گويان قصص قرآني نسبت به چنين نكاتي دقت نظر داشته و از آنها استفاده كنند.

در ادامه اين نشست كه در زمره نشست‌هاي تخصصي چهاردهمين جشنواره قصه‌گويي بين‌المللي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان بود، دكتر توسا از تايلند تصريح كرد: قصه‌هاي مذهبي همه‌ي انسانها را به سوي مفاهيم ارزشمند همچون مهرباني، صلح و دوستي هدايت مي‌كنند و از اين رو حائز اهميت هستند.

اين دكتراي ادبيات انگليسي و آمريكا تصريح كرد: بسياري از آداب انساني را نمي‌توان به صورت مستقيم به بچه‌ها آموزش داد، من فكر مي‌كنم قصه‌هاي مذهبي بايد از قلب قصه‌گويان به قلب كودكان منتقل شود تا بتواند تاثيرگذاري بيشتري داشته باشد.

بنا به گفته اين قصه‌گو وقتي قصص قرآني انتخاب مي‌شوند بايد اين قصص با زباني ساده و همراه با اندام‌هاي شكلي حركتي مثل انگشتان دست همراه باشد تا بر جذابيت چنين قصه‌هايي بيفزايد.

مايكل مالينوفسكي قصه‌گوي لهستاني نيز در اين نشست گفت: اعتقادات در كشورهاي مختلف متفاوتند، امروزه در بسياري از كشورها مذهب در حال كمرنگ‌شدن است، در حاليكه مذهب منتقل‌كننده ارزشهاست.

وي گفت: قصه‌گويي مي‌تواند يكي از ابزارهاي انتقال فرهنگ به شمار آيد در فرهنگ‌هاي مختلف مثل اسلام و مسيحيت، قصه‌گو مي‌تواند بسياري از مفاهيم مذهبي را انتقال دهد. اما در كشورهايي مثل كشور ما اقتدار مذهب در حال كمرنگ‌شدن است و اين باعث شده است كه برخي عناصر ديگر همانند هنرپيشگان اقتدار را در دست بگيرند. در حالي كه الگوهاي خوبي براي اين منظور نيستند.

وي با تاكيد بر اينكه كشورهايي كه الگويي را براي انتقال عقايد ندارند دچار سردرگمي هستند، گفت: امروزه بسياري از مردم به دنبال سرمايه‌ و پول‌ هستند بر همين اساس بسياري از داستان‌هايي كه اين ويژگي‌ها را دارند يعني به ثروت‌اندوزي مي‌پردازند اهميت يافته‌اند. در حالي كه من معتقدم مذهب بسيار مهم است. چون به ما الگو مي‌دهد تا بدانيم چگونه زندگي كنيم. به شخصه از داستان‌هايي كه در حوزه ادبيات ديني با محوريت شخصيت‌هاي ديني اجرا مي‌شود لذت مي‌برم.

مايكل مالينوفسكي گفت: هدف من از قصه‌گويي ايجاد پل ارتباطي بين فرهنگ‌هاست.در فرهنگ‌هاي مختلف مشتركات زيادي به لحاظ اعتقادات مذهبي و ديني وجود دارد كه مي‌تواند انسان‌ها را به هم نزديك كند. در غرب خيلي‌ها از مسلمانان مي‌ترسند، در حالي كه من معتقدم داستان ابزاري براي شناخت فرهنگ است و مي‌تواند ما را در پذيرش قبول مذاهب ياري كند.

اين نشست با جلسه‌ي پرسش و پاسخ حاضران در محل چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي قصه‌گويي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به پايان رسيد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها