عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برنامه‌هاي همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا تشريح شد

برنامه‌هاي همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا تشريح شد
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:37 ب.ظ

نشست خبري نخستين همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا كه پنجم اسفندماه برگزار مي‌شود، صبح امروز (يكشنبه، اول اسفندماه) برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ايرج مهركي ـ عضو هيأت مؤلفان مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و دبير همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا ـ با اشاره به برگزاري اين همايش در پنجم اسفندماه جاري، گفت: مؤسسه لغت‌نامه دهخدا در نظر گرفته است كه به مناسبت هفتم اسفند، سال‌روز درگذشت علامه دهخدا، و براي تبادل آرا ميان متخصصان حوزه فرهنگ‌نويسي، نخستين همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا را برگزار كند. به همين مناسبت اوايل تابستان، فراخوان اين همايش به دانشگاه‌ها و مراكز تخصصي كه در اين حوزه كار مي‌كنند، اعلام شد و از صاحب‌نظراني كه در ساير مراكز كار فرهنگ‌نويسي انجام مي‌دهند، دعوت شد تا با ارسال مقاله، ما را در برگزاري اين همايش ياري كنند.

 

او با اشاره به تعداد مقالات رسيده به دبيرخانه اين همايش گفت: 50 چكيده مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شد كه اين چكيده‌ها توسط هيأت علمي همايش مورد بررسي قرارگرفت و از 40 نفر از نويسندگان خواسته شد تا متن كامل مقالات خود را ارسال كنند كه اين مقالات در چند مرحله توسط داوران مورد بررسي قرار گرفت و در نهايت با برخي اصلاحات، 10 مقاله به عنوان مقالات برگزيده همايش انتخاب شدند.

 

مهركي با اشاره به چاپ مقالات، عنوان كرد: چكيده مقالات چاپ شده است كه در روز برگزاري همايش در اختيار شركت‌كنندگان قرار مي‌گيرد. همچنين متن كامل 10 مقاله برگزيده زير چاپ است كه به زودي منتشر مي‌شود.

 

او با اشاره به برنامه‌هاي نخستين همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا، گفت: اين همايش در روز پنج‌شنبه (پنجم اسفندماه) از 9 صبح تا 5 بعدازظهر در سالن محمود افشار مؤسسه دهخدا برپا مي‌شود كه در روز برگزاري همايش، سخنراناني چون دكتر صادقي، رواقي، سميعي، كتايون مزداپور، حسن هاشمي مين‌آباد و چند نفر از كساني كه مقالات‌شان برگزيده شده است، سخنراني مي‌كنند.

 

او همچنين به برگزاري نمايشگاهي در كنار همايش اشاره و اظهار كرد: در روز همايش، مؤسسه‌هايي كه به كار تأليف و نشر فرهنگ مي‌پردازند، مانند فرهنگستان زبان و ادب فارسي، مؤسسه فرهنگ معاصر، لغت‌نامه دهخدا و دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن نمايشگاه و فروشگاه كتابي در محل برگزاري همايش برپا مي‌كنند.

 

او افزود: با توجه به زمان كمي كه امسال براي برگزاري همايش داشتيم، نتوانستيم از متخصصان خارجي براي شركت در همايش دعوت كنيم؛ اما اين برنامه را داريم كه در سال‌هاي آينده از متخصصان خارج از كشور هم براي شركت در اين همايش دعوت كنيم؛ زيرا حضور آن‌ها و تبادل فكري با متخصصان ايراني مفيد خواهد بود.

 

مهركي با اشاره به اهداف نخستين همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا خاطرنشان كرد: نخستين همايش فرهنگ‌نويسي علامه دهخدا با اهداف «شيوه‌هاي فرهنگ‌نويسي»، «تاريخچه‌ي فرهنگ‌نويسي»، «فرهنگ‌نويسي و گونه‌هاي زباني»، «فرهنگ‌نويسي و تصحيح متون»، «نقد و بررسي شيوه‌هاي عمومي و تخصصي فرهنگ‌نويسي»، «بومي‌سازي شيوه‌هاي فرهنگ‌هاي تخصصي»، «فرهنگ‌نويسي گويش‌هاي ايراني» و «مسائل و دشواري‌هاي فرهنگ‌نويسي در ايران» برگزار مي‌شود كه يكي از مهم‌ترين هدف‌هاي آن، تبادل نظر متخصصان حوزه فرهنگ‌نويسي، بخصوص در شرايط جديد، است؛ زيرا با آمدن كامپيوتر و تغيير و تحول، سرعت فرهنگ‌نويسي بسيار بالا رفته و لازم است كساني كه در اين حوزه كار مي‌كنند، تجربيات خود را با هم در ميان بگذارند. همچنين براي مؤسسه‌هايي كه به طور جداگانه به كار فرهنگ‌نويسي اشتغال دارند، با آشنايي با فعاليت‌هاي يكديگر، از دوباره‌كاري و تكرار جلوگيري مي‌شود و نقص‌هاي كار را مي‌توانند با هم جبران كنند.

 

دبير نخستين همايش علامه دهخدا با اشاره به فعاليت‌هاي مؤسسه لغت‌نامه دهخدا گفت: با توجه به اين‌كه جزوه‌هاي لغت‌نامه دهخدا در زمان حيات او به پايان نرسيد، بعد از مرگ او، دكتر معين و شهيدي سرپرستي تأليف را برعهده گرفتند كه كار تأليف در سال 1359 به پايان رسيد و بعد از آن كساني كه در اين دوره كار مي‌كردند، تصميم به تدوين لغت‌نامه جديدي گرفتند كه از لغت‌نامه دهخدا كامل‌تر باشد كه اين مجموعه به نام «لغت‌نامه فارسي» نام نهاده شد و اكنون 30 جزوه آن به چاپ رسيده كه حرف‌هاي الف و آ تمام شده و بخشهايي از حرف ب آماده چاپ است.

 

او «لغت‌نامه فارسي» را بزرگ‌ترين و كامل‌ترين لغت‌نامه فارسي دانست و گفت: اين لغت‌نامه كلا 400 جزوه را شامل مي‌شود كه در حدود 70 تا 80 جلد كتاب منتشر مي‌شود.

 

او همچنين به چاپ لغت‌نامه دهخدا در دو جلد اشاره و اظهار كرد: مؤسسه لغت‌نامه دهخدا با حذف اعلام و لغت‌هاي كم‌كاربرد از لغت‌نامه دهخدا و افزودن واژه‌هايي كه در اين چند دهه اضافه شده‌اند، لغت‌نامه‌اي ايجاد كرده كه در دو جلد منتشر شده است.

 

مهركي در ادامه از تجديد چاپ لغت‌نامه دهخدا با حروف‌چيني جديد خبر داد و گفت: با توجه به اين‌كه چاپ‌هاي قبلي لغت‌نامه دهخدا بسيار حجيم بوده‌اند و به خاطر چاپ‌هاي سربي داراي غلط بودند، تصميم گرفتيم اين لغت‌نامه را بدون كاستن كلمات با حجمي كم‌تر دوباره منتشر كنيم. هم‌زمان از روي همين چاپ، سي‌دي لغت‌نامه تدوين شده است كه چهار بار نيز ويرايش شده است.

 

او از ديگر فعاليت‌هاي مؤسسه دهخدا به مركز آموزش زبان فارسي اشاره كرد و گفت: مركز آموزش زبان فارسي در سال 1367 با كوشش شهيدي و غلامرضا ستوده، رييس و معاون وقت مؤسسه دهخدا، شكل گرفت و دانشجوياني از همه جاي دنيا در اين مركز شروع به آموزش زبان و ادبيات فارسي در سطح پيشرفته و ابتدايي كردند.

 

مهركي در پاسخ به سؤال خبرنگار ايسنا درباره فعاليت سايتي به نام لغت‌نامه دهخدا گفت: اگرچه فعاليت اين سايت درست بود؛ اما چون با نام مؤسسه دهخدا و بدون اجازه اين مؤسسه از برند اين مؤسسه استفاده مي‌كرد و برخي واژه‌هاي نادرست را نيز استفاده مي‌كرد، مؤسسه در همان زمان اطلاعيه‌اي صادر كرد و اعلام كرد كه اين سايت توسط مؤسسه دهخدا راه‌اندازي نشده است و ما از آن اطلاعي نداريم و اين سايت تنها از سي‌دي‌هاي لغت‌نامه دهخدا استفاده مي‌كند.

 

او همچنين با اشاره به تصميم مؤسسه دهخدا براي ايجاد لغت‌نامه آنلاين گفت: با توجه به اين‌كه 30 سال از تأليف لغت‌نامه‌ي در دسترس ما مي‌گذرد، بايد لغت‌نامه فارسي را به پايان برسانيم تا بتوانيم نسخه آنلاين آن را در دسترس عموم قرار دهيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها