عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

لرزش در پايه هاي حكومت آل سعود؛ صداي قيام به عربستان مي رسد

لرزش در پايه هاي حكومت آل سعود؛ صداي قيام به عربستان مي رسد
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:50 ب.ظ

 
لرزش در پايه هاي حكومت آل سعود؛ صداي قيام به عربستان مي رسد
تهران - يك پايگاه اطلاع رساني امروز (يكشنبه) با اشاره به اعتراض ها در منطقه خاورميانه از افزايش احتمال قيام مردم عربستان در برابر رژيم پادشاهي فعلي اين كشور به دليل تنگناهاي سياسي و اجتماعي خبر داد.
به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، پايگاه اطلاع رساني 'آسيا تايمز' با اشاره به قيام مردم بحرين عليه حكومت 'حمد بن عيسي آل خليفه'، پادشاه اين كشور، نوشت: آنچه معترضان بحريني مي توانند انجام دهند و اكنون بسيار مهم است، جرات بخشيدن به شيعيان عربستان در مبارزه طولاني با رژيم اين كشور براي به دست آوردن برابري در حوزه هاي مذهبي، اقتصادي و اجتماعي است.
آسيا تايمز ادامه داد : بسيار خوش بينانه است اگر فكر كنيم خاندان سعودي زير بار اصلاحات مي روند؛ دست كم آن هم وقتي كه از ثروت بي حد و حساب و تشكيلات امنيتي گسترده اي براي سركوب برخوردارند و از رهگذر اين دو عامل مي توانند هر صداي مخالفي را يا بخرند و يا سركوب كنند.
با وجود اين، دلايلي وجود دارد كه احتمالا مردم عربستان را به خيزش در برابر رژيم فعلي فرامي خواند و ممكن است تغييراتي در اين كشور پديد آورد. سن متوسط شاهزادگان حاكم در اين كشور 83 سال است. در حالي كه 47 درصد از جمعيت كل كشور، يعني 18ميليون و 500 هزار نفر زير 18 سال هستند. برداشت قرون وسطايي از اسلام و فساد بيش از حد خاندان سعودي باعث شده تا جوانان عربستاني به طور مرتب از مشكلات متعدد در اين كشور ابراز نگراني كنند.
افزون بر اينها، طبقه متوسط در عربستان سعودي به شدت كوچك شده است. 40 درصد از جمعيت اين كشور زير خط فقر زندگي مي كنند و از آموزش محروم و بيكار هستند. حدود 90 درصد از جمعيت شاغل در اين كشور از سني هاي خارجي تامين مي شوند. حتي عبور از پل عربستان به منامه كافي است تا جرات مقابله در برابر اين شرايط را به شيعيان عربستان سعودي بدهد.
صحبت در مورد محدوديت ها در كشوري كه حزب سياسي، اتحاديه كارگري و سازمان دانشجويي در آن وجود ندارد ، برگزاري هر نوع تظاهرات و اعتراضي نيز قدغن شده و اعضاي تنها نهاد قانونگذاري نيز موسوم به شوراي مشورتي توسط پادشاه انتصاب مي شوند، كار دشواري است.
با وجود اين روزنامه 'عرب نيوز' چاپ رياض، اخيرا هشدار داد كه صداهاي آزادي خواهي كه از شمال آفريقا بر مي خيزد، احتمالا به عربستان سعودي نيز خواهد رسيد.
به نوشته اين روزنامه با آنكه قيام مردم عربستان به دليل نرخ بالاي بيكاري صورت خواهد گرفت، اما كسب آزادي هاي سياسي و اجتماعي نيز براي آنها مهم است و موج اخير انقلاب در كشورهاي عربي بدون لرزاندن خانه آل سعود كامل نخواهد شد.
 

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها