عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

سند حفظ و توسعه خوزستان تدوين شود

سند حفظ و توسعه خوزستان تدوين شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:51 ب.ظ

قائم مقام سازمان محيط زيست:
سند حفظ و توسعه خوزستان تدوين شود

خبرگزاري فارس: قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست خوزستان تدوين سند حفظ و توسعه محيط زيست خوزستان را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز،‌ علي‌محمد شاعري در مراسم توديع و معارفه مديركل محيط زيست خوزستان، در تشريح اولويت‌ها در برنامه خوزستان و انتظارات سازمان حفاظت محيط زيست از مدير جديد اين استان، گفت: اولويت نخست سند حفظ و توسعه محيط زيست استان با همكاري بخش‌هاي دولتي و سازمان‌هاست، كه بر اساس آن استعداد‌ها و محدوديت‌هاي محيط زيست استان مشخص مي‌شود تا از تصميمات سليقه‌اي جلوگيري گردد.
وي با اشاره به توسعه شتاب‌زده و سريع در خوزستان، توجه به توسعه پايدار در استان را ضروري خواند و افزود: راهبري بايد به گونه‌اي باشد كه پروژه‌هاي زيست‌محيطي پيوست و همراه ساير پروژه‌ها از مكانيابي گرفته تا سيستم تصفيه فاضلاب و پسماندهاي ويژه و بيمارستاني اجرا شود.
شاعري تاكيد كرد: غفلت از ملاحظات زيست محيطي پروژه‌ها، ضرر وخسارت‌هاي جبران ناپذيري در آينده به خوزستان وارد مي‌آورد.
معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست، همچنين بر نوسازي و شبكه و خطوط انتقال نفت در خوزستان تاكيد كرد و اظهار داشت: درحال حاضر بخش قابل توجهي از شبكه نفتي در خوزستان كهنه و فرسوده است و هر لحظه امكان نشت از اين خطوط وجود دارد.
وي خطاب به مدير جديد محيط زيست خوزستان گفت: خوزستان با سيستان و بلوچستان كه هامون تنها منطقه بحراني آن به شمار مي‌آيد متفاوت است.
شاعري تعهدات دولت در سفر به خوزستان را يادآور شد و افزود: بر اين اساس 15 تا 20 هزار ميليارد تومان اعتبار براي اجراي اين مصوبات بايد اختصاص يابد كه براي احداث هر واحد صنعتي بزرگ بايد پيوست زيست‌محيطي لحاظ شود.
وي اظهار داشت: خوزستان با رشد شتابان در عمران صنعت و كشاورزي بايد پيوست‌هاي زيست‌محيطي براي تمام طرح‌ها داشته باشد؛ زيراكه محيط زيست متعلق به همه مردم و زندگي بدون هوا و آب براي هيچكس ممكن نيست.
اين مقام مسئول بهداشت محيط را از ديگر اولويت‌هاي اين سازمان عنوان كرد و با اشاره به پسماندهاي خانگي در روستاهاي استان، اظهار داشت: اين پسماندها در حال حاضر در مسير و در بافت مسكوني تخليه مي‌شود كه بايد با همكاري روستائيان و ساير دستگاه‌ها از اين روند جلوگيري كرد.
وي همچنين با بيان اينكه پديده گرد و غبار مردم خوزستان را بيشتر از ساير نقاط كشور عذاب مي‌دهد، تاكيدكرد: براي توسعه فضاي سبز و بيابانزدايي در شهرهاي در معرض آسيب اين استان بايد به صورت جدي‌ مورد توجه قرار گيرد.
معاون سازمان حفاظت محيط زيست در ادامه در مورد بخش معاونت طبيعي و تنوع زيستي، بر توسعه و تكثير جمعيت حيات وحش اين استان به ويژه در مناطق حفاظت شده تاكيد و توسعه اين بخش را از راه‌هاي توسعه صنعت گردشگري عنوان كرد.
وي با بيان اينكه نبايد درخوزستان شاهد كاهش جنگل و پيشروي بيابان باشيم، تصريح كرد: اقليم و شرايط آب و هوايي اين استان به گونه‌اي نيست كه شرايط بياباني داشته باشد و در صورت مديريت صحيح اين استان در معرض بياباني شدن قرار نمي‌گيرد.
شاعري همچنين با يادآوري خاطره پرسنل زحمتكش محيط زيست به ويژه محيط بانان، تعداد شهداي سازمان محيط زيست را تا كنون 106 نفر اعلام كرد و اظهار داشت: پرسنل محيط زيست با امكانات اندك خود به جنگ افراد سودجو مي‌روند و شبانه‌روز و بي‌ادعا از طبيعت حفاظت مي‌كنند و بايد تقدير شوند.
انتهاي پيام/خ10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها