عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

فلسفه امر به معروف و نهي از منكر‌ صيانت از ارزش‌ها است

فلسفه امر به معروف و نهي از منكر‌ صيانت از ارزش‌ها است
یک شنبه 1 اسفند 1389  06:55 ب.ظ

استاد حوزه علميه زنجان:
فلسفه امر به معروف و نهي از منكر‌ صيانت از ارزش‌ها است

خبرگزاري فارس: استاد حوزه علميه زنجان گفت: فلسفه امر به معروف و نهي از منكر حفظ و صيانت از ارزش‌هاي منطبق با فطرت بشر است.

به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان، آيت‌الله محمد حسيني‌زنجاني شنبه شب در مراسم تجليل از برگزيدگان مقاله و كتابخواني ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر و در جمع مسئولان استان زنجان‌ با اشاره به آيه 110 سوره آل عمران كه امت برتر بودن را جاري بودن امر به معروف ونهي از منكر در جامعه مي‌داند، اظهار داشت: جامعه براي مصون ماندن از لغزش مدام به تذكر نياز دارد.
روحاني برجسته زنجاني تاكيد كرد: هر چيزي كه با فطرت بشري منطبق باشد معروف و گرنه منكر است.
وي با اشاره به ثبت نامه حضرت علي (ع) به مالك اشتر نخعي در كتاب نهج‌البلاغه به عنوان قديمي‌ترين سند حكومت‌داري در سازمان ملل‌ تصريح كرد: ما قدر و منزلت اين كتاب را آنچنان كه شايسته است، نمي‌دانيم.
‌حسيني باور قلبي به معروف، اقرار زباني و ورود عملي به امر معروف را از مهم‌ترين دلايل موفقيت امر به معروف توسط آمر عنوان كرد.
وي با اشاره به عدم موفقيت نهي از منكر در اغلب موارد‌ خاطرنشان كرد: بر طبق گفته حضرت علي (ع‌) در نهج‌البلاغه هر كس مي‌خواهد در جاده كمال گام بردارد بايد منكر را به قلبش بشناساند، با زبان منكر را ابراز كند و بالاخره اينكه انسان بايد فعاليت عملي در اين راستا انجام بدهد، چرا كه فطرت بشر منطبق با دستورات ديني است و دليل اين عدم موفقيت، شخص ناهي از منكر است.
استاد حوزه علميه زنجان با بيان خصوصيات افراد مرده‌اي كه بر روي زمين راه مي‌روند، تاكيد كرد: آن دسته از انسان‌ها كه نسبت به منكرهاي موجود در جامعه بي‌تفاوت هستند و عكسل‌العمل نشان نمي‌دهند، مرده محسوب مي‌شوند، چرا كه حيات معنوي جامعه منوط به احياي ارزش‌ها در آن جامعه است.
وي با اشاره به تعاليم اولياي دين در‌باره آمران به معروف و ناهيان از منكر افزود: شرط اصلي و اثر‌گذار رعايت عدالت در اين امر مهم است، چرا كه خداوند از هر كس به اندازه توانش انتظار دارد.
اين عالم برجسته زنجاني ادامه داد: بايد با مردم رفيق بود، چرا كه درشتي كردن با مردم را خود خداوند براي پيغمبرش ممنوع كرده است.
وي با اشاره به تجربيات شخصي خود در‌باره امر به معروف گفت: آمر به معروف و ناهي از منكر بايد مناسب با شرايط محيطي عمل كند.
‌حسيني تاكيد كرد: امر به معروف و نهي از منكر‌ يك اقدام حكومتي نيست بلكه يك وظيفه همگاني است.
در ادامه اين مراسم معاون ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر با اشاره به لزوم بصيرت‌افزايي در جامعه ايراني عنوان داشت: امروز دفاع از ولايت مهم‌ترين اصل در نظام جمهوري اسلامي است.
حميد ارجمند‌فر با بيان اينكه قيام امام حسين (ع) براي امر به معروف ونهي از منكر بوده است، افزود: دفاع از نماز و جايگاه امام از اهداف قيام امام حسين (ع) بوده است.
وي با تاكيد بر جايگاه ايران اسلامي در دنياي امروز بيان داشت: جامعه جهاني تحت تاثير تحولات ايران اسلامي است.
همچنين در اين مراسم يعقوب حسيني گزارشي از مراحل برگزاري دو مسابقه كتابخواني و مقاله‌نويسي ارائه داد.
در پايان از بين 864 نفري كه بالاترين امتياز را در بين يك هزار و 850 نفر به دست آورده بودند از 30 نفر تجليل و از صاحبان 10 مقاله برتر نيز تقدير شد.
انتهاي پيام/ج10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها