عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

قنبري: گزارش تفريغ بودجه به نمايندگان ارايه شود

قنبري: گزارش تفريغ بودجه به نمايندگان ارايه شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  07:31 ب.ظ

داريوش قنبري با انتقاد از در اختيار قرار نگرفتن گزارش تفريغ بودجه 88 به نمايندگان، خواستار ارايه هرچه سريع‌تر اين گزارش شد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نماينده مردم ايلام در خانه ملت در تذكري شفاهي در صحن علني امروز - يكشنبه - با انتقاد از ارايه نشدن گزارش تفريغ بودجه 88 به نمايندگان گفت: با كمال تعجب گزارشي در داخل كازيو نمايندگان با مهر محرمانه از سوي ديوان محاسبات به شكل جزيي و بخشي مشاهده شده است. اين درحالي است كه ديوان محاسبات طبق اصل 55 قانون اساسي مكلف است گزارش تفريغ بودجه را در اختيار عموم قرار دهد.

قنبري با بيان اين‌كه محرمانه تلقي كردن گزارش تفريغ بودجه خلاف قانون است، گفت: گزارش تفريغ بودجه را در اختيار نمايندگان قرار دهيد تا در جريان چگونگي اجراي بودجه قرار گيريم تا اگر اجرا نمي‌شود حداقل وقت خود را تلف نكنيم.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رييس مجلس در پاسخ به اين تذكر شفاهي با تاكيد بر اين‌كه ديوان محاسبات گزارش تفريغ بودجه 88 را به مجلس ارايه داده است، گفت: اين گزارش در اختيار كميسيون برنامه و بودجه است تا پس از پايان بررسي‌هايشان به صحن ارايه دهند.

وي هم‌چنين از كميسيون برنامه و بودجه خواستار سريع‌تر ارايه شدن گزارش تفريغ بودجه 88 به مجلس براي قرائت آن شد.

رييس قوه مقننه در ادامه با تاكيد بر اين‌كه بحث محرمانه بودن گزارش تفريغ بودجه وجود ندارد، گفت: مسير ارايه‌ي اين گزارش بدين صورت است كه بعد از ارايه‌ي گزارش تفريغ بودجه به كميسيون برنامه و بودجه،‌ اين كميسيون پس از انجام بررسي‌ها، گزارش آن را به مجلس ارايه نمايد.

قنبري هم‌چنين در ادامه تذكر شفاهي‌اش با اشاره به ماده 216 آيين‌نامه داخلي، گفت: طبق اين ماده 10 روز نمايندگان، 15 روز كميسيون‌هاي تخصصي براي ارايه پيشنهادات و 15 روز كميسيون تلفيق براي بررسي فرصت دارد و بايد بررسي كميسيون تلفيق بعد از بررسي در كميسيون‌هاي تخصصي باشد. از اين رو كميسيون تخصصي عملا تا 15 روز از ارايه‌ي لايحه نمي‌تواند كار خود را شروع كند.

وي با تاكيد بر اين‌كه مجلس موظف به اجراي قانون است، افزود: طبق قانون، دولت بايد 15 آذر لايحه بودجه را به مجلس ارايه مي‌كرد كه اين امر امروز يعني در اول اسفند رخ داد. اگر بهانه‌ي امسال براي ارايه‌ي با تاخير لايحه بودجه، تاخير در ارايه لايحه برنامه از سوي مجلس است، بايد پاسخ داد كه دولت با ايجاد مشكلاتي همچون پس گرفتن لايحه برنامه باعث ايجاد اين تاخير شد.

قنبري با طرح اين پرسش كه استدلال دولت براي تاخير در ارائه لايحه بودجه در سال‌هاي گذشته چيست؟ گفت: دولت در طول چند سال گذشته همواره لايحه بودجه را در بهمن‌ماه و بعد از دو ماه تاخير به مجلس ارايه كرده است كه اين رويكرد تنها به معناي بي‌توجهي به قانون است؛ در اين شرايط ما نمايندگان موظف به دفاع از قانون‌ايم، چون اين قانون براي سرگرمي نوشته نشده است.

اين نماينده مجلس هشتم در ادامه خطاب به لاريجاني رييس مجلس گفت: از آنجا كه بالاترين مصلحت اجراي قانون است،بايد اين موضوع مورد توجه قرار گيرد؛ البته انتظار ما از شما اين بود كه امروز از رييس‌جمهورخواستار ارايه گزارشي از نحوه‌ي اجراي برنامه چهارم به مجلس طبق تكاليف مندرج در برنامه مي‌شديد، چون طبق ماده 157 رييس‌جمهور بايد در آذرماه هرسال گزارشي از پيشرفت برنامه و مشكلات پيش‌رو در روند اجراي آن را به مجلس ارايه مي‌داد كه در طول سال‌هاي اجراي برنامه چهارم حتي يك‌بار اين گزارش حداقل براي رفع تكليف و رعايت ظاهر قانون ارائه نشد.

به گزارش ايسنا،رييس مجلس در پاسخ به تذكر ديگر قنبري نماينده ا يلام در مورد روند بررسي لايحه بودجه گفت: اين اظهارنظر شما در اين مورد كه كميسيون تلفيق بايد پس از بررسي‌هاي كميسيون تخصصي تشكيل شود را قبول دارم اما كميسيون‌هاي تخصصي مي‌توانند گزارش‌شان را در زمان‌هاي مختلف ارايه نمايند.

وي با بيان اين‌كه در كميسيون تلفيق بحث‌هاي كلي راجع به بودجه انجام مي‌شود، افزود: از آن جا كه مي‌توان اين بحث‌ها را زودتر انجام داد، هيچ منعي براي زودتر شروع شدن كار كميسيون تلفيق وجود ندارد و كميسيون تلفيق مي‌تواند موارد اعلام شده كميسيون‌هاي تخصصي را بعد از طي زمان‌اش و بررسي آراي نمايندگان بررسي‌ نمايد.

وي در پايان گفت: اين تدابير براي استفاده بيشتر از زمان است اما اين امر نفي اين نيست كه اگر لايحه برنامه در زمان خود و مطابق آيين‌نامه به مجلس ارايه مي‌شد، بررسي لايحه راحت‌تر انجام مي‌گرديد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها