عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

سرپرست کميته امداد امام خميني(ره): انسان، اجتماعي و متمدن آفريده شده است

سرپرست کميته امداد امام خميني(ره): انسان، اجتماعي و متمدن آفريده شده است
یک شنبه 1 اسفند 1389  07:32 ب.ظ

دومين شوراي حل اختلاف ويژه مددجويان کميته امداد امام خميني (ره) با حضور حسين انواري سرپرست اين نهاد، درياني رياست شوراهاي حل اختلاف استان تهران، معاون حقوقي و امور مجلس امداد امام (ره) و تني چند از قضات، مديران و کارشناسان نهاد کميته امداد و قوه قضائيه کشور افتتاح شد.

به گزارش سرويس اجتماعي ايسنا، انواري در اين مراسم با به فال نيک گرفتن اين افتتاح به برکت ايام خجسته ميلاد پيامبر اعظم (ص) و سلاله پاکش حضرت امام جعفر صادق (ع)، گفت: يکي از نکاتي که قابل تأمل است، اجتماعي و متمدن آفريده شدن انسان است و ضرورت اين اجتماعي بودن، ارتباطات اجتماعي است و معمولاً در ارتباطات اجتماعي نيز اصطحکاک وجود دارد که سبب درگيري مي شود.

وي تأکيد کرد: اختلاف نظر بين انسان‌ها در نظامات اجتماعي امري طبيعي است، ابتکارعمل دست اندرکاران حل اختلاف در اين است که اختلاف نظرها به نقطه‌ي تفاهم برسد که بحمدالله اين رويکرد در شوراهاي حل اختلاف قابل مشاهده است.

سرپرست کميته امداد در ادامه به آموزه‌هاي ديني در اين راستا اشاره کرد و يادآور شد: در تعاليم اسلامي براي رسيدن به اعتدال و اتخاذ تصميم و حکم عادلانه توصي‌ هاي موثر و بي نظيري از جمله در قرآن، کلام پيامبر رحمت اللعالمين و نهج البلاغه موجود مي باشد.

انواري در ارتباط با جايگاه تضاد و جدال در اسلام گفت: جدال در اسلام دو نوع است، جدال احسن و جدال مخرب و اختلاف راي و نظر وقتي در تعامل مثبت و سازنده قرار مي گيرد جدال احسن ورشد يابنده است، البته وقتي که فرد مقابل را براي همراه شدن با خود تا حد نابودي به چالش مي کشيم بدترين نوع تعامل است.

عضو شواري مرکزي کميته امداد همچنين در سخنانش به روش ائمه و انبياء الهي در حل اختلاف نظرها اشاره کرد و افزود: روش ائمه و انبياء و بزرگان در طول تاريخ به گونه‌اي بوده که فرد مقابل در پي نحوه گفتار و کردار آن بزرگواران، در زمان اندکي جزء پيروان و وفادارشان مي شدند.

انواري در بخشي ازسخنانش به ويژگي‌هاي مددجويان تحت حمايت و چگونگي برخورد در محاکم به آنان پرداخت و اشاره کرد: مددجويان اين نهاد غالباً از روحيات خاص برخوردارند، لذا اين شوراي حل اختلاف و اين فضا نيز لازم است که خاص باشد، چرا كه اکثر مددجويان کميته امداد بطور طبيعي افسرده و کم تحمل‌اند و حال اگر يک عامل عذاب دهنده و تهديد کننده هم به آن اضافه شود تصور نماييد چه ترکيبي خواهد شد و با چه فردي ما مواجه هستيم.

وي تاكيد كرد: تنش زدايي و آرام نمودن مددجو اولين گام است زيرا ممكن است پس از آرامش و تسلط بر افكار و رفتار، اين تضاد و اختلاف به دوستي و صلح ختم گردد. تخليه هيجانات و مديريت بر هدايت احساسات به سمت تعقل از ويژگي‌هاي خاص است كه در شوراي حل اختلاف لازم است بيش از پيش رعايت شود.

بر اساس اين گزارش، در اين مراسم درياني رياست شوراهاي حل اختلاف استان تهران نيز اظهار كرد: شوراهاي حل اختلاف نهادي است بر خاسته از مردم و براي حل مشكلات حقوقي و اختلافات مردم در واقع قوه قضاييه بخشي از اختيارات را به شوراها واگذار كرده است.

وي به سازش كشيدن اختلافات شاكيان را از اولويت كاري شوراهاي حل اختلاف عنوان كرد و افزود: در ماه گذشته حدودو 70 هزار فقره پرونده كه بيش از 140 هزار نفر درگير آن بودند به دوستي و سازش منجر شد.

بر اساس اين گزارش، اولين شوراي حل اختلاف مددجويان كميته امداد امام خميني (ره) در زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان افتتاح شد و در اين مراسم منصور قمشه معاون حقوقي و امور مجلس امداد امام (ره) نيز طي گزارشي حاضرين را در جريان اقدامات حوزه ذيربط در راستاي بهره مندي مددجويان تحت حمايت قرار داد.

در پايان اين مراسم ضمن اهداي احكام به تعدادي از اعضاء، آيين تحليف (بجا آوردن سوگند) برگزار شد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها