عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

در نشست‌هاي علمي كنفرانس وحدت اسلامي، علماي جهان اسلام بر گام‌هاي عملي در تقريب تاكيد كردند

در نشست‌هاي علمي كنفرانس وحدت اسلامي، علماي جهان اسلام بر گام‌هاي عملي در تقريب تاكيد كردند
یک شنبه 1 اسفند 1389  07:58 ب.ظ

نشست‌هاي علمي در دومين روز كنفرانس وحدت اسلامي با حضور انديشمندان و متفكران جهان اسلام در دو كارگروه با عنوان راه‌هاي عملي تحقق تقريب مذاهب اسلامي برگزار شد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از ستاد خبري بيست و چهارمين كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي، در ابتداي نشست اول آيت‌الله واعظ‌زاده خراساني با ارائه مقاله خود تحت عنوان راهكارهاي عملي تقريب مذاهب اسلامي گفت: در بيش از 80 درصد موارد مسائل ميان مسلمانان و مذاهب اسلامي جزو اشتراكات است و اختلافات در مرتبه بعدي قرار دارند.

وي با بيان اينكه در وحدت اسلامي نبايد به اختلافات پرداخته شود اما در تقريب اختلافات موجود مورد بررسي قرار مي‌گيرد و هر مذهبي دلايل و نظرات خود را مطرح مي‌كند، تصريح كرد: شناخت اصول اسلام با تمام ابعاد فقهي، كلامي، اخلاقي و عرفاني، شناخت مشتركات و اختلافات، دوري از تكفير و نسبت دادن شرك به پيروان مذاهب مختلف، رعايت احترام و جايگاه خاندان پيامبر (ص) صحابه و مادران مومنين از مهمترين راه‌هاي رسيدن به نزديكي بين مذاهب است.

همچنين در اين نشست پروفسور محمد ابراهيم از پاكستان طي سخناني كوتاه با ستايش از اقدام امام خميني (ره) در هدايت مردم ايران و پيروز كردن انقلاب اسلامي گفت: اميدواريم در سراسر كشورهاي اسلامي شريعت تنفيذ و تكليف شود و حكومت‌هاي اسلامي بر مبناي قرآن و سنت عمل كنند و لازمه آن اين است كه شيعه و سني در كنار هم باشند و اختلافات را از بين ببرند.

همچنين مسعود شاوراني پژوهشگر و محقق اسلامي از ايران نيز با اشاره به محورهاي مقاله خود در اين نشست با موضوع گفت‌وگوي اسلامي با تكيه بر آيات قرآني به عنوان راهكار مناسب در تحقيق وحدت اسلامي يادآور شد: توجه به اخوت و مشتركات امت اسلامي، اخلاق گفت‌وگو و روش‌هاي آن در قرآن و توجه به نسبت نبوي در بحث و گفت‌وگو از جمله اين راهكارها به شمار مي‌آيند.

سخنران ديگر اين نشست دكتر محمدسعيد الطريحي از كشور هلند بود كه به فعاليت‌هاي انجام شده توسط مذاهب اسلامي در اين كشور اشاره كرد و افزود: سازمان بزرگي با نام سازمان ارتباطات اسلامي با شركت تمامي گروه‌هاي اسلامي تشكيل شده و به امور مسلمانان مي‌پردازد و اخيرا پيشنهاد آموزش اصول اسلامي و تدريس فقه حنفي و جعفري را در دانشگاه بايدن هلند داديم كه مورد موافقت دولت قرار گرفت.

اين فعال اسلامي در هلند همچنين از تلاش گروه‌هاي اسلامي براي تاسيس نهادي در جهت بررسي مشكلات مسلمانان اين كشور خبر داد.

در ادامه برگزاري كارگروه‌هاي جانبي نشست علمي چهارم نيز با ارائه مقاله و سخنراني انديشمنداني از كشورهاي سوريه، لبنان، انگلستان و ايران برگزار شد.

در ابتداي نشست علمي چهارم دكتر حسين جمعه از كشور سوريه با اشاره به عنوان مقاله خود تحت عنوان فرهنگ گفت‌وگو در مواجهه با اختلافات امت اسلامي اظهار داشت: گفت‌وگو بايد بين مذاهب باشد چرا كه نبود آن باعث اختلاف شده است، البته گفت‌وگويي كه منتهي به تقوا نباشد مورد تائيد قرآن و خداوند نيست.

وي تاكيد كرد:‌ اگر گفت‌وگو بين مذاهب هدفمند، حقيقي و بر اساس وحدانيت خداوند باشد نتيجه دارد و اگر تقريب براي خداوند و با هدف نباشد بيهوده است لذا بايد ببينيم چگونه مي‌توانيم به اين مهم برسيم.

همچنين دكتر ماهر عبدالرزاق متفكر لبناني نيز به ارتباط بيداري نخبگان و توده‌هاي مردم در راه تقريب مذاهب اسلامي اشاره كرد و گفت: امروز ما نيازمند پروژه مستحكم وحدت‌بخش با نقشه راه در تمامي زمينه‌هاي سياست، اقتصاد و آموزش و پرورش هستيم.

در ادامه اين نشست دكتر علي رمضان‌الاوسي از كشور انگلستان با بيان اينكه تقريب امت اسلامي دشمناني دارد از برگزاري كنفرانس‌هاي وحدت با حضور انديشمندان مذاهب مختلف اسلامي به عنوان ثمره وحدت ياد كرد.

الاوسي يادآور شد: تقريب اساس و ستون‌ها، ابراز و اهدافي دارد كه بايد براي تمام اين موارد، فرهنگي براي تقريب به وجود آيد، تقريب تكليف و وظيفه‌اي براي ما است.

همچنين در اين نشست خانم عفاف حكيم از لبنان مقاله‌اي تحت عنوان "اسلام دين رحمت، محبت و مغفرت" ارائه كرد و پس از آن دكتر انور ورده از كشور سوريه در ارتباط با راهكارهاي انديشه‌اي و كاربردي تحقق تقريب و دكتر بهرام جبارلوي شبستري از ايران به برجسته‌سازي تقريب مذاهب اسلامي در رسانه‌ها جهان اسلام به عنوان رهيافتي براي تقويت اتحاد مسلمانان در عصر جهاني شدن رسانه‌ها تاكيد كرد.

بيست و چهارمين كنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي از 30 بهمن و با حضور متفكران و اساتيد حوزه و دانشگاه از 57 كشور جهان در سالن اجلاس سران تهران آغاز شده و تا 2 اسفند ادامه دارد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها