عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

رسانه مهم‌ترين تكنولوژي تشكيل‌دهنده مقتضيات زمان است

رسانه مهم‌ترين تكنولوژي تشكيل‌دهنده مقتضيات زمان است
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:18 ب.ظ

استاد دانشگاه تهران:
رسانه مهم‌ترين تكنولوژي تشكيل‌دهنده مقتضيات زمان است

خبرگزاري فارس: استاد دانشگاه تهران گفت: رسانه‌ها مقتضيات زمان را مي‌سازند و وقتي مي‌گوييم مقتضيات زمان عوض شده يعني رسانه عوض شده زيرا مهم‌ترين تكنولوژي كه مقتضيات زمان را شكل مي‌دهد، رسانه است.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، ابراهيم فياض در سومين همايش روحانيت و رسانه در دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي اظهار داشت: اين رسانه‌ها هستند كه مقتضيات زمان را مي‌سازند؛ وقتي مي‌گوييم مقتضيات زمان عوض شده يعني رسانه عوض شده چرا كه مهم‌ترين تكنولوژي كه مقتضيات زمان را شكل مي‌دهد و تابعي از فناوري‌هاي ديگر به شمار مي‌رود، رسانه است.
استاد دانشگاه تهران تاكيد كرد: دين، فرهنگ و فرهنگ، ارتباطات و ارتباط، رسانه را ايجاد مي‌كند؛ اگر فرهنگ بر دين پيشي گيرد و دين نتواند فرهنگ را ايجاد كند، نتيجه‌اش سكولاريزم مي‌شود.
وي ادامه داد: اگر ارتباطات بر فرهنگ پيشي گيرد بحران فرهنگي مي‌شود و اگر رسانه بر ارتباطات پيشي گيرد ما را به خلأ روحي و معنوي دچار مي‌كند يعني همان چيزي كه اكنون در حال وقوع است.
فياض اظهار داشت: اگر بلاغت فضاي مجازي را به دست نياوريم بي اعتقادي را بيشتر دامن مي‌زند، اين محيط، پردازش خاص خود را مي‌طلبد، اگر مي‌خواهيم بر آن مسلط شويم بايد پردازش خاص ايراني اسلامي داشته باشيم.
وي حوزه خراسان را حوزه علميه ارتباطي جهان اسلام دانست و گفت: ادبا، علما و اساتيد بزرگ حوزه و دانشگاه از اين حوزه هستند.
استاد دانشگاه تهران تاكيد كرد: اصولا علم ارتباطات خارج از زبان شناسي نيست، از سوي ديگر مهم‌ترين بخش زبان شناسي، بلاغت است.
وي اظهار داشت: در حال حاضر، بلاغت تلويزيوني نسبت به منبر تأثير بيشتري دارد و اگر بخواهيم كلان‌نگري كنيم از الان بايد شروع كنيم، مهم‌ترين رسانه امروز اينترنت است كه برخلاف راديو تلويزيون، رسانه‌اي دو طرفه است. فياض افزود: بايد به تئوري‌هاي زبان‌شناسي و نشانه‌شناسي برگرديم ما در بخش سخت افزاري خوب عمل كرده‌ايم اما از نظر نرم‌افزاري، وهابيت و به ويژه مسيحيت بسيار بهتر و فعال‌تر از ما عمل مي‌كند، به طوري كه روحانيان مسيحي، نظريه‌پرداز ارتباطات هستند.
استاد دانشگاه تهران تصريح كرد: اينترنت‌ ما را دچار خلأها و بي هدفي‌هاي بسيار زياد مي‌كند تا خود با عرفان مجازي و ديجيتالي جايگزين آن شود، بنابراين اگر بلاغت فضاي مجازي را به دست نياوريم، بي اعتقادي را بيشتر دامن مي‌زند، اين محيط، پردازش خاص خود را مي‌طلبد، اگر مي‌خواهيم بر آن مسلط شويم بايد پردازش خاص ايراني اسلامي داشته باشيم.
وي ادامه داد: بزرگ‌ترين انحراف رسانه اين است كه كتاب را كنار بگذاريم در حالي كه در اروپا كتاب، اصل است.
انتهاي پيام/م20/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها