عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خط يك قطار شهري مشهد افتتاح مي‌شود

خط يك قطار شهري مشهد افتتاح مي‌شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:33 ب.ظ

در سكوتي مطلق و بدون حضور مسئولان كشوري؛
خط يك قطار شهري مشهد افتتاح مي‌شود

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت بهره‌برداري خط يك قطارشهري مشهد از بهره‌برداري غير رسمي خط يك قطار شهري مشهد بدون حضور مسئولان ارشد كشوري خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، در نهايت تقويم 15ساله قطار شهري مشهد به روز شمار رسيد و تا افتتاح پروژه قطار شهري مشهد تنها يك‌روز بيش‌باقي مانده است.

*يك روز تا افتتاح غير رسمي
در چند هفته اخير بارها شاهد ارائه زمان براي افتتاح رسمي پروژه خط يك قطار شهري مشهد بوده‌ايم و مسئولان در دادن زمان براي افتتاح رسمي خط يك قطار شهري مشهد بارها از يك ديگر پيشي گرفتند و در نهايت هركدام به شكلي آن را منتفي اعلام كردند.
از جمله اين وعده‌ها مي‌توان به بهره‌برداري در دهه فجر و دادن قول استعفا از سوي پژمان شهردار مشهد در صورت محقق نشدن اين زمان، اعلام بهره‌برداري 20 بهمن‌ماه از سوي سخنگوي شهرداري مشهد و منتفي شدن اين زمان در كمتر از 24ساعت از اعلام آن و در نهايت اعلام بهره‌برداري رسمي با حضور رياست جمهوري در دوم اسفندماه سال جاري و باز هم موكول شدن اين زمان به آينده‌اي نزديك و شايد تا پايان سال اشاره داشت.

* استاندار پيگير حضور رياست جمهوري براي بهره‌برداري رسمي تا پايان سال جاري
غلام‌رضا رجب‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به اينكه در دوم اسفندماه سال جاري خط يك مشهد به بهره‌برداري مي‌رسد، اظهارداشت: باتوجه به برنامه‌ريزي‌هاي تعيين شده، مقرر شده بود در دوم اسفندماه شاهد بهره‌برداري رسمي خط يك قطار شهري مشهد به عنوان يكي از پروژه‌هاي عظيم حمل و نقلي در كشور باشيم كه با توجه به برنامه كاري رياست جهموري اين پروژه در دوم اسفندماه به صورت غير رسمي و به منظور امكان بهره‌برداري مردم افتتاح مي‌شود.
وي ادامه داد: براين اساس و به منظور بهره‌برداري رسمي خط يك قطار شهري مشهد با حضور مسئولان ارشد كشوري استاندار خراسان رضوي در حال پيگيري اين موضوع است كه اميدواريم اين امر تا پايان سال جاري محقق شود.
غلامرضا رجب‌نژاد با بيان اينكه در بهره‌برداري خط يك قطار شهري مشهد از 9 واگن استفاده مي‌شود، افزود: ظرفيت هر واگن 250 نفر نشسته و ايستاده است كه در اين راستا هر قطار مي‌تواند جمعيت 750 نفره را جابه جا كند.
مديرعامل شركت بهره‌برداري خط يك قطار شهري مشهد با اشاره به اينكه خط يك قطار شهري مشهد اتصال دهنده شرق به غرب مشهد است، اظهار داشت: در راستاي اجراي خط يك قطار شهري مشهد بيش از 10 كيلومتر از مسير به صورت تونل از خيابان فدائيان اسلام تا آزادي است و هشت كيلومتر و نيم باقي مانده از ميسر خط يك قطار شهري مشهد به صورت هم سطح در بلواروكيل آباد سرويس‌دهي مي‌كند.
وي ادامه داد: ريل‌گذاري مسير خط يك به صورت دو خط رفت و برگشت صورت گرفته است كه در طول مسير نيز 24 ايستگاه ايجاد شده كه از اين تعداد 11 ايستگاه زير زميني، 11 ايستگاه هم سطح و دو ايستگاه در ارتفاع قرار دارد.

* امكان استفاده محدود در روزهاي آغازين طرح
مديرعامل شركت بهره‌برداري قطار شهري مشهد گفت: با توجه به اينكه در آغازين روزهاي بهره‌برداري خط يك قطار شهري مشهد تعداد واگن‌هاي خط يك محدود است براين اساس سرويس‌دهي تا زمان تكميل تعداد
واگن‌هاي خط يك به صورت محدود صورت مي‌گيرد.
رجب‌نژاد با اشاره به اينكه براي خط يك قطار شهري مشهد 60 واگن در نظر گرفته شده است، اظهارداشت: ‌بهره‌برداري خط يك قطار شهري مشهد با 9 واگن صورت مي‌گيرد كه در نهايت واگن‌ها پس از توليد به تدريج به مشهد انتقال داده مي‌شود.
وي ادامه داد: آغاز به كار قطار شهري مشهد در مسير يك ـ نخريسي تا وكيل آباد ـ به صورت هر نيم ساعت يك قطار در ايستگاه، خواهد بود اما به تدريج با رسيدن واگن‌ها، اين زمان به پنج دقيقه كاهش مي‌يابد.

*يك سوم هزينه در قالب بليت از مردم اخذ مي‌شود
مديرعامل شركت بهره‌برداري قطار شهري مشهد گفت: تنها يك سوم هزينه جابه‌جايي در قالب بليت از مردم دريافت مي‌شود و باقي‌مانده هزينه‌هاي محاسبه شده براي ارائه خدمات قطار شهري مشهد در دو بخش كمك‌هاي دولتي و سهميه شهرداري مشهد تامين مي‌شود.
وي با اشاره به نرخ يپيشنهادي بليت قطار شهري مشهد گفت: براين اساس 300 تومان بهاي خدمات و بليت قطار شهري مشهد در نظر گرفته شده است كه اين قيمت پس از تصويب شوراي اسلامي اعمال مي‌شود كه در اين راستا طرح بررسي نرخ بهاي خدمات بليت قطار شهري در جلسه يكشنبه اول اسفندماه سال جاري به صورت دوفوريتي به منظور تصويب مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
انتهاي پيام/م10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها