عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي آغاز به كار كرد

چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي آغاز به كار كرد
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:43 ب.ظ

با حضور 22 قصه‌گوي خارجي در بندرعباس؛
چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي آغاز به كار كرد

خبرگزاري فارس: چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي، با حضور آيت‌الله غلامعلي نعيم‌آبادي نماينده ولي فقيه در هرمزگان و جمعي از مسئولان در بندرعباس آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، مدير امور هماهنگي استان‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور در آيين آغاز به كار اين همايش اظهار داشت: چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي با حضور قصه گويان 14 كشور جهان و ايران، از روزگذشته به مدت چهار روز در بندرعباس آغاز به كار كرده است.
مرتضي حيدري افزود: با توجه به تغييرات و بازنگري‌هاي انجام شده، اين دوره را مي‌توان آغاز تحول در رويكرد، سياست‌گذاري و اجراي جشنواره دانست.
وي ادامه داد: از جمله تغييرات ايجاد شده مي‌توان به انتخاب آثار در سه مرحله استاني، منطقه‌اي و بين‌المللي اشاره كرد كه از ميان يك‌هزار و 191 اثر مرحله استاني، 131 اثر به مرحله منطقه‌اي راه يافته و در اين بخش نيز از هر استان سه نفر به بخش كشوري راه يافتند.
دبير چهاردهمين جشنواره بين‌المللي قصه گويي اضافه كرد: همچنين قصه گويان آزاد نيز به صورت فراخوان دعوت شدند كه در اين بخش نيز پنج نفر براي حضور در مرحله كشوري انتخاب شدند.
وي ابراز داشت: با توجه به اينكه عده‌اي از قصه گويان در 13 دوره گذشته هميشه در جشنواره شركت مي‌كردند، اين دوره براي آنها بخش ويژه‌اي به نام "برگزيدگان دوره‌هاي پيشين " طراحي شد كه اين كار، شرايط رقابت منصفانه‌تر و فرصت معرفي چهره‌هاي جديدتر را فراهم آورده است.
دبير جشنواره چهاردهم قصه‌گويي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان اضافه كرد: در بخش بين‌الملل نيز از ميان 19 كشور داوطلب ،22 مهمان از كشورهاي آلمان، استراليا، افغانستان، اندونزي، تايلند، تركيه، روسيه، صربستان، كنيا، لبنان، لهستان، مالزي، نروژ و يونان به جشنواره راه يافته‌اند.
حيدري ادامه داد: در بخش محتوايي نيز با توجه به تقارن برگزاري جشنواره با هفته وحدت و ولادت پيامبر اكرم (ص)، شخصيت و زندگي ايشان به عنوان موضوع محوري، به قصه گويان معرفي شد كه آنان نيز با دستمايه قرار دادن اين موضوع مهم و معنوي، به قصه گويي پيرامون جنبه‌هاي مختلف زندگي پيامبر عظيم الشان اسلام مي‌پردازند.
وي هدف از اين حركت را ترويج فرهنگ قصه‌گويي با تاكيد بر ارزش‌هاي ديني و ايراني اعلام و اضافه كرد: مجموعه اقدامات انجام شده بر اساس نقش و جايگاه قصه گويي به عنوان يكي از اصلي‌ترين فعاليت‌هاي كانون طرح‌ريزي شده است.
دبير جشنواره چهاردهم تاكيد كرد: بر اساس آموزه‌هاي اسلامي، قصه‌گويي از سنت‌هاي الهي است و خداوند نيز بخش عمده‌اي از كتاب آسماني خود را به قصه آراسته و از همين بستر براي انتقال پيام الهي نيز استفاده شده است.
حيدري همچنين با اشاره به برنامه‌هاي جنبي جشنواره اظهار داشت: برگزاري نشست با اساتيد برجسته داخلي و خارجي، ارائه مقالات برتر و طراحي كتاب نفيس جشنواره به همراه بزرگداشت زهره پريرخ، از پيشكسوتان جمع‌آوري قصه‌هاي كودكان و نوجوانان، از ديگر برنامه‌هاي پيش‌بيني شده اين بخش است.
همچنين تقدير از محبوبه حيدريان به عنوان قصه‌گوي جنگ در بخش ويژه گراميداشت شهيد كامبيز (يوسف) ملك‌شامران و رونمايي از مجموعه سه جلدي قصه‌هاي ايراني با عنوان سيمرغ از ديگر برنامه‌هاي اين جشنواره است.
به گفته مدير هماهنگي امور استان‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان براي عزيمت قصه گويان ايراني و خارجي به جزاير هرمز و قشم و ابوموسي و حضور در مدارس فين و ميناب در استان هرمزگان نيز برنامه‌ريزي شده است.
انتهاي پيام/صا10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها