عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برگزاري همايش ملي مصرف بهينه آب در گيلان

برگزاري همايش ملي مصرف بهينه آب در گيلان
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:45 ب.ظ

15 و 16 اسفند انجام مي‌شود؛
برگزاري همايش ملي مصرف بهينه آب در گيلان

خبرگزاري فارس: مدير هماهنگي ترويج جهاد كشاورزي گيلان گفت: همايش ملي «مصرف بهينه آب» در بخش كشاورزي، 15 و 16 اسفند جاري در گيلان برگزار مي‌شود.

علي‌اصغر داداش‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت كمبود آب را يكي از بحران‌هاي مهمي دانست كه در آينده نزديك بشر را تهديد مي‌كند.
وي با بيان اينكه اين منابع در بخش‌هاي مختلف اقتصادي و كشاورزي و توسعه پايدار آن نقش حياتي دارد، افزود: با توجه به اينكه توليد داخلي بيشتر محصولات عمده كشاورزي متكي به زراعت آبي است بنابراين نقش آب در اين بخش اهميت ويژه‌اي دارد.
مدير هماهنگي ترويج جهاد كشاورزي گيلان اظهار داشت: بخش قابل توجهي از آب مصرفي در محيط‌هاي خانگي، صنعت و مزارع كشاورزي تبديل به پسآب مي‌شود.
وي ادامه داد: به منظور حفظ استقلال و خودكفايي كشور در بخش كشاورزي و افزايش توليدات اين بخش در راستاي اقتصادي كردن فعاليت‌ها لازم است تا از منابع آب و خاك استفاده بهينه و مطلوب به عمل آيد و با اجراي عمليات زيربنايي زمينه براي توسعه مكانيزاسيون، افزايش توليدات كشاورزي و جلوگيري از تلفات منابع آبي كشور فراهم شود.
داداش‌پور بيان با اشاره به اينكه منبع اصلي تأمين و توليد محصولات مختلف كشاورزي آب و خاك است، تصريح كرد: بهره‌برداري از اين دو عنصر به اشكال گوناگون سبب شكل‌گيري نظامات مختلف توليدي در بخش كشاورزي شده است.
وي گفت: در برنامه‌ريزي منابع آب بايد تمام عوامل تأثير گذار در نظر گرفته شوند.
مدير هماهنگي ترويج جهاد كشاورزي گيلان با اشاره به كشاورزي ارگانيك خاطرنشان كرد: كشاورزي ارگانيك، سيستم مديريت جامع‌نگر توليد محصولات كشاورزي است.
وي اضافه كرد: كشاورزي ارگانيك براساس كاربرد حداقل نهاده‌هاي خارجي، عدم استفاده از كودها و سموم آفت‌كش شيميايي مصنوعي است.
داداش‌پور درباره وجه تمايز محصولات سالم و ارگانيك خاطرنشان كرد: محصولات سالم محصولاتي هستند كه در مزارع موجود با رعايت نكات بهداشتي توليد مي‌شوند.
وي لزوم پرداختن به كشاورزي ارگانيك را روند روبه رشد بيماري‌هاي صعب‌العلاج، آلودگي‌هاي خاك و آب و محيط زيست، تلاش براي رسيدن به كشاورزي پايدار، جايگاه محصولات ارگانيك در جهان و اهميت حضور ايران در بازارهاي جهاني دانست.
مدير هماهنگي ترويج جهاد كشاورزي گيلان، تغيير نگرش سياست‌گذراران و تصميم‌گيران بخش كشاورزي از روش افزايش عملكرد به رشد كيفيت و سلامت محصولات كشاورزي را از دلايل توجه به كشاورزي ارگانيك ذكر كرد.
وي هماهنگي و همدلي نهادها و سازمان‌هاي مرتبط با كشاورزي در راستاي توسعه كشاورزي ارگانيك،
آموزش و پژوهش و ترويج در باره توليد محصولات سالم و ارگانيك را مهم خواند.
داداش‌پور افزود: حمايت از بخش‌خصوصي در راستاي اجراي برنامه كشاورزي ارگانيك ملي از ديگر موارد مورد توجه كشاورزي ارگانيك است.
وي با اشاره به ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي كشاورزي ارگانيك در ايران تصريح كرد: كشاورزي سنتي ايران به نوعي كشاورزي ارگانيك فراموش شده محسوب مي‌شود.
انتهاي پيام/خ10/ب

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها