عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مجموعه 7 اثر نفيس تذهيب سوره حمد منتشر شد

مجموعه 7 اثر نفيس تذهيب سوره حمد منتشر شد
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:46 ب.ظ

در خراسان رضوي؛
مجموعه 7 اثر نفيس تذهيب سوره حمد منتشر شد

خبرگزاري فارس: دبير اجرايي دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني گفت: همزمان با دومين دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني در خراسان رضوي مجموعه هفت آيه شامل هفت اثر تذهيب سوره حمد منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد به نقل از روابط عمومي دومين دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني، علي ثابت‌نيا اظهار داشت: اين مجموعه از 7 اثر نفيس و تاريخي صفحه اول كلام الله‌ مجيد(سوره حمد) تهيه و با ابعاد اصلي آثار در قطع 35 در 50 سانتي‌متر به چاپ رسيده است.
دبير اجرايي دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني افزود: با توجه به تعداد آيه‌هاي سوره مبارك حمد اين مجموعه به عنوان 7 آيه نام‌گذاري شده است.
وي با بيان اين كه نسخه اصلي اين تذهيب‌ها در كتابخانه و موزه ملي ملك موجود است، بيان داشت: با توجه به اينكه در گذشته ثبت‌نام مذهب در آثار مرسوم نبوده است در حال حاضر مذهبان اين آثار مشخص نيست و ما آنها را با نام كاتبشان مي‌شناسيم.
ثابت‌نيا در توضيح اسامي و مشخصات اين آثار نيز گفت: نسخه‌هاي مشهور به مصحف نور در ابعاد اصلي 9 در 15 سانتي‌متر مربوط به قرن دهم هجري قمري، ياقوت مستعصمي كتابت شده در قرن هفتم با ابعاد 15 در 22.5 سانتي‌متر، زين العابدين اصفهاني معروف به اشرف الكتاب در ابعاد 20.6 در 32.7 سانتي‌متر مربوط به سال 1254هجري قمري، علاءالدين تبريزي كتابت شده در قرن دهم هجري با ابعاد 36 در 22 سانتي‌متر، محمد شفيع ابن علي عسگر ارسنجاني همراه با ترجمه نستعليق به خط ميرزا تقي علي شيرازي كتابت شده در سال 1315 هجري قمري، احمد تبريزي كتابت شده در سال 1301 هجري قمري با ابعاد 16 در 24 سانتي‌متر و غلام‌علي اصفهاني كتابت شده در سال 1271 هجري قمري به ابعاد 10.6 در 17.8 آثار منتشر شده در اين مجموعه است.
معاون هنري موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي تصريح كرد: يكي از اهداف اصلي دبيرخانه دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني اشاعه سنت‌ها و اصول حاكم بر مكاتب هنري كشور در رشته‌هاي گوناگون است.
وي افزود: هدف از انتشار اين آثار فراهم كردن امكان مشاهده تذهيب‌هاي فاخر و نفيس براي همه علاقه‌مندان و ارائه الگويي به هنرمندان براي بهره‌گيري درتوليد آثار فاخر است.
اين مجموعه نفيس در مراسم اختتاميه دومين دوسالانه تذهيب‌هاي قرآني كه اول اسفند همزمان با سالروز ولادت رسول اكرم(ص) برگزار مي‌شود، رونمايي مي‌شود.
انتهاي پيام/غ30/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها