عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

آب‌بندان‌هاي آستانه اشرفيه محل زيست پرندگان مهاجرند

آب‌بندان‌هاي آستانه اشرفيه محل زيست پرندگان مهاجرند
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:46 ب.ظ

كارشناس مهندسي عمران:
آب‌بندان‌هاي آستانه اشرفيه محل زيست پرندگان مهاجرند

خبرگزاري فارس: كارشناس مهندسي عمران گفت: آب‌بندان‌هاي آستانه اشرفيه از درختان انبوه پوشيده شده‌اند و محل مناسبي براي زيست پرندگان مهاجرند.

نجمه بلوك آذري امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت به وضعيت آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه اشاره كرد و اظهار داشت: اين شهرستان داراي 49 قطعه آب‌بندان با مجموع يك‌هزار و 667.22 هكتار است.
وي حداقل سطح آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه را مربوط به آب‌بندان لبشكا با مساحت هشت صدم هكتار در دهستان دهشال و آب‌بندان تجن در دهستان كيسم با مساحت 17 صدم هكتار عنوان كرد و افزود: اين آب‌بندان‌ها در حال حاضر متروكه هستند.
بلوك آذري آب‌بندان‌هاي اشكام دهكاء در دهستان كياشهر با مساحت 73 صدم هكتار با كمترين سطح و آب‌بندان غازكلايه اين دهستان با مساحت 250 هكتار را از جمله آب‌بندان‌هاي فعال در آستانه اشرفيه نام برد.
كارشناس مهندسي عمران متوسط سطح آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه را 34 هكتار خواند و تصريح كرد: اين امر نشان دهنده وسيع بودن سطح آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه است.
وي ادامه داد: بيشتر آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه مساحت بالاي دو هكتار دارند و اين امر نشان دهنده اهميت و حجم بالاي آب قابل ذخيره در آنهاست.
بلوك آذري با اشاره به اينكه بيشترين تعداد آب‌بندان‌ها در روستاهاي مختلف دهستان كياشهر قرار گرفته‌اند، خاطرنشان كرد: در اطراف روستاي لسكوكلايه آب‌بندان‌ها بيشتر به چشم مي‌خورند.
كارشناس مهندسي عمران گفت: آستانه اشرفيه از لحاظ تامين آب كشاورزي با وجود رودخانه سفيدرود مشكل زيادي ندارد و با فاصله گرفتن از اين رودخانه و شبكه آبرساني كشاورزان براي حفظ و رسيدگي به آب‌بندان‌ها رغبت بيشتري نشان مي‌دهند.
وي با بيان اينكه هفت قطعه آب‌بندان در آستانه اشرفيه با مجموع مساحت 12.94 هكتار متروكه‌اند، بيان داشت: بقيه آب‌بندان‌ها در اين شهرستان فعال هستند ضمن اينكه تمام آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه مالكيت عمومي دارند.
بلوك آذري بسياري از آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه را پوشيده از انبوه درختان توصيف كرد و افزود: آب‌بندان‌ها داراي جنبه زيست‌محيطي مهمي هستند و محل زيست بسياري از پرندگان مهاجر محسوب مي‌شوند.
كارشناس مهندسي عمران به كاهش مساحت مجموع آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه اشاره كرد و اظهار داشت: اين امر نشان دهنده تصرف و تغيير كاربري آب‌بندان‌ها توسط كشاورزان است.
به گفته وي بيشتر آب‌بندان‌هاي آستانه اشرفيه با وجود مساحت زياد به دليل پوشيده شدن از درختان جنگلي انبوه و نداشتن ديوار مشخص، حجم آبگيري كمي دارند و داراي يك كانال محيطي هستند و خروجي‌هايي از آن به طرف مزارع جدا مي‌شود.
بلوك آذري تصريح كرد: آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه به دليل عبور رودخانه سفيدرود بيشتر نقش كمكي از نظر تامين آب زراعي پيدا كرده‌اند و بعضي از آنها به‌ويژه در حد فاصل آستانه اشرفيه ـ كياشهر و در دهستان دهشال ارزش زيست‌محيطي مهمي دارند.
كارشناس مهندسي عمران خاطرنشان كرد: تعدادي از آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه براي اكوتوريسم و صيد تفريحي مورد استفاده قرار مي‌گيرند ضمن اينكه بيشتر آب‌بندان‌هاي زيست‌محيطي به عنوان شكارگاه در برخي از فصل‌هاي سال مي‌تواند مورد مطالعه بيشتر قرار گيرد.
وي تاكيد كرد: در حال حاضر آب‌بندان‌ها در آستانه اشرفيه به دليل وسعت زياد، پوشش گياهي فراوان و انبوه و در مجموع به دليل مشكل نظارتي و مديريتي براي آبزي‌پروري مناسب نيستند.
بلوك آذري در ادامه به وضعيت آب‌بندان‌ها در سياهكل اشاره كرد و گفت: سياهكل داراي 42 قطعه آب‌بندان با مجموع سطح 88.36 هكتار است.
كارشناس مهندسي عمران بيان داشت: حداقل سطح آب‌بندان‌هاي سياهكل مربوط به آب‌بندان بندبن دهستان ديلمان با مساحت 16 صدم هكتار و بيشترين آن مربوط به آب‌بندان فشتال دهستان خرارود با مساحت 11.1 هكتار است.
وي متوسط سطح آب‌بندان‌ها در سياهكل را 2.1 هكتار اعلام كرد و افزود: بيشتر آب‌بندان‌ها در روستاهايي واقع شده‌اند كه در بالادست كانال آبرسان منطقه قرار دارند و منبع اصلي تامين آب زراعي آنها باران و زه‌آب است.
بلوك آذري با اشاره به اينكه 4 قطعه از آب بندان‌هاي سياهكل با مجموع مساحت 2.23 هكتار داراي مالكيت خصوصي هستند، تصريح كرد: بقيه آب‌بندان‌ها در اين شهرستان مالكيت عمومي دارند و تمام 42 قطعه آب‌بندان فعالند.
كارشناس مهندسي عمران به پرورش 208 تن ماهي در 10 قطعه آب‌بندان در سياهكل به مساحت 30 هكتار اشاره كرد و اظهار داشت: آب‌بندان‌هاي روستاهاي چالشم، كوجه‌سل، پيله‌سل روستاي ازبرم و فشتال تامين كننده آب زراعي هستند ضمن اينكه براي پرورش ماهي نيز از آنها استفاده مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: در بعضي از آب‌بندان‌هاي سياهكل حتي با نبود منبع مناسب آب زراعي آبزي‌پروري صورت مي‌گيرد و حق‌آبه‌بران با اين اقدان به شرط تامين آب زراعي مخالفتي ندارند اما از آنجا كه در فصل زراعي در بيشتر نقاط با كمبود آب زراعي مواجه مي‌شوند احداث چاه يا تامين يك منبع آب كمكي ضروري است.
انتهاي پيام/خ10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها