عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دنياي امروز شاهد رنسانس ديني است

دنياي امروز شاهد رنسانس ديني است
یک شنبه 1 اسفند 1389  10:13 ب.ظ

عضو هئيت علمي جامعة‌المصطفي العالميه:
دنياي امروز شاهد رنسانس ديني است

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي جامعة‌المصطفي العالميه گفت: امروز معنويت مهم‌ترين بحران جوامع بوده و دنيا شاهد رنسانس ديني است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم به نقل از روابط عمومي دانشگاه باقرالعلوم (ع)، غلامحسن مقيمي در نخستين نشست علمي مركز تحقيقات بسيج دانشجويي استان قم با نگاهي آسيب‌شناسانه و با استفاده از چارچوب مطالعات راهبردي در بررسي سنخيت بحران‌ها و ناآرامي‌هاي اخير در سطح بين‌الملل اظهار داشت: در نگاه فرا منطقه‌اي، اگر بخواهيم تبارشناسي از ناآرامي‌هاي اخير جهان داشته باشيم، بايد اين بحران‌ها را به دو قسم بحران‌هاي شمال و جنوب مديترانه تقسيم كرد.
اين استاد دانشگاه نقطه آغاز و ريشه اصلي بحران‌هاي اقتصادي اين منطقه را بحران مسكن در آمريكا دانست و ادامه داد: امروز در بلوك غرب و سرمايه داري شاهد بحران‌هاي جدي با ماهيت اقتصادي هستيم، البته از آنجايي كه اين كشورها سيستم‌هاي كنترلي موثر مانند اتحاديه‌هاي كارگري و صنفي در برابر بحران‌هاي اقتصادي دارند، بنابراين مي‌توانند آن را كنترل كنند اما براي مشكل بحران معنوي راه حل موثر ندارند.
عضو هيئت علمي جامعة‌المصطفي العالميه با اشاره به ماهيت بحران‌هاي جنوب مديترانه تصريح كرد: ماهيت اصلي بحران‌هاي اين منطقه برخلاف ساير مناطق، سياسي و انقلابي است و تظاهرات عليه بن علي در تونس، حسني مبارك در مصر ،علي عبدالله صالح در يمن و عليه سيستم ديكتاتوري و خفقان سياسي كشورهايي همچون اردن و الجزاير همگي بحران‌هاي مشاركتي و مشروعيتي است كه امروز شاهد بروز آنها هستيم.

* معنويت مهم‌ترين بحران دنياي امروز
اين كارشناس مسايل سياسي ريشه‌هاي بحران در خاورميانه و كشورهاي مسلمان را مدنظر قرار داد و اظهار داشت: به نظر مي‌رسد مهم‌ترين بحراني كه دنيا و نيز خاورميانه با آن رو‌به‌رو است و ريشه ساير بحران‌ها در منطقه است، بحران معنويت است.
مقيمي گرايش به دين و ورود مذهب در حوزه سياست را از ويژگي‌هاي قرن حاضر دانست و ادامه داد: گرايش به دين و مشاركت آن در سياست، در دنياي اسلام بسيار برجسته شده و شاهد رنسانس دين و بازگشت سياست به دين هستيم، البته اين مسئله منحصر در اسلام و خاورميانه نيست، مسيحيت و ساير اديان رانيز مورد تاثير خود قرار داده است.
وي با تاكيد بر مطالبات اصلي طرفداران بازگشت سياست به دين، حرف اصلي آنان را استفاده مستقيم از متون ديني در ورود آموزه‌هاي ديني به سياست دانست و تصريح كرد: آنچه امروز در ميان طرفداران اين جنبش‌ها در حال وقوع است، كنار گذاشتن واسطه‌هاي سنتي و محافظه‌كار در فهم و درك متون ديني است.
انتهاي پيام/آ30/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها