عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري

برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري
یک شنبه 1 اسفند 1389  10:13 ب.ظ

سازمان آب و برق خوزستان به اظهارات نماينده آبادان در مجلس پاسخ داد؛
برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري

خبرگزاري فارس: روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان در پاسخ به اظهارات اخير نماينده مردم آبادان در مجلس اعلام كرد كه تاكنون بيش از 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري و زهكشي برخوردار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از آبادان به نقل از روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان؛ پيرو درج خبري با عنوان « سازمان آب و برق و جهادكشاورزي خوزستان انگيزه‌اي ندارند» به نقل از سيدعلي موسوي‌جرف نماينده مردم آبادان در مجلس و سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي بشرح زير به دفتر خبرگزاري فارس در جنوب خوزستان ارسال كرد.
در اين توضيحات آمده است: از آنجايي كه وظيفه طراحي و ساخت تاسيسات تامين آب شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي بر عهده وزارت نيرو و در سطح استان خوزستان به عهده سازمان آب و برق خوزستان مي‌باشد، اين سازمان در جهت انجام اين وظيفه در پنج حوزه كرخه، دز، كارون، مارون و زهره كار مطالعه، اجرا و بهره‌برداري از شبكه‌هاي آبياري و زهكشي را در دست انجام داشته و در همين راستا تاكنون بالغ بر يك ميليون و 11هزار از اراضي دشت خوزستان توسط سازمان آب و برق خوزستا مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است و در بيش از 345هزار هكتار از اين اراضي شبكه آبياري و زهكشي و به بهره‌برداري رسيده است.
در ادامه اين جوابيه عنوان شده است: سفر پربركت مقام معظم رهبري به استان خوزستان و تاكيدات معظم‌له مبني بر اجراي 800 هزار هكتار اراضي قبل كشت استان، انگيزه مضاعفي را ايجاد نمود تا اين سازمان با تلاش و همتي مضاعف علي‌غم بضي مشكلات موجود، احداث شبكه‌هاي آبياري و زهكشي را پيگيري نمايد و در اين راستا از سال 1357 تاكنون بيش از147هزار هكتار شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در حوزه‌هاي مختلف احداث و به بهره‌برداري رسيده است.
روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان كرد: همچنين در حال حاضر بيش از 81 هزار هكتار از شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در دست اجرا، بيش از 240هزار هكتار با توجه به مطالعات انجام شده آماده اجرا و بيش از 412هزار هكتار از اراضي استان در دست مطالعه ميباشد.
در ادامه اين جوابيه آمده است: اضافه مينمايد طي اين سالها بخش عمده‌اي از زيرساخت‌هاي تامين آب شبكه‌هاي مذكور از جمله 6سد انحرافي 10مورد ايستگاه‌هاي پمپاژ به ظرفيت 5 تا 120 متر مكعب بر ثانيه و 19 مورد كانال‌هاي انتقال آب به دشت‌ها به طول 589 كيلومتر احداث شده است.
اضافه مي‌نمايد، طرح شبكه آبياري و زهكشي آبادان و خرمشهر با هدف تأمين آب كشاورزي و مقابله با پيشروي آب دريا و همچنين نجات نخلستان منطقه در دست انجام مي‌باشد كه بخش تأمين و انتقال آب شبكه‌هاي ياد شده انجام گرديده و از 16هزار هكتار شبكه آبياري اصلي، فرعي و زهكشي زير زميني آبادن، 7هزار و 700 هكتار به بهره برداري رسيده است، 4هزار و 100 هكتار در دست اجرا و 4هزار و 100هكتار نيز آماده اجرا است.
در پايان اين جوابيه تصريح شده است: با توجه به خشكسالي در سال گذشته و لزوم نجات نخيلات آبادان اين سازمان در يك طرح ضربتي نسبت به تأمين آب 3هزار هكتار ديگر از محموده اين طرح بصورت اضطراري اقدام نموده است.
انتهاي پيام/خ30/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها