عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري

برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري
یک شنبه 1 اسفند 1389  10:13 ب.ظ

سازمان آب و برق خوزستان به اظهارات نماينده آبادان در مجلس پاسخ داد؛
برخورداري 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري

خبرگزاري فارس: روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان در پاسخ به اظهارات اخير نماينده مردم آبادان در مجلس اعلام كرد كه تاكنون بيش از 345 هزار هكتار از اراضي خوزستان از شبكه آبياري و زهكشي برخوردار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از آبادان به نقل از روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان؛ پيرو درج خبري با عنوان « سازمان آب و برق و جهادكشاورزي خوزستان انگيزه‌اي ندارند» به نقل از سيدعلي موسوي‌جرف نماينده مردم آبادان در مجلس و سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي بشرح زير به دفتر خبرگزاري فارس در جنوب خوزستان ارسال كرد.
در اين توضيحات آمده است: از آنجايي كه وظيفه طراحي و ساخت تاسيسات تامين آب شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي بر عهده وزارت نيرو و در سطح استان خوزستان به عهده سازمان آب و برق خوزستان مي‌باشد، اين سازمان در جهت انجام اين وظيفه در پنج حوزه كرخه، دز، كارون، مارون و زهره كار مطالعه، اجرا و بهره‌برداري از شبكه‌هاي آبياري و زهكشي را در دست انجام داشته و در همين راستا تاكنون بالغ بر يك ميليون و 11هزار از اراضي دشت خوزستان توسط سازمان آب و برق خوزستا مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است و در بيش از 345هزار هكتار از اين اراضي شبكه آبياري و زهكشي و به بهره‌برداري رسيده است.
در ادامه اين جوابيه عنوان شده است: سفر پربركت مقام معظم رهبري به استان خوزستان و تاكيدات معظم‌له مبني بر اجراي 800 هزار هكتار اراضي قبل كشت استان، انگيزه مضاعفي را ايجاد نمود تا اين سازمان با تلاش و همتي مضاعف علي‌غم بضي مشكلات موجود، احداث شبكه‌هاي آبياري و زهكشي را پيگيري نمايد و در اين راستا از سال 1357 تاكنون بيش از147هزار هكتار شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در حوزه‌هاي مختلف احداث و به بهره‌برداري رسيده است.
روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان كرد: همچنين در حال حاضر بيش از 81 هزار هكتار از شبكه‌هاي آبياري و زهكشي در دست اجرا، بيش از 240هزار هكتار با توجه به مطالعات انجام شده آماده اجرا و بيش از 412هزار هكتار از اراضي استان در دست مطالعه ميباشد.
در ادامه اين جوابيه آمده است: اضافه مينمايد طي اين سالها بخش عمده‌اي از زيرساخت‌هاي تامين آب شبكه‌هاي مذكور از جمله 6سد انحرافي 10مورد ايستگاه‌هاي پمپاژ به ظرفيت 5 تا 120 متر مكعب بر ثانيه و 19 مورد كانال‌هاي انتقال آب به دشت‌ها به طول 589 كيلومتر احداث شده است.
اضافه مي‌نمايد، طرح شبكه آبياري و زهكشي آبادان و خرمشهر با هدف تأمين آب كشاورزي و مقابله با پيشروي آب دريا و همچنين نجات نخلستان منطقه در دست انجام مي‌باشد كه بخش تأمين و انتقال آب شبكه‌هاي ياد شده انجام گرديده و از 16هزار هكتار شبكه آبياري اصلي، فرعي و زهكشي زير زميني آبادن، 7هزار و 700 هكتار به بهره برداري رسيده است، 4هزار و 100 هكتار در دست اجرا و 4هزار و 100هكتار نيز آماده اجرا است.
در پايان اين جوابيه تصريح شده است: با توجه به خشكسالي در سال گذشته و لزوم نجات نخيلات آبادان اين سازمان در يك طرح ضربتي نسبت به تأمين آب 3هزار هكتار ديگر از محموده اين طرح بصورت اضطراري اقدام نموده است.
انتهاي پيام/خ30/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها