عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

‌لزوم برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي مصرف

‌لزوم برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي مصرف
یک شنبه 1 اسفند 1389  10:14 ب.ظ

دبير ستاد اصلاح الگوي مصرف استان زنجان تاكيد كرد:
‌لزوم برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي مصرف

خبرگزاري فارس: دبير ستاد اصلاح الگوي مصرف استان زنجان با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب در مورد همت و كار مضاعف، بر استمرار اصلاح الگوي مصرف تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان بهرام جليل‌خاني صبح امروز در همايش ستاد اصلاح الگوي مصرف با مشاركت دستگاه‌هاي خدمات‌رسان اظهار داشت: در راستاي الگوسازي مصرف صحيح از امكانات دستگا‌ه‌هاي اجرايي ملزم به برنامه‌ريزي هر چه دقيق‌تر هستند.
وي با تاكيد براينكه دستگاه‌هاي خدمات‌رسان خود به عنوان طلايه‌داران اصلاح الگو در اجراي هر چه بهتر اين طرح ملي تلاش كنند، افزود: اجراي اين برنامه موجب جهت‌دهي و فرهنگ‌سازي عميق اصلاح الگوي مصرف بين اقشار مختلف مردم مي‌شود.
دبير ستاد اصلاح الگوي مصرف استان زنجان از قانون هدفمندسازي يارانه‌ها به عنوان مهم‌ترين ابزار اصلاح الگوي مصرف ياد كرد و افزود: با حضور متوليان مصرف در حوزه اداري ـ مالي و خدماتي پشتيباني دستگاه‌هاي اجرايي استان علاوه برحضور رؤساي شركت‌هاي خدمات‌رسان در جلسات ستاد اصلاح الگوي مصرف، خواستار حساسيت و اهتمام جدي مديران در كاهش مصارف انرژي در دستگاه‌هاي اجرايي استان هستيم.
وي از مكانيزم قيمت‌ها به عنوان يكي از ابزارهاي مهم اصلاح الگوي مصرف ياد كرد و گفت: با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، شاهد مديريت هر چه بهتر شهروندان و كاهش محسوس مصارف در بخش‌هاي مختلف انرژي هستيم و ادارات، سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي نيز بايد پيشگام در مديريت مصرف باشند.
مديركل دفتر توسعه منابع انساني استانداري، از نظارت مميزي 158 دستگاه اجرايي استان خبر داد و عنوان داشت: دستگاه‌هاي اجرايي موظف هستند با احصا و برآورد هزينه‌هاي مصرفي خود و انجام مقايسه كاركرد امسال و سال گذشته و البته با اهتمام و اعمال اقدامات لازم، مصرف انرژي و هزينه‌ها را به حداقل برسانند.
وي از تقدير از دستگاه‌هايي اجرايي كه مصارف خود را به حداقل رسانده‌اند خبر داد و افزود: با واحدهايي هم كه اين چهار چوب را رعايت نكنند از سوي بالاترين مقام اجرايي استان برخورد مي‌شود.
جليل‌خاني‌ تصريح كرد: با همكاري، مشاركت، درايت و تدبير مردم و دولتمردان خواهيم توانست با امانتداري خود گام‌هاي موثري در اصلاح الگوي مصرف برداشته و اين ثروت ملي را به نسل‌هاي آينده برسانيم.
در ادامه اين نشست كارشناس بهره‌برداري شركت آب و فاضلاب استان زنجان به ارائه اطلاعاتي از اقدامات اين شركت پرداخت و گفت: در پي اجرايي شدن قانون هدفمند كردن يارانه‌ها كه با همت دولت دهم محقق شد همه دستگاه‌هاي خدماتي ملزم به تنظيم تعرفه‌ها و مقررات جديد شدند كه در اين راستا وزارت نيرو نيز مكلف است در طي پنج سال قيمت تمام شده آب را تعيين كند.
اكرمي به تعرفه‌هاي اعمال شده هزينه‌هاي تامين، انتقال و توزيع آب اشاره و خاطرنشان كرد: نحوه محاسبه آب‌بها به صورت پلكاني بوده و قيمت پايه 2 هزار و 500 ريال است كه براي هر استان با توجه به جمعيت و كيفيت آب و سختي استحصال ضرايبي تعريف شده است كه در استان زنجان 2 ضريب 0.91 براي شهر زنجان و 0.8 براي ساير مناطق در نظر گرفته شده است.
وي با بيان اينكه 90 درصد مصرف آب مربوط به بخش خانگي است، تصريح كرد: از 179 هزار و 256 مشترك آب در بخش‌هاي مختلف 162 هزار و 866 مشترك مربوط به بخش خانگي است كه متوسط مصرف ماهيانه اين تعداد مشترك 19.5 مترمكعب در ماه است.
اين مقام مسئول كشور ايران را از مناطق مواجه با كمبود آب در جهان عنوان كرد و اظهار داشت: با محاسبه صورت گرفته در زمينه مصرف آب هر شخص در امور مختلف نياز به حداقل 75 و حداكثر 250 ليتر آب در روز دارد كه اگر بتواند مصرف خود را در ماه 5 مترمكعب نسبت به ماه گذشته كاهش دهد 30 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جويي كرده است.
وي ميانگين مصرف آب در استان زنجان 17 ليتر در شبانه‌روز براي هر شخص است كه 10 ليتر بالاتر از ميانگين كشوري است اعلام كرد و گفت: الگوي مصرف آب در زنجان به ميزان 20 متر‌مكعب در ماه است.
اكرمي در پايان تاكيد كرد: با استفاده از تجهيزات كاهنده مصرف آب مانند انواع شيرهاي اهرمي، فشاري و الكترونيكي مي‌توان مصرف خود را مديريت و با صرفه‌جويي كه همان درست مصرف كردن است، آب را كه ارثيه ديروز و سرمايه امروز است حفظ و به نسل‌هاي آينده منتقل كنيم‌.
انتهاي پيام/ج10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها