عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خسارت‌هاي گراني هزينه‌هاي بهداشت عمومي متوجه شهروندان خوزستاني مي‌شود

خسارت‌هاي گراني هزينه‌هاي بهداشت عمومي متوجه شهروندان خوزستاني مي‌شود
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:32 ق.ظ

استاندار خوزستان:
خسارت‌هاي گراني هزينه‌هاي بهداشت عمومي متوجه شهروندان خوزستاني مي‌شود

خبرگزاري فارس: استاندار خوزستان گفت: خسارت‌هاي اقتصادي گران‌تر شدن هزينه‌هاي نظافت و بهداشت عمومي متوجه خود شهروندان مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز، سيدجعفر حجازي در شوراي سلامت و امنيت غذايي استان تاكيد كرد: بدون همراهي مردم ارتقاي سلامت و بهداشت در استان ممكن نيست.
وي اظهار داشت: خسارت‌هاي اقتصادي گران‌تر شدن هزينه‌هاي نظافت و بهداشت عمومي متوجه خود شهروندان خواهد بود؛ چراكه اعتبارات دولتي كه مي‌بايست صرف آباداني و عمران شهري شود به مصرف هزينه‌هاي نظافت محيط شهري مي‌رسد.
حجازي متوسط توليد زباله در خوزستان را بيش از متوسط كشوري عنوان كرد و گفت: سرانه توليد زباله در كشور 750 گرم، در حالي كه در اهواز يك كيلو و 250 گرم است كه هزينه دفع آن از بيت‌المال و مردم تامين مي‌شود.
وي از مردم خواست مسئولان را در نظافت محيط شهر و روستا، ارتقاي سلامت، كاهش هزينه‌هاي درمان و زيباتر كردن چهره شهرها و روستاها ياري دهند.
حجازي همچنين بخشي از زباله‌هاي سطح شهر به ويژه در هسته مركزي را ناشي از عدم همكاري كسبه و دستفروشان دانست و تاكيد كرد: در نشست آينده شوراي سلامت، سازمان بازرگاني مكلف است به همراه نمايندگان تمام اصناف حاضر شود تا در اين مورد تصميم‌گيري لازم صورت گيرد.
وي بالابردن سطح توقعات مردم را نسبت به نظافت محيط زندگي خود ضروري دانست و گفت: بايد اقدامات فرهنگي براي تغيير باور مردم و ايجاد احساس گناه در قبال آلوده كردن محيط زندگي و تجاوز به حقوق ديگر شهروندان به عنوان عاملي بازدارنده به اجرا درآيد.

* مقدمه‌سازي پيش از برخورد قهري
رئيس شوراي سلامت خوزستان در پاسخ به درخواست شهرداري اهواز براي برخورد قهري با دستفروشان به ويژه در هسته مركزي شهر، اظهار داشت: برخورد قهري با دستفروشان نياز به مقدماتي دارد كه از آن جمله جانمايي و آماده‌سازي تعداد كافي محل‌هايي براي عرضه ميوه و تره‌بار همانند شهرداري تهران است.
وي با تاكيد بر دخالت به موقع شهري اهواز براي جلوگيري از تجمع دستفروشان، افزود: در صورت وجود اراده كافي در اين نهاد، معضل دستفروشي ظرف يكي دو ماه در اهواز ساماندهي مي‌شود.
حجازي با بيان اينكه با طرح مشكل دستفروشي در چند نوبت در شوراي سلامت استان انتظار مي‌رفت شهرداري و فرمانداري تاكنون آن را حل كرده باشند، اظهار داشت: فرمانداري و شهرداري كلانشهر اهواز به عنوان مركز استان به عنوان محور و همه دستگاه‌ها به عنوان كمك كننده بايد براي تبديل آن به الگويي براي ديگر شهرها تلاش كنند.
استاندار خوزستان استفاده از لفظ «حاشيه‌نشين» را براي ساكنان مناطق اطراف اهواز رد كرد و گفت: اين افراد كه 30 سال است در حاشيه اهواز زندگي مي‌كنند، شهروندان اهواز به شمار مي‌آيند كه ديگر نبايد حاشيه‌نشين ناميده شوند و عدم همكاري آنها با سيستم شهري نشانه ضعف مسئولان براي مجاب كردن آنها به مشاركت است.
وي تصريح كرد: عدم ساماندهي دستفروشان، زمين‌هاي بلااستفاده، احشام سرگردان، مشاغل مزاحم، آب‌هاي سطحي، بازارچه عرضه دام و بازارچه عرضه آبزيان را از جمله شاخص‌هايي هستند كه در ارزيابي شوراي سلامت امتياز شهرداري اهواز را كاهش داده است.
حجازي افزود: در حال حاضر شهرداري اهواز به جز در شاخص جمع‌آوري و دفع زباله كه داراي امتياز 70 درصد است، در ساير شاخص‌ها امتيازات پاييني كسب كرده است.

* سرقت 12 درصد از درهاي منهول‌ها
رئيس شوراي اداري استان همچنين بالابودن آمار سرقت در منهول‌هاي فاضلاب را از مشكلات استان و نگران‌كننده عنوان كرد و گفت: 5 هزار و 700 در منهول معادل 12 درصد از كل منهول‌ها تاكنون، در تمام شهرستان‌هاي داراي شبكه فاضلاب به جز اهواز، سرقت شده كه علاوه بر ايجاد وضعيت خطرناك و محل تجمع زباله‌ها به زيرساخت‌هاي شهري چون شبكه فاضلاب و آسفالت آسيب وارد مي‌آورد.
وي اظهار داشت: انتظار مي‌رود شهروندان نسبت به اينگونه تخلفات بي‌تفاوت نباشند و با تذكر يا اعلام گزارش اين روند را كاهش دهند همچنين روابط عمومي سازمان‌ها بايد هنرمندانه وظايف شهروندي را به مردم يادآوري كنند.
حجازي تشكيل جلسات منظم شوراي سلامت استان و تشديد نظارت دستگاه‌هاي مسئول را يادآور شد و ارتقاي سطح سلامت در شهرهاي استان را قبل قبول دانست و افزود: در سال 88 خوزستان به عنوان استان نمونه در ارتقاي شاخص‌هاي سلامت معرفي شد.
وي با اشاره به گزارش‌ فرمانداران شهرستان‌هاي شادگان و باغملك كه در اين نشست ارائه شد، گفت: شهرداري شادگان با ارتقا از رتبه 14 به رتبه 5 در بين شهرهاي استان رشد خوبي داشته اما شهرداري باغملك با داشتن رتبه 15 ضعيف است و بايد تلاش بيشتري داشته باشد.
در اين نشست گزارشي از صدا و سيماي مركز خوزستان كه البته تاكنون از اين شبكه به معرض ديد عمومي درنيامده پخش شد كه با به تصوير كشيدن مشكلات تالاب بين‌المللي شادگان، وضعيت نگران‌كننده آن را نشان مي‌داد. وضعيت ناهنجار تخليه زباله به ويژه زباله‌هاي عفوني، تخليه فاضلاب شهرستان شادگان به اين تالاب، تخليه زهاب‌هاي نيشكر، عبور و نشت لوله‌هاي نفتي و مرگ پرندگان و ماهيان در اثر آن و شكار غيرمجاز از مواردي بود كه در اين گزارش ارائه شد.
انتهاي پيام/خ10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها