عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

افزايش تعداد گونه‌هاي پرندگان در زيستگاه‌هاي آبي آذربايجان غربي

افزايش تعداد گونه‌هاي پرندگان در زيستگاه‌هاي آبي آذربايجان غربي
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:34 ق.ظ

مديركل محيط زيست آذربايجان غربي خبر داد:
افزايش تعداد گونه‌هاي پرندگان در زيستگاه‌هاي آبي آذربايجان غربي

خبرگزاري فارس: مديركل محيط زيست آذربايجان غربي گفت: تعداد گونه‌هاي مختلف پرندگان در تالاب‌ها و زيستگاه‌هاي آذربايجان غربي امسال 24.5 درصد افزايش يافته است.

به گزارش خبرگزاري فارس از چالدران، حسن عباس‌نژاد صبح امروز در جلسه بررسي مسائل و مشكلات زيست محيطي و تالاب‌هاي شهرستان چالدران كه در محل فرمانداري ترتيب يافت، اظهار داشت: امسال بر اساس سرشماري نيمه ‌زمستاني كه به مدت 70 روز در تالاب‌ها و زيستگاه‌هاي آبي استان انجام گرفت، 26 هزار و740 قطعه پرنده سرشماري شد.
وي افزود: اردك مرمري، اردك سرسفيد، قو، عروس غاز و فلامينگو از جمله پرنده‌هاي جديد مهاجر به تالاب‌هاي استان است.
فرماندار چالدران نيز در اين نشست از ساخت ساختمان جديد محيط زيست در شهرستان چالدران خبر داد و گفت: اين ساختمان در زميني به مساحت 400 متر مربع با صرف اعتبار بالغ بر يك ميليارد و 500 ميليون ريال از اول سال آينده آغاز مي‌شود و با اتمام اين ساختمان نمايندگي محيط زيست در چالدران به اداره ارتقا خواهد يافت.
احمدرضا قليپور با اشاره به اينكه در گذشته دفن غيراصولي زباله‌هاي شهرستان چالدران در نزديكي شهر انجام مي‌گرفت، اضافه كرد: در آينده نزديك زباله‌هاي شهر به صورت اصولي خارج از محدوده شهر به وسعت پنج هكتار انجام مي‌گيرد.
تالاب‌ها مجموعه‌اي از اكوسيستم داراي جوامعي از گياهان و جانوران ويژه هستند كه مي‌توان آنها را از زيباترين جلوه‌هاي حياتي طبيعت در جهان ناميد.
وجود تالاب‌هاي متعدد در آذربايجان غربي و تنوع زيستي موجود در آنها سبب شده اين مظاهر زيباي خدادادي در بسياري از ايام سال پذيراي انواع حيات گياهي و جانوري باشند.
اين تالاب‌ها غالباً داراي توليد بيولوژيك آن چنان بالايي هستند كه براي طيف وسيعي از زيست‌مندان غذا فراهم مي‌سازند.
تالاب‌ها، علاوه بر پذيرايي از پرندگان و حيوانات، به عنوان مظاهري طبيعي در پديده گردشگري و آموزش جايگاه خاصي را به خود اختصاص مي‌دهند و به عنوان بخشي از ميراث فرهنگي بشر اهميت ويژه‌اي دارند.
انتهاي پيام/ن20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها