عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تأليف کتاب درس اقتصاد از نگاه‌هاي سياسي مصون است

تأليف کتاب درس اقتصاد از نگاه‌هاي سياسي مصون است
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:37 ق.ظ

عضو شوراي تأليف درس اقتصاد:
تأليف کتاب درس اقتصاد از نگاه‌هاي سياسي مصون است

خبرگزاري فارس: عضو شوراي تأليف درس اقتصاد با بيان اينکه جايگاه فعلي درس اقتصاد در نظام آموزشي کشور مطلوب نيست، گفت: تأليف اين کتاب درسي از نگاه سياسي مصون است.

به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، ناصر ذاكري ظهر امروز در حاشيه گردهمايي مسئولان گروه‌هاي آموزشي سراسر كشور در بندرعباس، اظهار داشت: اگر مقوله اقتصاد و دانش آن لازمه زندگي بشري است بايد متناسب با آن نيز در نظام آموزشي كشور به اين مهم پرداخته و توجه كافي به آن مبذول شود.
وي تصريح كرد: هم اكنون فقط يك جلد كتاب اقتصاد در پايه دوم انساني در مقطع متوسطه تدريس مي‌شود در حالي كه پيشتر اين ميزان چهار جلد بوده است.
به گفته عضو شوراي تأليف درس اقتصادي نياز به فراگيري دانش اقتصادي در دنيايي كنوني كه اقتصاد در همه شئون زندگي نقش محوري دارد بايد جايگاه واقعي خود را در نظام آموزشي كشور پيدا كند تا حداقل اطلاعات مورد نياز جامعه در مدارس به دانش‌آموزان ارائه شود.
ذاكري با بيان اينكه نياز به فراگيري دانش اقتصادي كمتر از فراگيري علوم ديگر از جمله بهداشت و سلامتي نيست، خاطرنشان كرد: براي اينكه جامعه سالم و پويايي داشته باشيم بايد آگاهي‌هاي لازم را به مردم ارائه دهيم تا با مشاركت فعال و سازنده خود امور جاري را مديريت كنند.
وي اضافه كرد: دانش اقتصاد در طول چند دهه گذشته در حوزه‌هايي گسترش يافته كه در اكثر رشته‌هاي علمي مورد توجه و استفاده است.
اين مسئول ادامه داد: مسائلي كه در اقتصاد مطرح مي‌شود به معناي فراگيري و عظمتي است كه علم اقتصاد در همه بخش‌ها دارد از جمله محيط زيست و اقتصاد، آموزش و پرورش و اقتصاد و حتي اقتصاد جرم و جنايت.
ذاكري در ادامه وظيفه كميته تأليف درس اقتصاد را ارائه اطلاعات پايه عنوان كرد و افزود: اگر چه ارائه اطلاعات لازم در علم اقتصاد از ظرفيت يك كتاب درسي در دوره متوسطه خارج است اما تلاش كرده‌ايم تعاريف درست و كاربردي علم اقتصاد را ارائه كرده و در خصوص سياست‌هاي اقتصادي بحث كنيم.
به گفته وي، اينكه چه عواملي سبب توسعه مي‌شود، مشكل عدم پيشرفت چيست و... در تأليف اين درس مورد امعان نظر بوده است هر چند كه اذعان داريم بسيار محدود و نيازمند تعدد كتب مرتبط است.
اين عضو شوراي سه نفره تأليف درس اقتصاد همچنين با تاكيد بر اينكه تأليف اين درس از نگاه سياسي مصون است، بيان داشت: آنچه كه در اين كتاب ارائه شده است تبيين سياست‌هاي كلي علم اقتصاد و مسائل روزمره است كه فارغ از هر نوع نگاهي تاليف شده است.
وي ادامه داد: مثلا بحث هدفمندي يارانه‌ها ، طبيعي است وقتي چنين برنامه بزرگي در حوزه اقتصاد كشور عملياتي مي‌شود لازم است دانش‌آموزان بدانند اهميت هدفمند كردن يارانه‌ها و نقش آن در علم اقتصاد چيست لذا به معناي آن نيست كه كتب درسي براساس برنامه‌هاي سفارشي تهيه و تأليف مي‌شوند.
ذاكري تاكيد كرد: اين گونه پرداختن‌ها قطعا به معناي دفاع از سياست‌هاي دولت‌ها نيست بلكه آنچه كه مدنظر است اين است كه تفسير درستي از مسائل روزمره در حد اطلاعات عمومي به دانش‌آموزان منتقل شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود از برنامه بازنگري درس فعلي اقتصاد خبر داد و گفت: اين طرح هنوز اجرايي نشده و در صورت صلاحديد مسئولان كار بازنگري آن را آغاز خواهيم كرد.
ذاكري در پايان با اشاره به گردهمايي گروه‌هاي آموزشي سراسر كشور يادآور شد: در اين نشست ضمن بحث و تبادل نظر و پاسخ به سؤالات مطروحه، از توان فكري و ايده‌هاي مطرح شده براي رشد و بالندگي امور آموزشي بهره برده شد تا در فرآيند آموزشي مورد استفاد قرار گيرد.
انتهاي پيام/صا10/ع

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها