عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تشكيل كميته ويژه ساماندهي فاضلاب‌هاي نيشكر در مناطق مرزي

تشكيل كميته ويژه ساماندهي فاضلاب‌هاي نيشكر در مناطق مرزي
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:37 ق.ظ

قائم‌مقام سازمان محيط زيست خبر داد:
تشكيل كميته ويژه ساماندهي فاضلاب‌هاي نيشكر در مناطق مرزي

خبرگزاري فارس: قائم‌مقام سازمان حفاظت محيط زيست از تشكيل كميته ويژه‌اي در وزارت كشور براي حل مشكل تخليه فاضلاب‌هاي نيشكر در نقاط مرزي خبر داد.

علي‌محمد شاعري در سفر خود به خوزستان در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار فارس در اهواز گفت: كميته ويژه‌اي براي حل مشكل تخليه فاضلاب‌هاي شركت توسعه نيشكر در نقاط مرزي تشكيل مي‌شود كه با توجه به اينكه اين مشكل مرزي بوده و مسائل امنيتي را شامل مي‌شود، بنا شد در حوزه امنيتي وزارت كشور مطرح شود.
وي تاكيد كرد: اين كميته در حال بررسي موضوع است و مشكلاتي كه به همين دليل در مرز خوزستان با عراق پيش‌ آمده نيز قرار است با هماهنگي كشور عراق در آينده نزديك حل شود.
شاعري تمام ادعاهاي عراقي‌ها را مبني بر آلودگي اراضي با زهاب‌هاي نيشكر و عدم توليد گندم در اين اراضي رد كرد و افزود: با اين وجود اعتقاد داريم آلايندگي زيست محيطي مرز سياسي نمي‌شناسد و ما موظف هستيم منابع آلاينده فاضلاب نيشكر را به خوبي مديريت و كنترل كنيم؛ چرا كه رهاسازي اين فاضلاب با EC بالا باعث شوري مضاعف اراضي كشاورزي پايين‌دست و كاهش حاصلخيزي خاك همچنين آلودگي تالاب‌ها مي‌شود.
معاون محيط انساني سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت: بررسي‌هاي لازم با همكاري و هماهنگي سازمان محيط زيست، جهاد كشاورزي، استانداري خوزستان و نماينده نهاد رياست جمهوري انجام و راهكارهاي مناسب براي هدايت اين پساب‌ها به مناطق امن كه كمترين خسارت را براي محيط زيست را داشته باشد ارائه مي‌شود.
وي افزود: در نشستي كه يك ماه گذشته با حضور معاون اول رئيس جمهوري برگزار شد، مقرر گرديد وزارت كشور با هماهنگي محيط زيست، استانداري خوزستان، جهاد كشاورزي، وزارت امور خارجه تمهيدات لازم براي كاهش اثرات فاضلاب نيشكر در مناطق مرزي و داخل مرزها فراهم آورد.
شاعري با بيان اينكه در حال حاضر فاضلاب مجتمع‌هاي كشت نيشكر پسابي با EC (شاخص ميزان شوري آب) بسيار بالاتر از حد استاندارد توليد مي‌كند، افزود: بر اساس طرحي كه پيش‌بيني شده بود اين فاضلاب‌ها بايد تصفيه و مديريت شده و در صورت افزايش شاخص آلايندگي اقدامات پيشگيرانه‌اي به اجرا درآيد.
وي كشت نيشكر را يك فعاليت زراعي آب‌بر عنوان كرد و اظهار داشت: اين مسئله باعث افزايش و غلظت EC است و توصيه‌اي كه سازمان حفاظت محيط زيست به اين مجتمع‌ها داشته اين است كه بايد ساز و كار و فرآيندي براي خروج نيشكر، هدايت آن به زهكش‌ها و تصفيه فاضلاب آن انجام گيرد؛ اين در حاليست كه هم اكنون اين پسا‌ب‌ها وارد منطقه شده، آن را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
شاعري تصريح كرد: بر اساس هماهنگي توسط استانداري خوزستان و مجتمع نيشكر همچنين وزارت كشور و جهاد كشاورزي مقرر شده در آينده نزديك مشكلات فاضلاب نيشكر به صورت اقليمي و مناسب حل شود تا موجب آلودگي سرزمين نشود.

*تهيه طرح جامع كاهش آلودگي 9 كلان‌شهر
معاون سازمان حفاظت محيط زيست از تهيه طرح جامع كاهش آلودگي تهران و هشت كلان‌شهر كشور خبر داد و افزود: اين طرح با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست، وزارت نفت، وزارت صنايع، وزارت كشور و ستاد سوخت در حال تهيه است كه اهواز نيز به عنوان يكي از كلان‌شهرهاي داراي آلودگي هوا، جزو اين دسته است.
وي استانداردسازي سوخت را گام مهمي براي كاهش آلاينده‌هاي هوا دانست و با اشاره به اقدامات اساسي وزارت نفت براي توليد و عرضه سوخت با استاندارد «يورو5»، گفت: اين سوخت استاندارد در نيمه نخست سال آينده در تهران و تا پايان سال 90 در ساير شهرها عرضه مي‌شود.
به گفته وي، اجراي پروژه‌هاي مختلفي از جمله نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي و از رده خارج كرده خودروهاي فرسوده، ارتقاي كيفيت سوخت خودروها، توسعه فضاي سبز، معاينه فني خودروها و آموزش مردم در طرح جامع لحاظ شده كه پيش‌بيني مي‌شود در يك دوره پنج ساله منابع آلاينده هوا در كلانشهرها مديريت و كنترل شود و استانداردهاي آلايندگي به نحو قابل‌ملاحظه‌اي ارتقا يابد.
شاعري همچنين تاكيد كرد: سازمان محيط زيست با همكاري وزارت نفت و صنايع در راستاي ارتقاي كيفيت محصول و فرآيند توليد اعم از سوخت خودرو و لوازم خانگي تلاش مي‌كند كه استانداردهاي محصولات را ارتقا دهد و به استانداردهاي قابل قبول برساند.

* رفع آلايندگي پالايشگاه‌ها تا پايان برنامه پنجم
قائم‌مقام سازمان حفاظت محيط زيست، بخشي از منابع آلاينده هوا را صنايع آلاينده و منابع ثابت نفتي عنوان كرد و گفت: با همكاري وزارت نفت طرح‌هاي مختلفي قرار است اجرا شود از جمله مكانيزم توسعه پاك (CDM) كه در سال‌جاري در خارك به صورت پايلوت در حال اجراست و تاثير بسيار خوبي داشته است.
به گفته وي، در اين طرح گازها به جاي خارج شدن از خروجي پالايشگاه‌ها و سوختن و آلودن هوا، مجددا در لايه‌هاي مختلف زمين تزريق مي‌شود تا ضمن جلوگيري از آلايندگي هوا ذخاير طبيعي هم حفظ شود.
شاعري با بيان اينكه اين آلايندگي‌ها از پالايشگاه‌هاي قديمي و فرسوده توليد مي‌شود، خاطرنشان كرد: در صدور مجوز براي پالايشگاه‌هاي جديد نيز استاندارد «يورو5» كه اين آلاينده‌ها را ندارد، رعايت مي‌شود.
وي تاكيد كرد: با همكاري جدي با وزارت نفت در آينده نزديك و قطعا تا پايان برنامه پنجم مشكل آلايندگي واحدهاي بزرگ پالايشگاهي در كشور حل مي‌شود.

*نوسازي خطوط انتقال نفت در خوزستان ظرف 2 سال
معاون انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: در مصوبات سفر سوم هيئت دولت به خوزستان وزارت نفت مكلف شده تمام شبكه‌هاي فرسوده انتقال نفت را طي دو سال در خوزستان بازسازي و نوسازي كند.
وي افزود: بر اين اساس پيگيري جدي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست به عمل آمده تا اين گام بزرگ برداشته شود.
شاعري اظهار داشت: حساسيت وزارت نفت نيز براي حفاظت محيط زيست بالارفته و براي اجراي اين پروژه اظهار تمايل كرده كه اين شبكه‌ها را زودتر بازسازي كند.
وي تاكيد كرد: اجراي اين طرح بزرگ نيازمند اعتبارات و منابع است كه با همكاري دولت و مجلس به زودي برطرف مي‌شود و برآورد اعتبارات موردنياز در حال انجام است.
انتهاي پيام/خ20/ز

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها