عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مازندران ميزبان همايش بزرگ نوروز خوانان شمال كشور شد

مازندران ميزبان همايش بزرگ نوروز خوانان شمال كشور شد
دوشنبه 2 اسفند 1389  01:38 ق.ظ

آغاز حركت گروه‌هاي آيين كهن نوروزخواني از 20 اسفندماه؛
مازندران ميزبان همايش بزرگ نوروز خوانان شمال كشور شد

خبرگزاري فارس: مدير مركز پژوهش‌هاي فرهنگ بومي آمل از حركت گروه‌هاي نوروز خوان از 20 اسفندماه براي مژده ‌دادن فرا رسيدن عيد نوروز باستاني در آمل خبر داد.‌

حشمت الله اياز صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل اظهار داشت: نبايد بگذاريم سنت‌هاي باستاني و پسنديده ما به راحتي به فراموشي سپرده شوند و گرد گهنگي بروي شان بنشيند.
وي افزود: «نوروزخواني» يكي از سنت‌هاي پسنديده و نيكوي ايرانيان خطه شمال كشور است كه گروه‌هاي نوروز خوان چندين روز قبل تحويل سال جديد با سرودن شعرهاي آهنگين بشارت براي حلول سال نو، اين عيد باستاني را به مردم تبريك گفته و انعام دريافت مي‌كردند.
مدير مركز پژوهش‌هاي فرهنگ بومي شهرستان آمل با اعلام اينكه از 20 اسفندماه گروه‌هاي نوروزخوان اين شهرستان در كوچه پس كوچه‌هاي شهر و درب منازل رفته و اين آيين كهن و جاويد را احياء مي‌كنند، تصريح كرد: هميشه اين آوازه‌خواني با استقبال گرم و پرشور مردم همراه بوده و مردم براي سنت‌هاي گذشته خود ارزش زيادي قايل هستند.
وي با بيان اينكه آمل در گروه‌هاي اميري‌خواني، نوروزخواني، نجما و كتولي، طالبا‌خواني و ديگر اشعار گذشته ويژه خطه شمال كشور داراي گروه‌هاي فعال و علاقمندي است، گفت: اين شهرستان از شهرهاي نمونه در احياي فرهنگ بومي و منطقه‌اي است.


* همايش بزرگ نوروز خوانان شمال كشور به ميزباني آمل
مدير مركز پژوهش‌هاي فرهنگ بومي شهرستان آمل با اعلام اينكه همايش بزرگ نوروزخوانان شمال كشور در آخرين روزهاي سال 89 در آمل برگزار مي‌شود، يادآور شد: فراخوان اين همايش در سطح استان توزيع شده و همچنين از هنرمندان بومي شهرهاي مازندران، شاعران بهاري سراي مازني و نوروزخوانان دعوت به‌عمل آمده است.
اياز با بيان اينكه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرهاي مازندران ما در شناسايي گروه‌هاي آيين كهن مازندراني نوروزخواني ياري كنند، گفت: براي شركت در همايش نوروزخوانان شمال كشور براي افزايش سطح كمي و كيفي و استفاده از تجارب شخصي و گروهي از گروه‌هاي نوروزخواني استان‌هاي گيلان و گلستان دعوت شده است.
وي با بيام اينكه بيش از 10 گروه فعال در اين بخش در حال فعاليت هستند، بيان داشت: نوروزخوانان سعي دارند با رفتن به درب منازل و خواندن آواز اصيل مازندراني در شادي مردم در ابتداي سال جديد سهيم باشند و غم، غصه و كدورت را از دل مردم بگيرند.
انتهاي پيام/ل20/ز

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها