عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ابهام درباره تخلف جهاد استقلال از مصوبه توزيع گندم‌ ارزان و پاسخ مديرعامل

ابهام درباره تخلف جهاد استقلال از مصوبه توزيع گندم‌ ارزان و پاسخ مديرعامل
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:00 ق.ظ

فارس گزارش مي‌دهد:
ابهام درباره تخلف جهاد استقلال از مصوبه توزيع گندم‌ ارزان و پاسخ مديرعامل

خبرگزاري فارس: مدير عامل جهاد استقلال در پاسخ به شبهات يك توليد كننده در مورد اخذ كارمزد 30 ريالي براي گندمهاي ارزان قيمت مصوب دولت، نحوه تخصيص آنها به توليد كنندگان و وصول ضمانتنامه‌هاي بانكي توضيحاتي ارائه داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، يك توليد كننده مرغ در مورد اخذ كارمزد 30 ريالي براي گندم‌هاي ارزان قيمت مصوب دولت، نحوه تخصيص اين گندم‌ها و آنچه كه وصول ضمانت‌نامه‌هاي بانكي از سوي مجريان طرح خوانده مطالبي به خبرگزاري فارس ارسال كرده است كه به همراه توضيحات مديرعامل موسسه جهاد استقلال (مجري توزيع گندم‌ارزان قيمت) منتشر مي‌شود.
به گفته اين توليد كننده دولت در مصوبه اول ديماه سال جاري در راستاي اجراي هدفمند شدن يارانه‌ها و همچنين حمايت از توليد‌كنندگان با واگذاري يك ميليون تن گندم دامي با نرخ پايين و بازپرداخت 3 ماهه موافقت كرد.
بر اساس اظهارات وي، به لحاظ اينكه تعاوني‌ها و تشكل‌هاي توليدكنندگان از بنيه مالي مناسبي برخوردار نبودند تا وجوه مربوط به اين گندم را به وزارت بازرگاني پرداخت نمايند، وزارت جهاد كشاورزي از امكانات شركت‌هاي وابسته (شركت نهاده‌هاي دامي جاهد) براي حل اين مشكل كمك گرفت و توليد كنندگان نيز از اينكه اين شركت دولتي به ياريشان آمده است شادمان بودند.
وي افزود: غافل از اينكه اين شركت در لباس حامي اما در نقش واسطه ظهور كرده است زيرا بدون تحمل هيچ زحمتي 30 ريال كارمزد به ازاي هر كيلوگرم گندم دريافت مي‌كند و به جاي كمك به توليد كنندگان نه تنها مصوبه دولت را تكميل نمي‌كند، بلكه از واگذاري گندم به صورت 3 ماهه برابر مصوبه دولت سرباز زده و حتي ضمانت‌نامه‌هاي بانكي يك ماهه و يا دو ماهه توليد كنندگان را بدون توجه به مصوبات دولت از بانك‌ها به روز وصول كرده و در واقع از جيب توليد كنندگان، توليد سود مي‌كند.
اين منبع آگاه همچنين افزود: اين‌ها در شرايطي اتفاق مي‌افتد كه در مقابل ناملايماتي مانند گراني نهاده‌ها، بيماريها و غيره انتظار مي‌رود براي تامين غذاي مردم بايد حمايت بيشتري از توليد كنندگان انجام گيرد.
وي گفت: در شرايطي كه تأكيد مقام معظم رهبري به واگذاري تصدي‌گري‌ها است نبايد اجازه داد شركت‌هاي دولتي به ظاهر خصوصي اين چنين در لايه‌هاي توليد پناه گرفته و افزون طلبي كنند.

به دنبال طرح اين سوالات از سوي توليد كننده، خبرگزاري فارس سوالات را با محمدرضا شافعي نيا مدير عامل موسسه جهاد استقلال مطرح كرد و وي توضيحاتي به شرح زير ارائه كرد.
براساس مصوبه شماره 45971.218290 مورخ اول ديما سال جاري هيئت محترم وزيران گندم با قيمت 175 تومان از سوي وزارت بازرگاني به وزارت جهاد كشاورزي تحويل شده‌ است تا با تشخيص وزير جهاد كشاورزي با قيمت مناسب در اختيار توليد كنندگان قرار گيرد.
در اين گزارش آمده است: طبيعتا بمنظور انجام عمليات فرآوري، رنگ آميزي، هزينه‌هاي مالي و غيره به منظور پوشش اين هزينه‌ها كه شامل: هزينه‌هاي رنگ آميزي گندم، خريد رنگ، دستمزد كارگر، دستگاه رنگ پاش، (لازم به توضيح اينكه به منظور جلوگيري از اختلاط گندم مذكور با گندم مصرف انساني، اقدام به رنگ پاشي مي‌شود) مأموريت پرسنل، هزينه‌هاي مالي، اداري، صدور حواله‌ها و ريسك برگشت پول و واريز به حساب خزانه است اين مؤسسه به رغم اينكه هزينه‌هاي مذكور بسيار بيشتر از مبلغ مورد نظر است ليكن در جهت حمايت از توليد‌كنندگان بخشي از هزينه‌ها را خود متقبل شده است.
اين گزارش افزوده است:همچنين تحويل گندمهاي ارزان از تاريخ 15 ديماه سال جاري به تشكل‌هاي مرتبط شروع و كماكان ادامه دارد، توليد كنندگان بايد براساس حواله‌ها و معرفي نامه‌هاي صادره از سوي اتحاديه‌ها و تشكل‌هاي مربوطه و يا معاونت‌هاي بهبود امور توليدات دامي در استان‌ها به انبارهاي استان‌ها مراجعه و نسبت به دريافت گندم اقدام كنند كه تاكنون بيش از 620 هزار تن نيز حواله صادر شده است.
در اين گزارش آمده است: بديهي است با توجه به ضريب مصرف گندم در جيره غذايي دام و طيور، اين موسسه عليرغم افزايش هزينه‌هاي مربوطه، اقدام به طولاني‌تر كردن دوره تحويل نموده تا گندم به نحو صحيح در جيره غذايي وارد و مصرف شود.
بديهي است اين اقدام توانسته است در تنظيم بازار نهاده‌هاي جايگزين نقش اساسي ايفا كند و تمام توليد‌كنندگان و مسئولان استاني نيز به صورت كتبي خواستار افزايش دوره تحويل شده‌اند تا استفاده بهينه از آن بعمل آيد.
در اين گزارش تاكيد شده است: از آنجايي‌كه طبق مصوبه ستاد هدفمندي يارانه‌ها، حداكثر زمان پرداخت وجه از سوي وزارت جهاد كشاورزي 25 اسفند سال جاري تعيين شده است، لذا به تبع اين مصوبه، بخشي از گندم با تضامين بسيار بديهي از جمله چك و سفته در اختيار اتحاديه‌هاي مربوطه بويژه اتحاديه نظارت و هماهنگي تشكل‌ها و تعاوني‌هاي كشاورزي ايران قرار گرفت كه با سررسيد 20 اسفند سال جاري مي‌باشد و در ساير موارد با توجه به تفاوت فاحش قيمت فروش به توليد كنندگان و قيمت بازار و نيز هزينه‌هاي مترتب بر اخذ ضمانت‌نامه بانكي، بسياري از تشكلها تمايلي به تحويل ضمانت‌نامه نداشته‌اند و اگر بصورت موردي هم ارائه شده است، طبق توافقات مربوطه انجام پذيرفته است.
اين گزارش تاكيد كرده است: بديهي است يكي از وظايف اين مؤسسه اخذ كل وجه از توليدكنندگان و واريز به حساب بيت‌المال مي‌باشد كه با توجه به حجم عمليات، صرف وقت و دقت بسيار زيادي را طلب مي‌نمايد و طبيعي است در روند عمليات توزيع يك ميليون تن گندم، ممكن است برخي افراد (بسيار معدود) خواستار اجابت خواسته‌اي از سوي مؤسسه باشند كه با قوانين و مقررات مربوطه همخواني نداشته باشد و ليكن هدف اصلي و اساسي از توزيع گندم رضايت كلي توليد‌كنندگان، آرامش نسبي در بازار نهادهاي دامي و البته بازگشت پول بيت‌المال به خزانه مي‌باشد كه الحمد‌الله كليه موارد مذكور بخوبي در حال انجام مي‌باشد.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها