عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

دلايل رشد 250درصدي قيمت جهاني پنبه و شكست انحصار آمريكا

دلايل رشد 250درصدي قيمت جهاني پنبه و شكست انحصار آمريكا
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:00 ق.ظ

مديرعامل يك اتحاديه تعاوني‌ در گفت‌وگو با فارس مطرح كرد:
دلايل رشد 250درصدي قيمت جهاني پنبه و شكست انحصار آمريكا

خبرگزاري فارس: مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي پنبه‌كاران پارس با اشاره به افزايش قيمت پنبه بعد از 30 سال، گفت: سياست آمريكا به عنوان بزرگترين توليد‌كننده پنبه جهان بر اين بود كه قيمت اين محصول را در بازار جهاني پايين نگه دارد كه با رشد 250 درصدي قيمت‌ اين محصول، انحصار آمريكا در اين بازار شكسته شد.

بهرام نظري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص دلايل رشد قابل توجه قيمت پنبه در سال جاري، گفت: موضوع افزايش قيمت پنبه در سال جاري بحثي است كه انكار آن نمي‌تواند موضوعيت داشته باشد.
وي با اشاره به اينكه قيمت جهاني پنبه طي سال جاري در قياس با سال گذشته قريب به 250 درصد رشد داشته است، ادامه داد: يكي از دلايل افزايش قيمت پنبه اين بود كه پيش‌بيني نمي‌شد اقتصاد جهاني بعد از بحران‌هاي اقتصادي بروز يافته به اين سرعت چالش‌ها را پشت سر بگذارد و آثار مثبت آن نمود پيدا كند كه پيدا كرد.
وي افزود: بهبود شرايط اقتصاد جهاني سبب شد قدرت خريد متقاضيان پوشاك تهيه شده از الياف پنبه‌اي به سرعت رشد كرده و تقاضا براي خريد پوشاك پنبه‌اي در قياس با ديگر انواع البسه‌هاي تهيه شده از الياف غيرپنبه‌اي افزايش يابد.
مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي پنبه‌كاران پارس گفت: از طرفي جاري شدن سيل در مزارع كشت پنبه پاكستان به عنوان چهارمين كشور توليد‌كننده پنبه جهان، بارش تگرگ در آمريكا، تحولات سياسي در اطراف كشور سوريه به عنوان يكي ديگر از قطب‌هاي توليدكنندگان پنبه و عدم شرايط مطلوب توليد پنبه در چين و تركيه سبب شد در بازار پنبه انحصارگري اتفاق بيفتد كه بالطبع افزايش قيمت اين محصول را در پي داشت.
وي با اشاره به افت توليد پنبه در جهان و افزايش نسبي تقاضاي اين محصول براي توليد لباس‌هاي تهيه شده از الياف پنبه طي سال گذشته، تصريح كرد: در هم‌آميختگي اين اتفاقات باعث شد قيمت پنبه بعد از سي و اندي سال مطابق انتظار توليد‌كنندگان افزايش يابد چرا كه تا پيش از اين پيرو سياست‌هاي آمريكا به عنوان بزرگ‌ترين كشور توليد‌كننده پنبه قيمت پنبه پايين نگه داشته شده بود.
وي خاطرنشان كرد: معقدم سناريوي پايين نگه‌داشتن قيمت پنبه، سياستي تحميلي از سوي كشور آمريكا براي ضعيف نگه داشتن كشورهاي تازه توسعه يافته يا در حال توسعه دخيل در توليد اين محصول بود تا زمينه توليد اين محصول در كشورهايي نظير ايران را از بين ببرد كه خوشبختانه اين انحصار شكسته شد.
وي تأكيد كرد: تا كنون بازار پنبه در انحصار كشورهايي نظير آمريكا به عنوان بزرگترين كشور توليد‌كننده پنبه بود كه خوشبختانه با بروز بحران اقتصادي در جهان زمينه براي حقيقي شدن قيمت اين محصول در بازار جهاني و مشاركت كشاروزان براي توليد انبوه پنبه در ايران فراهم شد.
نظري اظهار داشت: متأسفانه تا سال 81 كشور براي تأمين نياز صنعت نساجي كشور در معرض واردات پنبه در حجم بالا بود تا جايي كه سطح زير كشت و توليد پنبه در سال 81 نسبت به 40 سال قبل‌تر به پايين‌ترين حد رسيد.
وي ادامه داد: در راستاي رفع اين مشكل با رويكرد حضور مؤثر بازار پنبه و متناسب با ظرفيت‌هاي اقليمي و محيطي كشور در توليد اين محصول، تشكيل اتحاديه و تعاوني‌هاي پنبه‌كاران در سال 81 در دستوركار قرار گرفته كه خوشبختانه با ساماندهي تعاوني و نظامند كردن چرخه توليد توانستيم طي سال‌هاي 82 تا 84 حجم وارداتي اين محصول را به حداقل كاهش دهيم.
وي با اشاره به اينكه اختيارات اجرايي در حوزه توليد پنبه تا اين زمان مردمي يا غيردولتي بود، افزود: از سال 85 باز پس گرفتن اختيارات اجرايي و دولتي كردن مجدد فرآيند فعاليتي در اين حوزه در دستوركار مسئولان امر قرار گرفت كه بازخورد اين سياست در همان سال به افت حدود 40 درصدي سطح زيركشت يعني از 160 هزار هكتار به حدود 110 هزار هكتار شد.
وي تأكيد كرد: علي‌رغم نمود آثار و تبعات منفي سياست جديد دولت متأسفانه اين روند تا اين زمان ادامه پيدا كرده است تا جايي كه در سال گذشته حداكثر سطح زيركشت محصول پنبه در خوشبينانه‌ترين حالت 90 هزار هكتار برآورد شد.
مدير عامل اتحاديه تعاوني‌هاي پنبه‌كاران پارس گفت: مقدار پنبه توليدي كشور در شرايط فعلي 60 هزار تن و ميزان پنبه مصرفي يا مورد نياز صنعت نساجي ايران 150 هزار تن است، بر اين اساس به رغم مزيت‌هاي اقليمي و منطقه‌اي ايران به جهت توليد پنبه متأسفانه بايد گفت حدود 70 تا 90 هزار تن از پنبه مورد نياز كشور وارداتي است كه با توجه به مزيت‌هاي بومي در اختيار به هيچ وجه توجيه اقتصادي ندارد.
وي تصريح كرد: با توجه به تعرفه‌هاي موجود معتقدم قيمت جهاني اين محصول حدود 800 تومان بالاتر از قيمت پنبه توليد داخل است و لذا بررسي‌ها حاكي از فروش پنبه توليد داخل به زير قيمت بازار جهاني ضمن عدم امنيت فعاليت در اين بازار است مگر اينكه دولت رويكرد خود در اين زمينه را تغيير و فعاليت‌هاي كشاورزي را مطابق سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي به مردم واگذار كند.
وي خاطرنشان كرد: پيرو دستور "احمدي‌نژاد " رئيس جمهور مبني بر تسريع در واگذاري‌ اختيارات اجرايي در اين حوزه به تعاوني‌ها معتقدم تحقق اين مهم با توجه به رقابتي شدن بازار پنبه، قادر هستيم با مديريت صحيح طي سه تا پنج سال آتي به لحاظ توليد پنبه براي پوشش نياز داخلي به خودكفايي برسيم.
نظري تأكيد كرد: با توجه به سطح زير كشت محصول پنبه در داخل و تدابير انديشيده شده مبني بر تأمين نياز پنبه كشور از كشورهاي هم‌جوار معتقدم امكان حداقل كاهش قيمت پنبه طي شش ماهه دوم سال آتي وجود دارد اما مطمئنم قيمت پنبه به قيمت سال قبل باز نخواهد گشت.
وي ادامه داد: رويكرد كشورها استفاده هدفمند از الياف طبيعي براي توليد لباس است و لذا با توجه به حساسيت‌هاي ناشي از لباس‌هاي تهيه شده از پلي‌استر و ديگر اليافت‌ها، معتقدم امكان اينكه شركت‌هاي نساجي قصد داشته باشند خلاء الياف پنبه‌اي يا طبيعي را با الياف پلي‌استري پر كنند بسيار بعيد است ضمن آنكه به لحاظ قيمتي نيز توجيه‌پذير نيست.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها