عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برنامه‌هاي صنعت بيمه براي ضمانت تسهيلات بانكي

برنامه‌هاي صنعت بيمه براي ضمانت تسهيلات بانكي
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:02 ق.ظ

مديرعامل بيمه ايران در گفت‌وگو با فارس تشريح كرد:
برنامه‌هاي صنعت بيمه براي ضمانت تسهيلات بانكي

خبرگزاري فارس: مدير عامل بيمه ايران گفت: شركت‌هاي بيمه با ارائه بيمه‌نامه "تضمين دين " ضمانت نامه‌هاي لازم را به بانك‌ها براي اعطاي تسهيلات مورد نياز مشتريان ارائه مي‌كنند تا در صورتي كه مشتري به هر دليلي قادر به بازپرداخت تسهيلات بانكي نباشد شركت بيمه به جاي او منابع بانك را باز پرداخت مي‌كند.

جواد سهاميان در گفت و‌گو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس«توانا»، ضمن بيان اين مطلب كه امروزه توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي بدون بيمه امكان پذيرنيست در خصوص تسهيلات بانكي و بيمه نامه‌هاي مربوط به آن، اظهارداشت: صنعت بيمه با ارائه بيمه "عمر مانده بدهكار " ، بيمه "تضمين دين " و بيمه‌هاي اعتباري نقش مؤثري را در تأمين منابع مالي اين بخش از اقتصاد انجام داده است.
وي در ادامه به خدمات اين بيمه نامه‌ها به بانك‌ها اشاره كرد و افزود: شركت‌هاي بيمه با اعتبارسنجي مشتريان بانك‌ها و اخذ حق بيمه و ضمانت‌نامه‌، خسارات ناشي از ناتواني مالي شخص بدهكار را حمايت و زيان قطعي بيمه‌گذار را در صورت تحقق جبران مي‌كنند.
مديرعامل بيمه ايران در پاسخ به اين سئوال كه شركت‌هاي بيمه چگونه مشتريان خود را مورد ارزيابي قرار مي دهند، گفت: بيمه‌هاي اعتباري در واقع ماهيت و خصوصيت فني ساير بيمه نامه‌ها را ندارد، زيرا شركت‌هاي بيمه مواردي را تحت پوشش قرار مي دهند كه احتمال تحقق خطر در آن نه تنها افزايش مي‌يابد بلكه غيرارادي است.
وي در ادامه افزود: با توجه به اينكه عدم پرداخت اعتبارات بانكي در چارچوب اختيارات ارادي افراد قرار مي‌گيرد ازقالب فني بيمه نامه‌ها خارج مي‌شوند؛ اما به دليل ورود صنعت بيمه در واحد‌هاي اقتصادي اين تسهيلات تحت عنوان بيمه " تضمين دين " به مشتريان از جانب شركت‌هاي بيمه عرضه مي‌شود.
مديرعامل بيمه ايران تصريح كرد: در اين بيمه نامه شركت‌ها ضمانت نامه‌هاي لازم را به بانك‌ها براي اعطاي تسهيلات مورد نياز مشتريان ارائه مي‌كنند به صورتي كه در اين حالت اگر مشتري به هر دليلي قادر به بازپرداخت تسهيلات بانكي نباشند شركت بيمه به جاي او منابع بانك را باز پرداخت مي‌كند.
سهاميان ضمن تأكيد براينكه شركت‌هاي بيمه در مقابل بازپرداخت تسهيلات بانكي مشتريان از آنها وثيقه‌هايي از جمله چك و سفته را دريافت مي‌كند، گفت: به عقيده بنده با اين گونه اقدامات هم مشتريان مي‌توانند به تسهيلات مورد نياز خود دست پيدا كنند و هم بانك قادر خواهد بود سرمايه‌هاي خود را براي چرخه اقتصاد كشور به گردش در بياورد.
وي در پاسخ به اين سئوال كه مبالغ حق بيمه‌هاي اعتباري به صندوق بانك ارسال مي‌شود يا شركت‌هاي بيمه ، گفت: بيشتر شركت‌هاي بيمه قادر به بازپرداخت تسهيلات دريافتي مشتريان خود از بانك‌ها نيستند بدين ترتيب كه براي جلوگيري از كمبود سرمايه و روند اخذ سرمايه‌هاي خود حق بيمه‌هاي اعتباري را دريافت مي‌كنند.
به گزارش فارس، بيمه‌نامه‌هاي اعتباري بازپرداخت وام‌هاي اعطايي از سوي بانك‌ها و مؤسسات اعتباري به صادركنندگان و سرمايه‌گذاران تحت پوشش قرارمي دهند. بدين صورت كه اين مؤسسات مي‌توانند با تثبيت جريان نقدينگي به رسالت خود مبني بر اعطاي تسهيلات براي توسعه صادرات و سرمايه‌گذاري در كشورمناسب عمل نمايند. در اين حالت، بانك‌ها و مؤسسات اعتباري با تسهيلات ارائه شده خود را در طول يك‌سال در برابر ريسك‌هاي ورشكستگي و قصور وام گيرنده در بازپرداخت اين تسهيلات بيمه كنند.
البته بيمه‌نامه‌هاي تسهيلات موردي بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري نوع ديگري از بيمه‌نامه‌ها است كه در آنها فقط خاص صادركنندگان كالا و خدمات فني و مهندسي مي‌باشد. به نحوي كه در اين بيمه نامه بيمه‌گذار در قبال ريسك ورشكستگي يا عدم پرداخت بهاي وجه تسهيلات گيرنده، تحت پوشش قرار مي‌گيرند و مي‌توانند 85 تا 90درصد خسارت خود را از اين طريق دريافت نمايد.
انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها