عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

پذيره‌نويسي 150ميليارد تومان اوراق مشاركت پالايشگاه بندرعباس از فردا

پذيره‌نويسي 150ميليارد تومان اوراق مشاركت پالايشگاه بندرعباس از فردا
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:02 ق.ظ

مديرعامل تأمين سرمايه امين خبر داد:
پذيره‌نويسي 150ميليارد تومان اوراق مشاركت پالايشگاه بندرعباس از فردا

خبرگزاري فارس: مسئولان پالايشگاه بندرعباس در حالي دليل عدم ورود به بورس و كاهش سود 418 ميليارد توماني را اعلام كردند كه جزئيات پذيره‌نويسي 150 ميليارد تومان اوراق مشاركت اين پالايشگاه اين سوي مديرعامل تأمين سرمايه امين تشريح شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، در پي پذيره‌نويسي هفته گذشته اوراق مشاركت پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، مسئولان پالايشگاه بندرعباس هم با طي مراحل قانوني و اخذ مجوزهاي لازم، درصدد انتشار150 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي نهايي كردن طرح تكميل و توسعه برآمدند و در جريان برگزاري نشست مطبوعاتي، ضمن تشريح ابعاد اين پذيره‌نويسي از گذشته و آينده اين پالايشگاه سخن گفتند و دليل عدم ورود به بورس و كاهش سود از 419 به يك ميليارد تومان را توضيح دادند.

*مشخصات پالايشگاه بندرعباس

براساس اين گزارش، در آغاز اين نشست عليرضا امين مديرعامل پالايشگاه بندرعباس با بيان اينكه اين پالايشگاه در سال 76 در 30 كيلومتري بندرعباس به بهره‌برداري رسيد، اظهار داشت:درحالي خوارك اين پالايشگاه با ظرفيت اسمي فعلي320 هزار بشكه، نفت خام سنگين و نيمه سنگين و مايعات گازي است كه پالايشگاه بندرعباس مدرنترين و جديدترين پالايشگاه نفتي كشور به شمار مي‌رود كه داراي 29 واحد عمياتي است.
وي ادامه داد: برخورداري از نيروي انساني جوان با ميانگين سني 37.5 سال، دارا بودن بيشترين سهم توليد بنزين كشور با 25 درصد، قابليت توليد بنزين با اكتان حدود 100، استفاده از نفت خام سنگين و فوق سنگين ميدان هاي سروش و نوروز، برخورداري از سه فروند كشتي جهت حمل نفت خام از خارك به بندر عباس و صادرات نفت كوره مازاد توليدي از جمله وجوه تمايز اين پالايشگاه از ساير پالايشگاه‌ها است.
امين با بيان اينكه پالايشگاه بندرعباس از لحاظ ظرفيت فرآوري نفت خام با 19 درصد رتبه سوم و از منظر توليد بنزين رتبه اول پالايشگاه‌هاي كشور را دارد، طرح تكميل و توسعه اين پالايشگاه را مهمترين پروژه دانست و گفت: هدف از اجراي آن اين طرح كه از 28 آبان 85 شروع شده، در راستاي خودكفايي و استانداردسازي فرآورده‌هاي مختلف پالايشگاه است كه با راه‌اندازي آن واحدهاي جديد ايجاد و ظرفيت‌ها آنها افزايش خواهد يافت.

*دليل عدم ورود به بورس و كاهش سود 418 ميليارد توماني

وي در برابر اين سؤال فارس كه با توجه به لغو واگذاري پالايشگاه‌هاي بندرعباس و آبادان و دولتي ماندن آنها، آيا به شخصه علاقمند ورود اين شركت به بورس بود يا خير پاسخ داد: ما همه اقدامات لازم براي حضور در بورس را انجام داده بوديم و علاقمند به اين اتفاق بوديم اما سياست و تصميم دولت اين شد كه پالايشگاه بندرعباس در كنار پالايشگاه آبادان دولتي بمانند.
حسن عادل عضو هيئت مديره و مديرمالي پالايشگاه بندرعباس هم در ادامه توضيحات امين گفت: بعد از مصوبه دو سال گذشته هيئت واگذاري، آمادگي عرضه سهام در بورس را داشتيم و حتي تأييديه شركت بورس را هم گرفتيم و درصدد برگزاري جلسه معارفه برآمديم اما در نهايت طبق تصميمات وزارت نفت و دولت قرار شد اين شركت فعلاً دولتي باقي بماند كه اين موضوع در مرحله تصميم‌ نهايي از طرف دولت است.
وي در پاسخ به ديگر پرسش فارس مبني بر اينكه چرا سودآوري اين شركت تا قبل از ورود به بورس به شدت افت كرد تا برخي از حسابسازي براي عدم عرضه سهام آن سخن بگويند توضيح داد: سرمايه‌ اسمي پالايشگاه بندرعباس درحالي هزار و 380 ميليارد تومان است كه به دليل شرايط پيش‌بيني نشده و در نظر گرفته شدن هزينه‌هاي توليد و توزيع ايجاد شده به مبلغ 260 ميليارد تومان و همچنين تغييرات قيمت نفت خام، ناخواسته سود 419 ميليارد توماني شركت به يك ميليارد تومان رسيد.
به گفته اين مقام مسئول علاوه بر اين موارد ،‌ معافيت 6 درصدي نفت خام در سال 87 با يك كاهش درصدي در سال گذشته مواجه شد كه اين اتفاق هم به نوبه خود در كاهش سودآوري شركت مؤثر بود.
عادل افزود: تمام حساب‌هاي شركت توسط سازمان حسابرسي بررسي مي‌شود و خوشبختانه تاكنون يك گزارش مشروط يا مردود هم نداشته‌ايم. بنابراين حساب‌سازي در كار نبود و نيست.
وي پيش‌بيني سود هر سهم شركت براي سال جاري را 92 ريال اعلام كرد كه طبق صورت‌هاي مالي 6 ماهه حسابرسي نشده اين پيش‌بيني به 132 ريال رسيده است.

*طرحي با هدف ارتقاي كيفي محصولات و نه افزايش كمي

در ادامه اين جلسه فرهاد احمدي ديگر عضو هيئت مديره و قائم مقام پالايشگاه بندرعباس به ابعاد طرح و توسعه مدنظر اشاره كرد و گفت: اين طرح به منظور ارتقاي كيفي محصولات است نه افزايش كمي. يعني نفتاي پايين با تغييراتي به بنزين با اكتان بالا تبديل مي‌شود. اين پروژه در 57 هكتار زمين احداث مي‌شود و براي نخستين بار يك شركت داخلي طراحي و اجراي آن را برعهده دارد.
وي ادامه داد: اين پروژه تاكنون 56 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و تا پايان سال به 60 درصد مي‌رسد .انتظار مي‌رود تا پايان سال 90 به بهره‌برداري برسد كه در اين صورت براي 300 تا 500 نفر اشتغال‌زايي ايجاد خواهد شد.

*ابعاد مالي پذيره نويسي 150 ميليارد توماني اوراق مشاركت

محمد آرام مديرعامل شركت تأمين سرمايه امين هم كه پيش از اين به نمايندگي از سازمان خصوصي‌سازي عهده‌دار ارزشگذاري پالايشگاه بندرعباس بود گفت:‌اين پالايشگاه از لحاظ تكنولوژي مدرن‌ترين و جديدترين پالايشگاهي است كه در موقعيت بسيار استراتژيك از امكان توليد و بازرگاني برخوردار بوده و شاهراه ديگر پالايشگاه‌ها است.
وي با اشاره به اينكه حضور در بورس اين شركت از مطالبات فعالان بازار سرمايه است كه شايد تا دو سال ديگر محقق شود ادامه داد: توليد محصولات با اكتان بالا و اثر كم آلايندگي در محيط زيست،‌ دو ويژگي خاص طرح تكميل و توسعه پالايشگاه بندرعباس است.
آرام كل هزينه اين طرح را هزار و 500 ميليارد تومان اعلام كرد كه بيش از هزار ميليارد تومان آن از منابع داخلي شركت و شركت‌ ملي پالايش و پخش و 300 ميليارد تومان از صندوق انرژي بانك ملت تامين شده و قرار است براي 150 ميليارد تومان اوراق مشاركت با نرخ علي‌الحساب 17 درصدي منتشر شود.
وي زمان پذيره‌نويسي حداكثر 7 روزه اين اوراق با سررسيد 4 ساله را سه‌شنبه سوم اسفندماه اعلام كرد و گفت: عامل، ضامن و بازارگردان آن بانك ملت، مشاور و متعهد عرضه تأمين سرمايه امين بوده و امين آن هم مؤسسه حسابرسي سياق نوين است .
آرام پيش‌بيني كرده اين اوراق طي دو سه روز اول به فروش رود.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها