عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جزاير كوريل و گردن‌كشي مسكو و واشنگتن

جزاير كوريل و گردن‌كشي مسكو و واشنگتن
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:03 ق.ظ

جزاير كوريل و گردن‌كشي مسكو و واشنگتن

خبرگزاري فارس: مناقشه روسيه و ژاپن بر سر مالكيت جزاير كوريل با تقويت نيروهاي روسيه در اين منطقه وارد مرحله تازه‌اي شده است كه ناظران بين‌المللي آن را زمينه گردن‌كشي و زورآزمايي جديد مسكو و واشنگتن به بهانه توكيو مي‌دانند.

به گزارش فارس، روسيه و ژاپن بر سر مالكيت جزاير كوريل با هم اختلاف پيدا كردند و در اين جريان واشنگن از توكيو هواداري كرده است و به نوعي بر اختلافات دامن مي‌زند.

اختلافات روسيه و ژاپن در روز "سرزمين‌هاي شمالي " كه ژاپني‌‌ها هر ساله آن را در 7 فوريه برگزار مي‌كنند، توام شد و شايان ذكر است كه چندي پيش، "نائوتوكان " نخست‌وزير ژاپن طي سخناني در جمع سراسري درباره اعاده اراضي شمالي (جزاير كوريل)، به سفر "ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهور روسيه به اين جزاير در ماه نوامبر سال گذشته اعتراض كرد.

روسيه و ژاپن از زمان جنگ جهاني دوم به اين طرف بر سر حاكميت بر جزاير كوريل با يكديگر اختلاف نظر داشته و هر يك اين مناطق را از آن خود مي‌دانند.

كارشناسان تيرگي روابط بين مسكو و توكيو را بعيد ندانسته و معتقدند كه بعد از اتقافات رخ داده مذاكرات اين هفته وزراي امور خارجه روسيه و ژاپن احتمالا چندان آسان نبوده و نتيجه مطلوبي در پي نخواهد داشت.

گزارشات نشان مي‌دهد كه نقش آمريكا در اين اختلافات دوباره ديده مي‌شود و واشنگتن با طرفداري از توكيو بر مالك بودن توكيو بر كوريل تاكيد دارد.

*سفرهاي مقامات روسي به جزاير كوريل

وزير دفاع روسيه همچنين با حضور در "خاباروفسك " از پايگاه نظامي منطقه شرق روسيه بازديد كرد. وي همچنين با بالگرد از جزاير "شيكوتان " و "كوناشير " نيز بازديد كرد.
لازم به يادآوري است كه ميدويديف رئيس جمهور روسيه نوامبر گذشته سفري به كوريل و جزاير جنوبي آن كه مورد ادعاي ژاپن است، داشت. پس از آن نيز "ايگور شوالوف " معاون نخست‌وزير روسيه و "ديميتري بولكاگوف " معاون وزير دفاع روسيه طي سفرهايي از اين جزاير ديدن كردند.

*ادعاهاي ژاپن و روسيه در خصوص مالكيت بر كوريل

ژاپن بر چهار جزيره كوريل جنوبي ادعاي مالكيت دارد. اين كشور با توجه به پيمان تجاري و ارضي سال 1855 ميلادي كه مرز روسيه و ژاپن را جزاير "اوروپ " و "ايتوروپ " تعيين مي‌كند، ادعا دارد كه اين جزاير متعلق به ژاپن بوده‌اند.
در عين حال موضع روسيه بر اين است كه پس از جنگ جهاني دوم جزاير كوريل‌جنوبي به اين كشور تعلق گرفت و مسكو كه وارث حقوقي آن است بر اساس اسناد بين‌المللي و حقوقي بر اين جزاير مالكيت دارد.

*خشم ژاپن از ادامه سفر مقامات روسي به جزاير كوريل

سفر وزير دفاع روسيه به جزاير كوريل بار ديگر نارضايتي ژاپن در مورد ادامه سفر مقامات روسي به اين مناطق را برانگيخت و باعث فراخواندن سفير روسيه به وزارت خارجه اين كشور شد.
توكيو يكبار ديگر هشدار داد كه آماده است تا بحث‌هاي "شديد‌الحني " در رابطه با ادعاي خويش در خصوص حاكميت بر جزاير كوريل جنوبي انجام دهد. علت اين موضع‌گيري سفر "آناتولي سرديوكوف‌ " وزير دفاع روسيه به جزاير كوريل بود كه باعث نارضايتي مجدد ژاپن شد.

*ژاپن سفر ميدويديف به كوريل را توهين‌آميز خواند

بدنبال سفر "ديميتري ميدويديف " به جزاير مورد اختلاف با ژاپن، نخست‌وزير ژاپن سفر رئيس‌جمهوري روسيه به جزاير كوريل "توهيني غيرقابل بخشش " خواند.
نخست‌وزير ژاپن در عين حال يادآور شد كه ژاپن آماده مذاكره در خصوص حق مالكيت جزاير كوريل و امضاي پيمان صلح بين دو كشور است. وي اين سخنان را روز دوشنبه (7 فوريه-18 بهمن ماه) كه در اين كشور به‌عنوان "سرزمين شمالي " نام گرفته است (در ژاپن به جزاير كوريل "سرزمين شمالي " گفته مي‌شود)، عنوان كرد.

*فراخوانده شدن سفير روسيه در توكيو

وزارت‌ امور‌خارجه ژاپن در پي سفر "آناتولي سرديوكوف " وزير دفاع روسيه به جزاير كوريل جنوبي، "ميخاييل بِلي " سفير روسيه در اين كشور را احضار كرد.
وزير دفاع روسيه در چارچوب يك سفر كاري خود در پانزدهم بهمن ماه سال جاري به مناطق نظامي در سرحدات شرقي روسيه، از دو جزيره "ايتوروپ " و "كوناشير " ديدن كرد. وي همچنين با بالگرد بر فراز جزيره "شيكوتان " پرواز كرد.
"سيجي مائهارا " وزير امور خارجه ژاپن در اين رابطه گفت: در زماني كه ما در تلاش براي توسعه روابط بين روسيه و ژاپن هستيم، چنين سفرهايي براي ما به منزله "دوش آب سرد " بود.

*روسيه زير بار حرف ژاپن نمي‌رود

بدنبال خشم ژاپن از توجه روسيه به جزاير كوريل، روسيه ادعاهاي توكيو را نپذيرفت و "ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه در نشست شوراي امنيت روسيه علت لزوم چنين سفرهايي را توضيح داد. به گفته وي، تمامي سفرهاي مقامات روسي به جزاير كوريل به لزوم توسعه اين مناطق دور دست در خاك فدراسيون روسيه مربوط مي‌شود.
ميدويديف گفت: همه اين سفرها به يك مسئله مربوط مي‌شود و آن اينكه ما بايد توجه بيشتري به توسعه مناطق جزاير كوريل داشته باشيم.
وي با يادآوري اينكه اخيرا خود به جزاير كوريل سفر كرده است، گفت: اين نخستين بار بود كه يك رئيس‌جمهور روسيه به اين منطقه سفر كرده و هدف از آن لزوم داشتن توجه بيشتر به اين بخش از خاك فدراسيون روسيه بود.
پيش از اين شخص رئيس‌جمهوري روسيه، "سرگئي شووالوف‌ " معاون نخست‌وزير و "ديميتري بولگاكوف " معاون وزير دفاع اين كشور به جزاير كوريل سفر كرده بودند.

*ادامه ابراز نارضايتي توكيو از سفرهاي مقامات روسيه به كوريل

مقامات توكيو بيشترين نارضايتي را از سفر ميدويديف در تاريخ اول نوامبر سال 2010 به جزاير كوريل ابراز داشتند. در آن زمان نخست‌وزير ژاپن بر حاكميت اين كشور بر جزاير كوريل تاكيد كرد كه از زمان بعد از جنگ جهاني دوم در خصوص حاكميت بر آن بين مسكو و توكيو مورد اختلاف ارضي قرار دارد.
"يوكيو ادانو " سخنگوي دولت ژاپن با اشاره به مذاكرات 11 فوريه ميان لاوروف و مائهارا گفت: مشخص نيست كه مذاكرات آتي دو طرف در مسكو به محلي براي بحث پيرامون جزاير كوريل جنوبي تبديل شوند.
ادانو با اشاره به بازديدهاي متوالي مقامات روسي از اين جزاير گفت: تكرار اين‌گونه بازديدها تاسف برانگيز است.
اين مقام دولتي بلندپايه گفت: حتي با توجه به نتايج جنگ جهاني دوم هم چهار جزيره شمالي در مجمع الجزاير كوريل به كشور ژاپن تعلق دارد و مقامات رسمي بلند پايه روسي هرچه دلشان مي‌خواهد مي‌توانند بگويند، ولي اين واقعيت تغييري نكرده و ما از مواضع خويش در خصوص حق حاكميت بر اين جزاير كوتاه نخواهيم آمد.

*ميدويديف از شوراي امنيت خواستار توسعه در جزاير مورد اختلاف با ژاپن شد

"ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهور روسيه در خطاب به شوراي امنيت روسيه اظهار داشت كه تمامي ديدارها از جزاير مورد اختلاف به منظور ترفيع توسعه منطقه‌اي مي‌باشد.
رئيس‌جمهور روسيه از مقامات رسمي اين كشور خواست تا از جزاير مورد اختلاف كوريل ديدن كنند و همچنين به افزايش توسعه در اين منطقه متعهد باشند.
ديميتري ميدويديف گفت: اين قلمرو روسيه است كه در امتداد خط مرزي خطوط مشهود مانند ديگر قلمروهاي روسيه به توسعه نياز دارد.
وي همچنين افزود: من از تمامي اعضاي شوراي امنيت مي‌خواهم نيازهاي توسعه قلمرو دورافتاده كشور خود را به ياد داشته باشند.

*تظاهرات در توكيو عليه روسيه

بدنبال سفرهاي مقامات روسيه به جزاير مورد اختلاف با توكيو عده‌اي از مردم در ژاپن عليه مسكو تظاهرات راه انداختند.
"نائوتو كان " نخست‌وزير ژاپن در گردهمايي در توكيو به سخنراني پرداخت و خواستار بازگرداندن جزاير ايتوروپ، كوناشير، شيكوتان و هابوماي به ژاپن شد.
معترضان ژاپني در روز "سرزمين شمالي " عده‌اي از مردم داراي تمايلات شديد ملي‌گرايانه ژاپن روبروي سفارت روسيه در توكيو، پرچم اين كشور را به آتش كشيدند.

*واكنش روسيه به اظهارات نخست وزير ژاپن

مشاور رئيس‌جمهوري روسيه در واكنش به اظهارات روز گذشته نخست‌وزير ژاپن تاكيد كرد كه سفر ميدويديف و ساير مقامات دولتي روسيه به جزاير كوريل امور داخلي اين كشور محسوب شده و مقامات ساير كشورها نبايد در اين خصوص اظهارنظر كنند.
"سرگئي پريخودكا " مشاور رئيس‌جمهوري روسيه در تفسير اتهامات وارده از سوي "نائوتوكان " نخست‌وزير ژاپن اعلام كرد كه "ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه باوجود عكس‌العمل مقامات توكيو بار ديگر به جزاير كوريل سفر خواهد كرد و حاكميت روسيه بر اين جزاير مورد تجديدنظر قرار نخواهد گرفت.

وي تاكيد كرد كه رئيس‌جمهور ميدويديف باوجود واكنش مقامات توكيو، در آينده نيز سفرهاي كاري به جزاير كوريل خواهد داشت، براي اينكه بازديد از اين مناطق براي حل مشكلات مربوط به منافع اتباع روسي ضروري است.
مشاور رئيس‌جمهوري روسيه افزود كه ميدويديف نيازي به تاييد مقامات ساير كشورها براي سفر به جزاير كوريل ندارد.

پريخودكا در عين حال گفت: حق حاكميت روسيه بر جزاير كوريل نه امروز، نه فردا و نه هيچ زمان ديگر نمي‌تواند مورد تجديدنظر قرار بگيرد و مقامات رسمي مسكو بارها اعلام كرده‌اند كه اين مناطق جزء لاينفك خاك روسيه بشمار مي‌روند.

"سرگئي لاوروف " وزير امور خارجه روسيه هم به نوبه خويش يادآور شد كه اظهارات نخست‌وزير ژاپن در خصوص سفر رئيس‌جمهوري روسيه به جزاير كوريل اصلا جنبه ديپلماتيك ندارند.
لاوروف گفت: كاملا مشخص است كه اين اظهارات ديپلماتيك نبوده و كاملا مغاير با توافقات صورت گرفته بين كان و ميدويديف در حاشيه نشست سران كشورهاي عضو سازمان همكاري‌هاي اقتصادي اورآسيا است.
مقامات ديپلماتيك روسي بارها اعلام كرده‌اند كه سفر رئيس‌جمهوري و ساير مقامات دولتي روسيه به جزاير كوريل امور داخلي اين كشور محسوب شده و مقامات ساير كشورها نبايد در اين خصوص اظهارنظر كنند.
اين در حالي است كه "سرگئي لوزيانين " نائب رئيس موسسه شرق دور آكادمي علوم روسيه نيز معتقد است كه اظهارات اخير نخست‌وزير ژاپن گوياي خارج شدن از چارچوب "قواعد بازي " مترادف و موجود بين دو كشور است كه بعد از تغيير حاكميت در ژاپن در انتخابات سال 2009 بوجود آمده بود. در آن زمان اكثر نمايندگان حزب دموكراتيك ژاپن خواستار كنار گذاشتن اختلافات ارضي با روسيه و تكيه بر توسعه روابط با اين كشور شدند.


*واكنش روسيه در خصوص توهين ژاپن به پرچم روسيه

در آستانه ديدار وزراي امور خارجه روسيه و ژاپن اختلاف دو كشور در خصوص جزاير كوريل شدت يافته و سفارت روسيه در توكيو يادداشت اعتراضي نسبت به توهين به پرچم اين كشور به وزارت خارجه ژاپن ارسال كرد.
دستگاه ديپلماسي روسيه بشدت به اتفاقات در ژاپن واكنش نشان داده و مقامات رسمي توكيو را به داشتن تمايلات افراطي متهم كردند.
در بيانيه سفارت روسيه تاكيد شده است كه توهين به پرچم روسيه در تظاهرات عده‌اي از مردم ژاپن كه در مقابل نمايندگي ديپلماتيك روسيه در توكيو اقدامي شرم‌آور و غير قابل بخشش است.

*روسيه از ناو ميسترال به منظور تامين دفاع از جزاير كوريل استفاده مي‌كند

يك مقام آگاه در وزارت دفاع روسيه اعلام كرد كه اين كشور قصد دارد در آينده از ناوهاي حامل بالگرد "ميسترال " به منظور تامين امنيت و دفاع از جزاير كوريل استفاده كند.
به گزارش پايگاه خبري-اينترنتي "راس بالت "، يك مقام آگاه در وزارت دفاع روسيه اعلام كرد كه در نظر است تا از كشتي‌هاي جنگي حامل بالگرد از نوع "ميسترال " بعد از ساخته شدن و بكارگيري در نيروهاي نظامي-دريايي اين كشور در ناوگان اقيانوس آرام روسيه استفاده شود.
به گفته وي، ناوهاي "ميسترال " همچنين به منظور دفاع از جزاير كوريل مورد استفاده قرار خواهند گرفت. حق حاكميت بر جزاير كوريل جنوبي از زمان جنگ جهاني دوم تاكنون بين روسيه و ژاپن مورد اختلاف است.
اين مقام نظامي روس افزود: هزينه مالي قابل توجهي به منظور تكميل زيرساختارهاي نظامي در 18 منطقه نظامي در نواحي شرقي روسيه كه در جزاير كوريل مستقر هستند، صرف خواهد شد، چرا كه واحدهاي نظامي مستقر در اين مناطق تاكنون در روند شكل‌گيري چهره جديد نيروهاي مسلح روسيه دچار تغييري نشده‌اند.
وي يادآور شد: برنامه‌ريزي شده است تا واحدها و تجهيزات نظامي مستقر در جزاير كوريل در مدت زمان مشخصي توسعه يافته و چهره كاملا تازه‌اي به خود بگيرند.
"دميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه در ديدار با مقامات بلندپايه وزارت دفاع اين كشور تاكيد كرد كه نيروهاي نظامي روسيه مستقر در جزاير كوريل به منظور تامين امنيت اين منطقه بايد تجهيزات نظامي جديد دريافت كنند.

*نگراني كارشناسان در خصوص روابط آتي مسكو و توكيو

كارشناسان سياسي بر اين عقيده هستند كه بعد از يك دوره نسبتا آرام، يك "زمستان واقعي " در انتظار روابط روسيه و ژاپن است. علت تشديد اختلاف دو كشور اظهارات غيرمنتظره مقامات رسمي توكيو در خصوص سفر ماه نوامبر "ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه به جزاير كوريل است كه متاسفانه به حرف محدود نشده و عده‌اي از مردم داراي تمايلات تند ناسيوناليستي ژاپن روبروي سفارت روسيه در توكيو با پاره كردن و رنگ پاشيدن به پرچم اين كشور به آن توهين كردند.
بعد از حوادث برخي تحليلگران پيش‌بيني كردند كه سفر وزير خارجه ژاپن به مسكو ممكن است لغو شود. با اين وجود ظاهرا دو طرف به اين نتيجه رسيدند كه خودداري از گفت‌وگوي مستقيم كمكي به يافتن راه‌حل سازنده براي حل مشكلات موجود در روابط دو كشور نمي‌كند.
يكي از مهمترين مشكلات دو كشور عدم امضاي پيمان صلح است كه از زمان پايان جنگ جهاني دوم هنوز بين دو كشور همسايه امضاء نشده و علت آن خودداري مقامات توكيو است كه قبول ندارد كه حق حاكميت چهار جزيره هابوماي، شيكوتان، كوناشير و ايتوروپ در مجمع الجزاير كوريل به فدراسيون روسيه تعلق دارد و اين حاكميت را از آن ژاپن مي‌داند.

*سفر وزير امور خارجه ژاپن به روسيه

وزير خارجه ژاپن در حالي به روسيه سفر كرد كه روابط دو كشور بعد از اظهارات تند مقامات توكيو در خصوص سفر رئيس‌جمهوري روسيه به جزاير كوريل و توهين گروهي از مردم ژاپن به پرچم روسيه رو به تيرگي گذاشته شد.
"سيجي مائهارا " وزير امور‌خارجه ژاپن به مسكو سفر كرد تا تلاش كند يخ در حال بسته شدن در روابط دوجانبه با روسيه طي ماه‌هاي اخير در خصوص تشديد اختلاف دو كشور بر سر حق حاكميت بر جزاير كوريل را آب كند.
"نائوتو كان " نخست‌وزير ژاپن نيز به نوبه خويش ابراز اميدواري كرد كه سفر مائهارا به روسيه بتواند مذاكرات موفقيت‌آميزي را در پي داشته باشد.
وزير امور خارجه ژاپن خود نيز اعتراف كرد كه بي‌صبرانه در انتظار مذاكره با همتاي روسي خويش بوده و اميدوار است كه اين گفت‌وگوها منجر به توسعه ابعاد همكاري‌هاي دو كشور شده و به ايجاد جو اعتماد متقابل در روابط دو جانبه كمك كند.

*مذاكرات روسيه و ژاپن بي‌نتيجه ماند

همانطور كه انتظار مي‌رفت، ديدار وزراي خارجه روسيه و ژاپن تغييري در مواضع طرفين در خصوص حق حاكميت بر جزاير كوريل بوجود نياورد. وزير امور خارجه ژاپن بار ديگر تاكيد كرد كه اين كشور اين جزاير را از آن خويش مي‌داند و وعده داد كه در آينده به گفت‌وگو در اين رابطه ادامه خواهد داد.
به گزارش روزنامه "وزگلاد "، مقامات مسكو و توكيو در هر صورت نتوانست به زبان مشتركي در خصوص سرنوشت جزاير كوريل برسند و در پايان مذاكرات، "سرگئي لاوروف " وزير امور خارجه روسيه و "سيجي مائهارا " وزير امور خارجه ژاپن در مسكواعلام شد كه مواضع دو كشور در اين رابطه به يكديگر نزديك نشد.
تاكنون هر يك از واكنش‌هاي مقامات توكيو به اقدامات صورت گرفته از جانب دولت روسيه در منطقه بيشتر جنبه هيجاني و زودگذر بوده و نتوانسته تاثيري بر روند اوضاع داشته باشد. وزير خارجه روسيه هم روز جمعه از موقعيت بدست آمده استفاده كرد و غيرمجاز بودن اين قبيل اقدامات را به همتاي ژاپني خويش گوشزد كند.
لاوروف در عين حال يادآور شد كه مقامات مسكو حاضر به گفت‌وگو با طرف ژاپني در خصوص انعقاد پيمان صلح تنها به اين شرط است كه اين كشور حاكميت روسيه بر چهار جزيره هابوماي، شيكوتان، كوناشير و ايتوروپ در مجمع الجزاير كوريل را بپذيرد.
البته اين سخنان با موافقت وزير امور خارجه ژاپن همراه نبود و وي تاكيد كرد كه كارشناسان دو كشور بارها به بررسي اين مسئله پرداخته و هيچيك از اين مباحثات نتيجه مثبتي در پي نداشته است. با اين وجود مائهارا وعده داد كه ژاپن قصد دارد در مورد امكان همكاري‌هاي اقتصادي با روسيه در اين جزاير مورد مناقشه فكر كند.
"ديميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه نيز اعلام كرده بود كه جزاير كوريل جنوبي جزء لاينفك خاك روسيه محسوب مي‌شود و اين مسئله به هيچ عنوان قابل بحث و تجديد نظر نخواهد بود.

*آمريكا در مناقشه ارضي ژاپن و روسيه طرف توكيو را گرفت

سفارت آمريكا در روسيه اعلام كرد كه اين كشور از حق حاكميت ژاپن بر چهار جزيره جنوبي در مجمع جزاير كوريل حمايت مي‌كند.
روزنامه "آر.ب.كا ديلي " گزارش داد، سفارت آمريكا در روسيه اعلام كرد كه وزارت امور خارجه اين كشور حق حاكميت ژاپن بر چهار جزيره جنوبي در مجمع‌الجزاير كوريل را به رسميت مي‌شناسد.
مقامات ديپلماتيك آمريكايي در عين حال تاكيد كردند كه در عين حال از دو كشور روسيه و ژاپن توقع دارند تا به پاي ميز مذاكره نشسته و پيمان صلح را امضاء كنند.
يك مقام دفتر مطبوعاتي سفارت آمريكا در مسكو در پاسخ به درخواست خبرنگاران براي تشريح مواضع رسمي مقامات واشنگتن در خصوص اختلاف ارضي بين روسيه و ژاپن گفت: دولت آمريكا از مواضع طرف ژاپني در اين خصوص حمايت كرده و حق حاكميت اين كشور بر جزاير شمالي مجمع جزاير كوريل را به رسميت مي‌شناسد.
وي افزود: اين موضع‌گيري دولت آمريكا از مدتها قبل مشخص بود و "مارك تونر " معاون سخنگوي وزارت خارجه نيز در كنفرانس مطبوعاتي هفتگي خود تنها اين مسئله را مورد تاييد دوباره قرار داده است.
مقامات ديپلماتيك آمريكايي يادآور شدند كه چندين سال است كه دولت آمريكا از روسيه و ژاپن خواسته تا مذاكراتي را در خصوص حل و فصل اختلافات ارضي خويش بر سر جزاير كوريل انجام داده و پيمان صلح بين دو كشور را امضاء كنند.

*ادامه اختلاف مسكو و توكيو درباره جزاير كوريل

وزيران امور خارجه روسيه و ژاپن در جريان مذاكرات خود در مسكو نتوانستند به زبان مشتركي در خصوص حق حاكميت جزاير كوريل دست يافته و هر يك بر مواضع كشورهاي خود در اين رابطه تاكيد كردند و اختلافات اين دو كشور همچنان ادامه دارد.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها