عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فراخوان نخستين جشنواره داستان‌هاي بومي اعلام شد

فراخوان نخستين جشنواره داستان‌هاي بومي اعلام شد
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:03 ق.ظ

فراخوان نخستين جشنواره داستان‌هاي بومي اعلام شد

خبرگزاري فارس: فراخوان نخستين جشنواره داستان‌هاي بومي، كنام اعلام شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، فراخوان نخستين جشنواره داستان‌هاي بومي «كنام» اعلام شد. اين فراخوان به شرح زير است:

شب نخست خليفه ايستاده بود. جلاد ايستاده بود. شهرزاد نشست و قصه گفت...
هزار شب گذشت...
شب هزار و يكم شهرزاد نشسته بود. خليفه نشسته بود. جلاد هم نشسته بود. سكوت بود و انتظار براي...
و ما همچنان در انتظار قصّه‌ايم! قصّه‌هايي كه مثل افسانه‌هاي شهرزاد، مثل داستان‌هاي مادربزرگ خوابمان كند. مي‌خواهيم در انتظار داستان بعدي و بعدي چشم‌هايمان را روي هم بگذاريم و خواب شهرزاد را ببينيم و شمشير جلاد را كه با سحر افسانه در نيامش فرو رفته. پادشاه را كه سرش روي شانه افتاده و رداي مُلوّنش را روي سرانداخته و سينه‌اش در آرامش خواب به آهستگي بالا و پايين مي‌رود. مادربزرگ را كه در شب يلدا به نقطه‌اي ثابت خيره مانده و حكايت مي‌كند. بعد پلكهايش مثل پلك‌هاي ما سنگين مي‌شود. قصه ناتمام مي‌ماند و باز در انتظار قصه مي‌مانيم.
مي‌خواهيم از سراسر ايران، داستان‌هايي را با رنگ و بوي همين سرزمين گرد آوريم‌. هر نويسنده آشيان و كنام خود را باز خواهد آفريد. مي‌خواهيم فرشي ملوّن و هزار نقش ببافيم و با هم به تماشايش بنشينيم.

چند نكته:
o محدوديتي در حجم داستان‌ها لحاظ نشده. فقط بايد در قالب داستان كوتاه بگنجند.
o محدوديتي در موضوع داستان‌ها وجود ندارد. امّا بايد رنگ و بوي ايراني داشته باشند.
o ارسال داستان براي دبيرخانه‌ جايزه‌ ادبي كنام به معناي توافق ضمني صاحب اثر براي چاپ آن در مجموعه‌اي واحد توسط انتشارات دانشگاه فردوسي است. ( اين بند ويژه‌ دانشجويان است.)
o داستان‌هايي كه پيش از اين در كتب، نشريات و مجلات كاغذي و الكترونيكي انتشار يافته و يا در ساير جشنواره‌ها به داوري گذاشته شده‌اند در جشنواره شركت داده نخواهند شد.
o هر نويسنده تنها مي‌تواند يك داستان خود را براي ما ارسال كند. ارسال داستان تنها از طريق صفحه‌ مختص بارگزاري داستان بر روي اين سايت امكان‌پذير است.
o مهلت ارسال آثار تا 15فروردين سال نود مي‌باشد. اين زمان تمديد نخواهد شد.
o جشنواره داراي بخش ويژه‌ دانشجويي نيز هست.

و اما؛
مقصود ما از داستان بومي لزوماً داستان‌هاي محلي، اقليمي، پاستورال (روستايي) و ... نيست. بلكه تمام اين‌ها زيرمجموعه‌ عنوان بومي (native) قرار مي‌گيرند. به طور مثال داستاني كه در فضاي كاملا امروزي اتفاق مي‌افتد از حوزه‌ اين عنوان خارج نيست. مهم آن است كه داستان رونوشتي از نمونه‌هاي خارجي نباشد كه در صورت حذف اسامي خاص ايراني از آن هويتش فرو بريزد.
آدرس وبسايت جشنواره كنام هم به آدرس: www.konam.ir است.
انتهاي پيام/

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها