عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

رويش زودهنگام دندان، نشانه‌اي از ضريب هوشي بالاي كودك است

رويش زودهنگام دندان، نشانه‌اي از ضريب هوشي بالاي كودك است
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:41 ق.ظ

نتايج يك پژوهش نشان داد: كودكاني كه داراي سلامت کامل هستند، اما دندان مولر اول دايمي آنها زودهنگام رويش مي‌يابد، از ضريب هوشي  بالاتري نسبت به همسالان خود برخوردارند.

دکتر مهدي شهرابي، عضو مرکز تحقيقات دندانپزشکي و دانشيار دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران پژوهشي را با هدف بررسي ارتباط ضريب هوشي با زمان رويش دندان مولر اول دايمي در كودكان انجام داد.

در اين مطالعه توصيفي تحليلي دهان 652 كودك شامل 337 پسر و 315 دختر توسط يك دندانپزشك و به وسيله آينه پلاستيكي يك‌ بار مصرف در زير نور طبيعي معاينه شد و بر روي 44 نفر از اين كودكان كه معيارهاي لازم را داشتند(22مورد و22شاهد با تعداد مساوي از دو جنس) آزمون هوش توسط روانشناسي كه نسبت به اين مطالعه Blind بود، در شرايط استاندارد انجام گرفت.

گروه «مورد» شامل كودكاني بودند كه همه يا قسمتي از حداقل يكي از دندان‌هاي مولر اول دايمي آن‌ها در سن كمتر از محدوده طبيعي رويش، در دهان رويت شود. گروه «شاهد» مشابه گروه «مورد» بودند، ولي بدون رويش. هر كدام از گروه‌ها با آزمون t-test آناليز شدند.

يافته‌ها بيانگر اين مطلب است که از نظر IQ بين دو جنس اختلاف آماري معني‌دار نبود، همچنين بين گروه «مورد» و «شاهد» از نظر سن، اختلاف آماري وجود نداشت. اما متوسط IQ در گروه «مورد» و «شاهد» به ترتيب حدود 130 و 119 نمره بود كه به لحاظ آماري معني‌دار بود كه گوياي ضريب هوشي بالاتر كودكان با رويش زودهنگام نسبت به كودكان گروه شاهد است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها