عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مذاكره وزيران خارجه ايران و آلمان

مذاكره وزيران خارجه ايران و آلمان
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:44 ق.ظ

وزيران امور خارجه جمهوري اسلامي ايران و آلمان بر گسترش مناسبات و همكاري‌هاي فيمابين در حوزه‌هاي دو جانبه، منطقه‌يي و بين المللي تاكيد كردند.

 علي اكبر صالحي و گيدو وستروله شنبه شب طي مذاكراتي در تهران، همچنين ضمن ثمر بخش خواندن گفت‌وگوها و مذاكرات گذشته دو كشور، استمرار و افزايش رايزني‌هاي فيمابين را مثبت و سازنده توصيف كردند.

صالحي در اين ديدار اولين سفر همتاي آلماني خود به ايران را اولين گام پيش رو در جهت ارتقاء روابط و همكاري‌ها خواند.

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به سابقه ارتباطات خوب ميان ايران و آلمان، افزود: برغم فراز و نشيبها، اميد است با پشت سرگذاشتن موانع فصل جديدي در مناسبات تهران – برلين آغاز شود.

صالحي با اشاره به زمينه‌هاي همكاري ميان دو كشور، همكاري در حوزه‌هاي انرژي بويژه گاز، مبارزه با تروريسم و قاچاق مواد مخدر را از مصاديق اين نوع همكاري‌ها دانست.

وي با اشاره به تحولات جاري در منطقه، همكاري براي كمك به حل مشكلات افغانستان را از ديگر زمينه‌هاي همكاري توصيف كرد.

صالحي با تاكيد بر موضع جمهوري اسلامي ايران در حصوص حق برخورداري از فناوري هسته‌يي صلح آميز، وجود اراده سياسي و آينده نگري را براي ايجاد اعتماد متقابل ضروري خواند.

وزير امور خارجه آلمان نيز در اين ملاقات، مذاكرات و رايزني‌هاي دو كشور در ماه‌هاي اخير را ثمر بخش خواند و بر اشتياق خود براي همكاري نزديك ميان دو كشور تاكيد كرد.

وستروله اولين سفر خود به ايران را فرصت مهمي براي تبادل نظر و رايزني ميان دو كشور خواند و افزود: زمينه‌ها براي همكاري تهران – برلين فراوان است و بايد از سابقه خوب مناسبات در گذشته براي ارتقاء روابط آينده استفاده كرد.

وي تصريح كرد: ايران و آلمان براي كمك به ايجاد ثبات و آرامش در افغانستان، بازسازي اين كشور و مبارزه با قاچاق مواد مخدر علائق مشتركي دارند و اين امر در جهت منافع مردم افغانستان نيز است.

وي همچنين اهميت نقش و مشاركت جمهوري اسلامي ايران را در مسئله افغانستان مورد تاكيد قرار داد.

وزير امور خارجه آلمان در خصوص مسئله هسته‌يي تصريح كرد: برخورداري كشورها از حقوق و مسئوليت‌ها در مسئله فناوري هسته‌يي در چارچوب ان.پي .تي و نظارت آژانس يك اصل پذيرفته شده است و ما علاقمند به ادامه مذاكرات هستيم.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها