عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ابراز خرسندي مركل از آزادي دو آلماني بازداشت شده در ايران

ابراز خرسندي مركل از آزادي دو آلماني بازداشت شده در ايران
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:50 ق.ظ

صدر اعظم آلمان از خبر آزادي دو تبعه اين كشور ابراز خرسندي كرد.

خبرگزاري آلمان گزارش داد: وزارت امور خارجه‌ي‌آلمان اعلام كرد كه وزير امور خارجه‌ي اين كشور صبح يكشنبه به همراه ماركوس هلويگ و ينس كخ، دو تبعه‌ي آلماني بازداشت شده در ايران به كشورش بازگشت.

اين دو آلماني كه با ويزاي توريستي به ايران سفر كرده‌ بودند اما قصد انجام مصاحبه‌هايي را داشتند، در ماه اكتبر در شمال غرب ايران بازداشت شدند.

آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان از خبر آزادي دو تبعه اين كشور ابراز خرسندي كرد.

مركل به روزنامه‌ي "بيلد ام زونتاگ" كه اين دو آلماني عكاس و خبرنگار آن روزنامه‌ هستند، گفت: بسيار خوشحالم كه بالاخره ماركوس هلويگ و ينس كخ توانستند به آلمان بازگردند.

وي ادامه داد: اميدوارم كه خيلي سريع - به لحاظ جسمي و روحي- بهبود يابند و بر رويدادهاي دشوار ماه‌هاي گذشته فائق آيند.

به گزارش ايسنا، وستروله در سفر به ايران با مقامات كشورمان نيز ديدار و گفت‌وگو كرد.

وزير امورخارجه آلمان در كنفرانس خبري مشترك با علي اكبر صالحي، وزير امور خارجه‌ي ايران گفت: براي گفت‌وگوي پربار با رييس جمهور و وزير امور خارجه ايران و پذيرايي گرم تشكر مي‌كنيم.

وي در پاسخ به پرسشي در مورد پيگيري دو تبعه‌ي آلماني كه در ايران بازداشت شده بودند به عنوان هدف سفرش گفت: پيگيري دو شهروندمان مورد توجه ما به عنوان وزير امور خارجه است اما در اين ملاقات در مورد روابط دوجانبه و بين‌المللي نيز گفتگو‌هايي داشتيم.

وي افزود: مبارزه عليه ترورسيم بين‌المللي و قاچاق مواد مخدر از موضوعات مهمي است كه در گفتگوهاي بايد مطرح شود.

وستروله همچنين افزود : گفتگوي ما هيچ نكته‌اي كه اختلاف نظر داشتيم را كنار نگذاشت و با احترام در مورد مسايلي كه با هم هم‌نظر نبوديم صحبت كرديم از جمله تحولات دمكراتيك و موضوع حقوق بشر.

وي خاطرنشان كرد: گفت‌وگو‌هاي زيادي در مورد روابط دو كشور، مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي داشتيم و مسايل دوجانبه و چندجانبه را مورد بحث قرار داديم.

علي اكبر صالحي نيز با اشاره به مواردي كه در اين ملاقات مطرح شده است، گفت: گفت وگو‌هاي مفصلي در مورد مسايل دوجانبه و تحولات بين‌المللي داشتيم و به اين نتيجه رسيديم كه دو كشور با توجه به نقش موثر و سازنده ايران در منطقه مي‌توانند همكاري‌هاي خوبي در سطح دوجانبه و در ارتباط با تحولات منطقه‌اي و مسايل بين‌المللي داشته باشند.

صالحي ضمن تاكيد بر اشتراكات دو كشور گفت: دو كشور مي‌توانند در مورد مبارزه با مواد مخدر و تروريسم همكاري كنند و همچنين در مورد ارتقاء روابط بين دو كشور در زمينه‌هاي مختلف مذاكراتي انجام شد. بحث اصلي ما در مورد روابط دو جانبه ، تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي است.

صالحي تاكيد كرد در روابط دو كشور نگاه ما به آينده است و با گذشته كاري نداريم، ما به آينده روابط بسيار اميدواريم.

وي گفت: سفر وزير خارجه آلمان به تهران براي بحث در مورد روابط دو جانبه و پيگيري همكاري‌ها است. ما ملاقات‌هاي ديگري در آينده خواهيم داشت كه قرار اين ملاقات‌ها گذاشته شده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها