عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پر کردن اوقات فراغت با دود در اصلي ترين تفرجگاه کرمانشاه!

پر کردن اوقات فراغت با دود در اصلي ترين تفرجگاه کرمانشاه!
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:51 ق.ظ

استراحتگاهي با 20 تخت سنتي و بر روي هر تخت دود کردن يک، دو يا سه قليان، ذهن را به سمت خاطره لوکوموتيوهاي قديمي مي‌کشاند. بر روي هر تخت بيش از چهار يا پنج جوان که اکثر قريب به اتفاق آنها جوان هستند با ولع انتهاي ني پيچ (شلنگ) قليان را در دهان خود گذاشته و سعي در استخراج هر چه بيشتر دود از داخل شيشه قليان را دارند. هدف در اين مکان تنها همين است؛ مکيدن ني پيچي که از درون آن دود خارج مي شود. بيش از 80 جوان در مکاني گرد هم آمده‌اند تا اوقات فراغت خود را با دود پر کنند؛ اينجا اصلي ترين تفرجگاه شهر کرمانشاه يعني طاق بستان است.

کشيدن و دوباره کشيدن قليان تبديل به تکراري ترين حرکت در اين تفريگاه شده است. گويا لذت کشيدن قليان را حد و مرزي نيست که اينگونه پس از هر بار استنشاق دود آن، ولع فرد براي استنشاق بعدي تشديد مي شود و اين کار ساعت‌ها و توسط صدها نفر در آن واحد در اين تفرجگاه اتفاق مي افتد.

 

هزينه کشيدن قليان چندان بالا نيست که دغدغه مالي به همراه داشته باشد. مي توان با پرداخت هزار تومان موجبات حضور قلياني را بر روي تخت خود فراهم کرد که شايد تا يک ساعت از خود دود ساطع مي کند. در موارد بسياري تمايل بسياري از جوانان با يک قليان ارضا نشده و دستور تهيه قليان دوم و سوم را نيز صادر مي کنند.

اينجا جو عجيبي حکم فرماست. جوانان فقط دو کار انجام مي‌دهند قليان مي کشند و گپ‌هاي دوستانه را رد و بدل مي کنند و اگر پس از کشيدن قليان گرسنه شدند که در اکثر مواقع اين اتفاق نيز روي مي دهد مي توانند بيرون رفته و غذاي لذيذ و مورد علاقه خود يعني فلافل را که در همه جاي اين تفرجگاه طبخ مي شود تهيه کنند.

چرخ‌هاي دستي ساده براي جاسازي مقداري سالاد ترش، خيار شور و کاسه‌اي پر از روغن داغ براي طبخ فلافل ابزاري بسيار ساده است که در همه جا يافت مي شود. در طبخ فلافل، اگر چه بسياري از موازين بهداشتي در آن رعايت نشده است، اما ذائقه قليان کش‌هاي گرسنه را به شدت تحريک مي‌کند؛ متاسفانه كوچکترين توجهي به رعايت موازين بهداشتي در طبخ فلافل، نمي‌شود.

فلافل هم به مانند قليان قيمت چنداني ندارد، هر فلافل در اين تفريگاه در نهايت و با تمام مخلفات آن به قيمت 600 تومان به فروش مي رسد. اينجا سرگرمي با نرخ ارزان در اختيار جوانان است، جواناني که به نظر نمي رسد پس از کشيدن قليان خود و خوردن فلافل نيم نگاهي هم به آثار تاريخي طاق بستان داشته باشند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها