عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تلاش اتحاديه اروپا براي حضور پررنگ تر در خاورميانه

تلاش اتحاديه اروپا براي حضور پررنگ تر در خاورميانه
دوشنبه 2 اسفند 1389  06:52 ق.ظ

با پايان سفر ديپلمات ارشد اتحاديه اروپا به كشورهاي خاورميانه، استراتژي ديپلماتيك اتحاديه اروپا در خصوص ناآرامي‌هاي كنوني در منطقه بيش از پيش مشخص مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، كاترين آشتون، رئيس امور سياست خارجي اتحاديه اروپا از ‌١٤ تا ‌١٦ فوريه به تونس، فلسطين، سرزمين‌هاي اشغالي، لبنان و اردن سفر كرد.

وي سفر دو روزه خود به مصر را از فردا (دوشنبه) آغاز كرده و در اين سفر با اعضاي دولت موقت و رهبران احزاب سياسي گفتگو خواهد كرد. با اين سفرها اتحاديه اروپا كه به دلايل ژئوپولتيك و عوامل تاريخي رابطه سياسي و اقتصادي نزديكي با كشورهاي عرب دارد در حال افزايش تلاش خود براي تحكيم روابط و نيز گسترش نفوذ در جهان عرب است.

از جمله اين تلاش‌ها كمك‌هاي مالي و همكاري‌هاي تجاري، اصلاحات اقتصادي، ارتقاي سطح آموزش، ارتقاي سطح زندگي مردم و محافظت از امنيت و ثبات در اين كشورهاست. آشتون پس از سفر خود به تونس در كنفرانس خبري از اعطاي وام ‌٢٥٨ ميليون يورويي (‌٣٤٨ ميليون دلاري آمريكا) به تونس تا سال ‌٢٠١٣ خبر داد.

وي افزود: ‌١٧ ميليون يورو فورا به دولت موقت تونس براي مقابله با تنش‌هاي اجتماعي و اقتصادي اعطا خواهد شد. كاترين آشتون هم چنين اظهار كرد: اتحاديه اروپا به محمد الغنوشي، نخست وزير تونس در برگزاري كنفرانس بين‌المللي اصلاحات سياسي و اقتصادي ماه آتي كمك خواهد كرد.

آشتون در گفتگو با روزنامه فايننشيال تايمز از كمك ‌٥/٢ ميليون يورويي اتحاديه اروپا به كشورهاي افريقاي شمالي از جمله مصر و تونس خبر داد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها