عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شهر شوقان

شهر شوقان
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:12 ق.ظ

شوقان از شهرهای استان استان خراسان شمالی است. این شهر در بخش جلگه شوقان شهرستان جاجرم و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲٫۳۵۴ نفر جمعیت داشته‌است [۱].

شهر شوقان که در فاصله 64کیلومتری شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار گرفته‌است به عنوان مرکز بخش جلگه شوقان وشهر ییلاقی در منطقه معروف است دارای آب و هوای کوهپایه‌ای و معتدلی است که درشمال آن کوه آلاداغ ودرجنوب آن کوههای سالوک وبهار قرار دارند .عمده محصولات کشاورزی این منطقه گندم و جو هستند.این شهر از نظر تولید صیفی جات مخصوصا گوجه فرنگی و خیار نیز از قطب‌های منطقه محسوب می‌شود.ودارای کارخانجاتی که اکثر مصالح ساختمانی منطقه راتامین میکند. این شهر جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله کوهستان‌های ییلاقی بسیار زیبا و خوش آب و هوا و چشمهٔ زیبا و پر آبی که آب کل شهر را تامین می‌کند نیز دارا است. روستاهای تابعه این بخش نیز دارای ویژگی‌های گردشگری بسیار زیادی هستند. از جمله آنها می‌توان به امامزاده اسماعیل، غار گنج کوه، بنیزو پایین و بنیزو بالا، کلاته قاجار، سر آسیاب بام، کلاته ریزی جغدی، قز لر قلعه، پای پیر و سرچشمه شوقان اشاره کرد.

زبان گفتاری مردم شوقان فارسی، کرمانجی و ترکی است


«دل آدم ها به اندازه ی حرفهاشون بزرگ نیست ... اما اگه حرفاشون از دل باشه می تونه بزرگترین آدم ها رو بسازه»

kasra58

kasra58
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1055
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها