عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شهر لوجْلی

شهر لوجْلی
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:17 ق.ظ

لوجْلی از شهرهای استان استان خراسان شمالی است. این شهر در بخش سرحد شهرستان شیروان قرار گرفته‌است و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱٫۷۸۳ نفر جمعیت داشته‌است .

‫شهر لوجلی در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی شهر شیروان‬ و ارتفاع ۱۴۹۲ متری از سطح دریا واقع‬ ‫شده‌است بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی این شهر در ‫محدوده جغرافیایی بخش سرحد شهرستان شیروان قراردارد.‬ ‫دسترسی به این شهر از طریق جاده آسفالته شیروان- بجنورد‬ ‫پس از طی مسافتی حدود ۵ کیلومتر و انحراف به سمت‬ ‫شمال پس از عبور از روستای زیارت امکان پذیر می‌باشد.‬ ‫با تغییر در تقسیمات سیاسی شهرستان شیروان در سال‬ ۱۳۶۶ بخش سرحد شامل دو دهستان تکمران، و جیرستان به ‫مرکزیت لوجلی به بخش ارتقاء یافت.

با استقرار ادارات ‫و سازمان‌های دولتی در لوجلی زمینه توسعه بافت کالبدی آن‬ ‫فراهم شد وبه دنبال استقرار ادارات به خصوص بخشداری‬ ‫زمینه ارتقاء روستا به سطح شهر فراهم شد به طوری که در‬ ‫سال ۱۳۷۹ این روستا به نقطه شهری ارتقاء وشهرداری آن ‫در بهار سال 1382 شروع به فعالیت نمود.‬

‫بخشهای سرحد و قوشخانه مجموعا دارای ۷۲ سکونتگاه (روستا) با جمعیتی حدود ۲۶۰۰۰ نفر می‌باشند که‬ ‫با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر لوجلی از امکانات این‬ ‫شهر استفاده می‌نماید.‬ ‫شهر لوجلی از مناطق سردسیر استان می‌باشد که اقتصاد مردم ‫منطقه بر پایه کشاورزی و باغداری و دامداری می‬ ‫باشد. ساکنان شهر لوجلی مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده‌امامی بوده و به زبان کردی (کرمانجی) تکلم می‌کنند.‬ به‬ ‫دلیل سنخیت مسایل فرهنگی، مشکل فرهنگی خاص در شهر‬ ‫وجود نداشته واغلب ساکنان آن پیوندهای خویشاوندی اعم ‫از نسبی و سببی دارند.


«دل آدم ها به اندازه ی حرفهاشون بزرگ نیست ... اما اگه حرفاشون از دل باشه می تونه بزرگترین آدم ها رو بسازه»

 

 

kasra58

kasra58
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1055
محل سکونت : آذربایجانشرقی
دسترسی سریع به انجمن ها