عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ریاضیات زیستی

ریاضیات زیستی
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:28 ق.ظ

ریاضیات زیستی

وسایل ریاضیات

گاهی اوقات در علوم مختلف، با مساله هایی شبیه به مساله ی پرش گربه و ارتباط آن به اندازه اش برخورد می‌کنیم. اگر بخواهیم یک راه حل علمی برای حل آن پیشنهاد کنیم، چه راه هایی به ذهنتان می‌رسد؟ شاید پیشنهادتان، آزمایش کردن باشد. آن وقت به تعداد زیادی گربه احتیاج داریم که بتوانیم آن ها را متوجه کنیم که به شکل معینی، از جای معینی بپرند و دیگراین که همه ی خصوصیات آن ها (یعنی همه پارامترهای مسـاله) یکی باشد، تا ما فقط اثر یک پارامتر (مثلاً طول پای گربه ها) را بررسی کنیم. این کار علاوه بر زحمت زیاد به وقت خیلی زیادی هم احتیاج دارد.

 

یک بار دیگر به مساله دقت کنید. جواب این مساله یک نمودار یا فرمول دقیق از رابطه ی طول پا و اندازه ی پرش نیست! بلکه به سادگی می‌خواهیم بدانیم، ارتباطی وجود دارد یا نه؟ بله یا خیر؟ پس این راه کمی زیادتر از معمول، علمی و دقیق است. برای حل مساله ای مثل این، راهی به نام "آنالیز ابعادی" وجود دارد که اگر حوصله کنید، زود یاد می‌گیرید.

 

خوب! فرض کنید گربه ای داریم به طول L و گربه ی دیگری به طول ریاضیات زیستی و می‌دانیم که L بزرگتر از ریاضیات زیستی است. یک گربه برای پرش، از انرژی ذخیره شده در ماهیچه هایش استفاده می‌کند. این انرژی در حرکت پرش، تبدیل به انرژی جنبشی بدن گربه با جهتی گه رو به بالاست، می‌شود.

گربه

اگر گربه بتواند تا ارتفاع h بپرد؛ یعنی به میزان mgh انرژی داشته است. اگر ماهیچه‌ها این انرژی را تأمین کنند و با نیروی F به مقدار d تغییر طول بدهند، کار انجام شده توسط آن ها برابر Fd است. (به خاطر دارید که کار یعنی نیرو در جابجایی و کار و انرژی برابر هم هستند) اینجاست که اندازه ی گربه ما وارد می‌شود! گربه ی بزرگ تر، حتماً پاهای بزرگتری دارد. یعنی تغییر طول ماهیچه ی گربه ی بزرگ تر یعنی d بیش تر از گربه کوچک تر یعنی ریاضیات زیستی است:

 

ریاضیات زیستی

 

این یعنی ما فرض می‌کنیم ( یک فرض منطقی) که تغییر طول ماهیچه‌ها به نسبت طول بدن گربه هاست.

 

اما درباره ی F چه می‌توانیم بگوییم؟ نیروی ماهیچه به سطح مقطع آن ها بستگی دارد. هر چه ماهیچه قطورتر باشد، قوی تر است. برای همین است که مثلا دور بازوی یک قهرمان ورزشی را به عنوان نمادی از نیرویش اندازه می‌گیرند. پس باید نسبت مساحت سطح مقطع ماهیچه ی گربه ی بزرگ (A) به گربه کوچک( ریاضیات زیستی) را به دست بیاوریم. برای این کار از تشابه دو شکل هندسی مثلاً دو دایره کمک می‌گیریم. اگر همه ی ابعاد یک شکل هندسی دو برابر شود، مساحت آن چند برابر خواهد شد؟ اگر دو شکل به یک نسبت بزرگ شوند، نسبت مساحت آن ها چقدر خواهد بود؟

 

با جواب دادن به این سوال های می‌دانید که داریم: ریاضیات زیستی

 

پس چون (F متناسب است با A)  ریاضیات زیستی داریم: ریاضیات زیستی

پس حالا انرژی آزاد شده توسط ماهیچه‌ها یعنی E = Fd هم با ریاضیات زیستی متناسب است.

 

ریاضیات زیستی به خاطر F و L به خاطر d. بهتر است نسبت انرژی گربه‌ها را این طوری بنویسیم: ریاضیات زیستی

پس اگر گربه ای 3 برابر یک بچه گربه باشد، انرژی ماهیچه هایش 27 برابر اوست... اما فقط این کافی نیست چون خوب می‌دانیم که گربه ی بزرگ تر وزن بیش تری هم دارد! به نظر می‌رسد روش استدلال را فهمیده باشید؛ حالا باید کشف کنیدکه m یعنی جرم گربه ها،چه ارتباطی به L دارد:

اگر فرض کنیم که چگالی گربه های مختلف با هم برابر است ( که فرض نامربوطی نیست) به این نتیجه می‌رسیم که جرم گربه به حجم آن بستگی دارد. یعنی: ریاضیات زیستی

 

حجم هر گربه ای هم به طول و عرض و ارتفاع آن بستگی دارد. خوب اگر طول گربه ای n برابر گربه دیگر باشد، نمی شود فرض کرد که عرض و ارتفاعش به این نسبت بزرگ تر نیستند چون به گربه هایی بااشکال عجیب می‌رسیم!مثلا گربه های دراز مثل مداد یا عریض مثل بالش! پس با استدلالی شبیه نسبت تشابه در مساحت‌ها به این نتیجه می رسیم که:

ریاضیات زیستی

 

خوب! مساله حل شد. چون گربه ی بزرگ تر به همان نسبت که ماهیچه های قوی تری دارد، باید وزن زیادتری را بالا بکشد و در نتیجه ارتفاع پرش هیچ ربطی به اندازه ی گربه ندارد!

 

به همین راحتی و هیچ آزمایش و دردسری هم لازم نیست! در حقیقت این اثبات، مانند مثال نقضی بود که متوجه شدیم ارتفاع پرش و اندازه ی گربه، کاملاً مستقل از هم هستند!

 

صفحه اصلی

hossein3010

hossein3010
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها