عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

176هزار و 993 ميليارد تومان، مقدار بودجه عمومي دولت براي سال 90

176هزار و 993 ميليارد تومان، مقدار بودجه عمومي دولت براي سال 90
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:31 ق.ظ

  لايحه بودجه سنواتي 1390 كل كشور روزگذشته (يكشنبه) از سوي هيئت رئيسه در صحن علني مجلس اعلام وصول شد. 

گفتني است محمود احمدي‌نژاد بودجه 89 كشور را چهارم بهمن ماه سال گذشته به مجلس تقديم كرد و بر اين اساس لايحه بودجه امسال 27 روز ديرتر از بودجه سال گذشته به قوه مقننه ارائه شد و همين موضوع اعتراض و تذكرات نمايندگان مجلس را به دنبال داشت. 

بر اساس آئين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان مجلس از زمان چاپ و توزيع لايحه بودجه ساليانه كل كشور و پيوست‏ها و سوابق آن تا مدت ده روز مى‏توانند پيشنهادهاى خود را به كميسيون‏هاى تخصصى مجلس تقديم كنند. 

همچنين كميسيون‏هاى تخصصى موظفند حداكثر تا 15 روز پس از چاپ و توزيع لايحه گزارش خود را به كميسيون تلفيق تقديم كنند و كميسيون تلفيق نيز موظف است حداكثر ظرف مدت 15 روز پس از پايان مهلت گزارش كميسيون تخصصي، ضمن رسيدگى به گزارش كميسيون‏هاى تخصصى گزارش نهايى خود راتنظيم و به مجلس شوراى اسلامى ارائه دهد. 

البته اين در حالي است كه هيئت رئيسه مجلس با توجه به كمبود وقت تصميم بگيرد بودجه را كامل تصويب كند؛ در غير اين صورت بودجه به صورت چند دوازدهمي تصويب خواهد شد. 

* سخنان رئيس‌جمهور در خصوص لايحه بودجه سال 90 

بر اساس اين گزارش، محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري اسلامي ايران كه ‌به منظور ارائه لايحه بودجه سال 90 در صحن علني مجلس حضور يافته بود، ‌ضمن تبريك و تهنيت به مناسبت فرا رسيدن ميلاد باسعادت پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ‌گفت: خداي بزرگ را سپاسگذارم كه تقديم بودجه را در اين ايام مبارك قرار داده است؛ از خداوند متعال مي‌خواهم كه به بركت وجود اين عزيزان اقدامات ما و خادمان را در جهت پيشرفت ملت ايران قرار دهد. 

* همه زمينه‌ها براي جهش‌هاي بلند فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم است 

وي افزود: بودجه سال 90 در شرايطي ارائه مي‌شود كه كشور و انقلاب در شرايط بسيار مناسب و آ‌ماده‌اي قرار دارد و همه زمينه‌ها براي جهش‌هاي بلند، فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم است البته مقررات و قوانين لازم نيز فراهم شده است. 


رئيس‌جمهور تصريح كرد: برنامه پنجم توسعه را ‌كه اخيرا با همكاري دولت و مجلس تهيه شد نيز در اختيار داريم و فضاي عمومي كشور، فضاي اميد، نشاط و پيگيري آرمان‌هاي بلند انقلاب است. 

احمدي‌نژاد ادامه داد: همبستگي و همدلي بي‌نظيري امروز در كشور حاكم است و مديران و خادمان با هوشمندي و برنامه‌ريزي‌ها به سمت قله‌ها در حال حركت هستند. 

* بودجه سال 90؛ در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز 

وي با بيان اينكه بودجه‌اي كه امروز تقديم مي‌شود، بر اساس قانون برنامه و سياست‌هاي ابلاغي است، بودجه سال 90 را در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز عنوان كرد. 

رئيس جمهور اضافه كرد: بودجه سال 90 اولين بودجه از دومين برنامه معطوف به چشم‌انداز 20 ساله است، لذا به برخي از ويژگي‌هاي بودجه اشاره مي‌كنم. 

* بودجه 90 بصورت عادلانه در سراسر كشور توزيع شده‌است 

وي يكي از مهمترين ويژگي‌هاي بودجه سال 90 را تأكيد و توجه بر عدالت برشمرد و در ادامه اظهار داشت:‌ عدالت به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامي از اهداف و آرمان‌هاي انبياء، اوليا و انقلاب اسلامي است، لذا تلاش شده كه در بودجه سال آينده به مناطق گوناگون كشور در توزيع و تخفيف منابع با نگاه عدالت‌محور توجه شود. 

رئيس قوه مجريه با تأكيد بر اين نكته كه بودجه سال 90 بين بخش‌هاي اقتصادي و اقشار مردم با نگاه عدالت‌محور تنظيم شده است، گفت: در بودجه سال آينده عدالت اقتصادي و عدالت فرهنگي لحاظ شده البته تأكيد و توجه جدي بر كاهش فاصله طبقاتي نيز از جمله نكات ديگر لحاظ شده در بودجه سال آينده كل كشور است. 

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ‌با اجراي هدفمندشدن يارانه‌ها گام‌هاي بلندي برداشته شده است اما در توزيع ساير منابع، تسهيلات، حمايت‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها به‌گونه‌اي عمل شده كه‌ كاهش فاصله بين مناطق و فاصله طبقات درآمدي توجه شده است. 

* توجه و تأكيد در رشد فضائل اخلاقي و ترويج آرمان‌هاي انقلاب؛ از ديگر ويژگي‌هاي بودجه سال آينده 

وي در بيان ويژگي ديگر بودجه سال آينده كل كشور اظهار داشت: توجه و تأكيد در رشد فضائل اخلاقي و ترويج آرمان‌هاي انقلاب از جمله ديگر ويژگي‌هاي بودجه سال 90 است؛ نگاه فرهنگي به بودجه موجب شد كاري كه از سال گذشته آغاز شده است، در سال آينده نيز با سرعت ادامه يابد. 

رئيس جمهور ادامه داد: اميدوارم با همتي كه خواهد شد، موج عظيم فرهنگي و تقويت آرمان‌ها را در ادامه امسال و در سال 90 هم شاهد باشيم. 

احمدي‌نژاد تصريح كرد: ويژگي ديگر بودجه سال آينده پشتيباني و تأكيد بر توانمندسازي بخش مردمي و تعاوني‌ها در عرصه‌هاي گوناگون است، البته از جهت‌گيري‌هاي اصلي سند چشم‌انداز و برنامه پنجم نيز تقويت بخش مردمي در همه زمينه‌ها است، لذا توانمندسازي مردم براي پذيرش مسئوليت در بودجه سال 90 نيز از جمله نكاتي است كه لحاظ كرده‌ايم. 

* تشكيل كارگروه تخصصي براي برنامه‌ريزي شيوه‌هاي اسلامي ايراني 

وي افزود: ويژگي ديگر بودجه، تأكيد بر تقويت همبستگي ملي است؛ اگرچه امروز در كشور همبستگي كم‌نظير و شايد بي‌نظيري حاكم است اما اين همبستگي نيازمند تقويت روزانه و سالانه است. 

"توجه و تأكيد بر اعتلاي هويت ايراني اسلامي و برنامه‌ريزي اسلامي ايراني از جمله ويژگي‌هاي ديگر بودجه سال آينده است البته امروز در تمام استان‌ها كارگروه‌هاي تخصصي براي برنامه‌ريزي شيوه‌هاي اسلامي ايراني تشكيل داده‌ايم. " 

رئيس جمهور در ادامه اظهار داشت: ما در ابتداي حركت هستيم و اميدوارم كه با حمايت نمايندگان و پيگيري عالمانه دولت در پايان برنامه پنجم ايران اسلامي به يك الگوي تمام عيار تبديل شود. 

احمدي‌نژاد اضافه كرد: ويژگي ديگر بودجه توجه به نهاد خانواده و تقويت نهاد و همچنين ارتقاي جايگاه زن در جامعه و فعاليت‌هاي آرماني و انقلابي است، البته در عين حال توجه به مدارس، مساجد، مدارس علمي، كانون‌هاي فرهنگي كه توليدكننده انديشه‌هاي اسلامي و آرماني هستند نيز در بودجه لحاظ شده است. 

* اميدواريم سير فزاينده سرمايه‌گذاري در سال آينده با سرعت بيشتري افزايش پيدا كند 

رئيس‌ قوه مجريه كشورمان در ادامه سخنان خود ‌گفت: در بودجه سال آينده دولت توجه ويژه‌اي به افزايش ميزان توليد داخلي كرده است؛ به‌طوري‌كه اميدواريم سير فزاينده سرمايه‌گذاري در سال آينده با سرعت بيشتري افزايش پيدا كند. 

وي با بيان اينكه در سال جاري ميزان صادرات غيرنفتي به فضل الهي از حدود 30 هزار ميليارد تومان فراتر خواهد رفت، افزود: در پايان سال 83 و ابتداي سال 84 ميزان صادرات غيرنفتي كشور 7 ميليارد تومان بود. 

* كسب رتبه اول در منطقه قبل از خاتمه برنامه پنجم توسعه 

رئيس جمهور با اشاره به اهميت بخش علمي در لايحه بودجه سال 90 تصريح كرد: هدف ما در بخش علمي لايحه بودجه 90 اين بوده ‌كه جمهوري اسلامي ايران به لحاظ توليد علم، افزايش چشمگيري داشته باشد، ما اكنون در برخي امور رتبه اول منطقه را در اختيار داريم و اميدواريم قبل از پايان برنامه پنجم به لحاظ علمي نيز رتبه اول منطقه را بدست بياوريم. 

احمدي‌نژاد هدف لايحه بودجه در بخش اجتماعي را افزايش نشاط اجتماعي در كشور دانست و گفت: تقويت بودجه ورزش، تفريحات سالم و ايران‌گردي، انشاءالله نشاط اجتماعي را در كشور افزايش خواهد داد. 

* اجراي و عملياتي شدن، طرح پزشك خانواده 

وي اضافه كرد: اميدواريم سال 90 سهم مردم ايران از سلامت افزايش پيدا كند و طرح پزشك خانواده در شهرهاي كشور عملياتي شود، چرا‌كه اين تحول در نظام سلامت كشور لازم است. 

رئيس جمهور كشورمان با بيان اينكه 70 درصد پزشكان كشور پزشك عمومي هستند و علي‌القاعده بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشك عمومي است‌، خاطرنشان كرد: در حالي كه بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشكان عمومي است، ساز و كار مناسب موجب شده كه پزشكان عمومي از درآمد و خدمات كمتري بهره بگيرند. 

* دولت به دنبال بيمه كارگران ساختماني و اهميت به بخش بيمه است 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت به دنبال بيمه كارگران ساختماني و اهميت به بخش بيمه در لايحه بودجه سال 90 بوده است، گفت: تلاش داريم علاوه بر كارگران ساختماني، قاليبافان و كساني را كه در بخش حمل و نقل فعاليت مي‌كنند، بيمه كنيم و اين موضوع در لايحه پيش بيني شده است. 

وي با بيان اينكه توجه به بهبود فضاي كسب و كار از ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 است، اظهار داشت: دولت ‌در بودجه سال 90 پيش بيني كرده است كه برخي مشكلات اساسي جوانان را به فضل الهي حل و فصل كند. 

* ‌‌اختصاص ‌6 هزار ميليارد تومان براي برطرف كردن مشكلات كشاورزان 

رئيس جمهور ‌از ‌‌اختصاص ‌6 هزار ميليارد تومان ‌در لايحه بودجه 90 براي برطرف كردن مشكلات كشاورزان ‌خبر داد و گفت: اگر ‌طي 5 سال آينده درست عمل كنيم، سال به سال از مصرف آب در بخش كشاورزي كم ‌‌و حتي مشكل خشكسالي كشاورزان برطرف خواهد شد. 

* عزم كامل دولت براي برطرف كردن معضل بيكاري 

احمدي‌نژاد مشكل بيكاري را معضل 40 تا 45 سال اخير كشور دانست و افزود: دولت تلاش مي‌كند ‌بحث اشتغال كه به عنوان يك معضل براي جوانان ‌است را حل و فصل كند تا جوانان بتوانند شغل دلخواه خود را با تأمين مالي داشته باشد. 

وي با تأكيد بر اينكه حدود 2 ميليون و 400 نفر متقاضي شغل در كشور وجود دارد، گفت: طبق برآوردي كه انجام شده است، تا پايان سال 92 هر سال يك ميليون و 200 نفر به تعداد متقاضيان شغل اضافه خواهد شد و ما تلاش مي‌كنيم كه نرخ بيكاري را در كشور طبيعي كنيم. 

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر تا سال 92 نرخ بيكاري دو تا سه درصد شود، يك نرخ طبيعي است؛ مشروط بر اينكه سالانه بين 2.2 تا 2ميليون و 400 شغل در كشور ايجاد شود. 

* كنترل افزايش قيمت مسكن براي اولين بار 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه در صندوق توسعه ملي كار بزرگ و ماندگاري انجام مي‌شود، افزود: البته در صندوق توسعه ملي محدوديت ايجاد شده و اين محدوديت بخش وسيعي از اقتصاد ما را از صندوق محروم مي‌كند كه البته اميدوارم نمايندگان اصلاح كنند تا مشكلات برطرف شود. 

وي بر سرعت توليد مسكن در كشور تأكيد كرد و گفت: مسكن مهر با همكاري خوبي كه مجلس انجام داد، بازار مسكن را براي اولين بار بعد از 50 سال كه با افزايش قيمت مواجه بود، كنترل كرد و قيمت مسكن مقداري كاهش يافت. 

* مسكن مهر ثمره كار مشترك مجلس و دولت است 

رئيس جمهور مسكن مهر را كار مشترك مجلس و دولت دانست و ابراز اميدواري كرد ‌در طول برنامه پنجم دغدغه مسكن به عنوان يك آرزوي دست نيافتني براي جوانان مطرح نباشد. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت سه هزار ميليارد تومان به بهسازي روستاها اختصاص داده است، افزود: طي سه سال آينده تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار بهسازي خواهند شد و بنياد مسكن همه ساكنان اين روستاها را بهسازي خواهد كرد. 

* بودجه عمراني 47هزار و 500 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است 

وي از افزايش سهم اعتبارات عمراني در كشور به عنوان يك خبر خوشحال كننده براي نمايندگان مجلس ياد كرد و گفت: بودجه عمراني 47هزار و 500 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است. 

رئيس‌جمهور بر كنترل تورم در كشور تأكيد كرد و گفت: كنترل تورم در سه سال اخير روند نزولي داشته است؛ به‌طوري‌كه سوداگري در بخش مسكن، طلا و سكه و مايحتاج عمومي كنترل شده ‌و منابع به سمت سرمايه‌گذاري حركت كرده است. 

* دولت به دنبال يك سياست خارجه فعال و اثرگذار در جهان است 

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه دولت به دنبال يك سياست خارجه فعال و اثرگذار در جهان است، گفت: گسترش نقش جمهوري اسلامي ايران در نظام بين‌الملل و اثر‌گذاري ملت ايران در مناسبات جهاني از سوي دولت جدي‌تر پيگيري خواهد شد. 

وي افزود: آرمان توحيد و عدالت از سوي دولت در نظام بين‌الملل پيگيري خواهد شد. 

* بودجه 90 ساده و روان و در جهت‌گيري به سمت چشم‌انداز است 

رئيس جمهور با بيان اينكه تراز منفي عملياتي بودجه حدود 50 درصد كاهش پيدا كرده است، خطاب به نمايندگان گفت: لايحه بودجه 90 بر پايه متن برنامه و در جهت‌گيري به سمت چشم‌انداز است؛ قانون روان، شفاف، منسجم و ساده است. 

احمدي‌نژاد درباره ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 گفت: استفاده از عبارات تكراري و نامعلوم در لايحه حذف شده است. 

وي با بيان اينكه طي 4 - 5 سال اخير قوانين مهم توسط مجلس و دولت به تصويب رسيده است، سياست‌هاي اصل 44، مديريت سوخت و حمل و نقل عمومي، طرح قانون جامع مسكن، مديريت خدمات كشوري و هدفمندسازي يارانه‌ها را از جمله اين قوانين برشمرد و گفت: دولت با پشتيباني مجلس به دنبال ساخت كشور است. 

رئيس‌جمهور افزود: دولت به دنبال اين است كه پيشرفت‌هاي مبتني بر عدالت بدون توجه به حاشيه‌ها و برخي شعارهاي بي‌پشتوانه در كشور اجرايي شود. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت انتظار ندارد لايحه جديدي در مجلس نوشته شود، گفت: ما به نمايندگي از نمايندگان مجلس و به نمايندگي از كل كشور لايحه بودجه را تهيه كرده‌ايم و سعي كرديم جهت‌گيري‌ها در لايحه درست رعايت شود. 

وي افزود:‌ كار رسيدگي به لايحه بودجه آسان شده است چرا‌كه بودجه با برنامه و سياست‌ها تطبيق دارد و زمان كمتري از نمايندگان را خواهد گرفت. 

رئيس‌جمهور در عين حال گفت: بودجه انعطاف دارد و مثلا اگر راه‌آهن يك منطقه ظرفيت جذب منابع را داشته باشد، دولت كمك خواهد كرد. 

* 176هزار و 993 ميليارد تومان، مقدار بودجه عمومي دولت براي سال 90 

احمدي‌نژاد در بخش پاياني سخنان خود مقدار بودجه عمومي دولت سال 90 را 176هزار و 993 ميليارد تومان دانست و گفت كه از اين مقدار 15هزار ميليارد به درآمدها اختصاص يافته و 25 هزار و 400 ميليارد تومان نيز دارايي‌هاي مالي است. 

* لاريجاني پس از دريافت لايحه بودجه‌: ‌مجلس ‌‌بودجه سال 90 را با سرعت هرچه بيشتر بررسي مي‌كند 

علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي بعد از ارائه لايحه بودجه 90 از سوي احمدي‌نژاد به هيئت رئيسه مجلس، ضمن تشكر از اعضاي هيئت دولت حاضر در جلسه خطاب به نمايندگان اظهار داشت: امروز بودجه سال 90 را بين نمايندگان توزيع خواهيم كرد. 

وي با اشاره به فرصت 10 روزه نمايندگان براي ارائه پيشنهادات خود در خصوص لايحه بودجه گفت: از نمايندگان مي‌خواهيم كه از امروز بحث و بررسي خود را آغاز كنند و با توجه به ضيق وقت از زمان نهايت استفاده را كنند. 

رئيس مجلس خاطرنشان كرد: همچنين از كميسيون‌هاي تخصصي مجلس مي‌خواهيم كه از امروز بررسي اين لايحه و ارائه پيشنهادات خود را آغاز كنند و با توجه به فرصت 15 روزه براي ارائه اين پيشنهادات و با توجه به كمبود زمان ما، از كميسيون‌ها مي‌خواهيم كه كار خود را در 12 روز به پايان برسانند. 

لاريجاني با بيان اينكه از كميسيون‌ها مي‌خواهيم نمايندگان خود براي تشكيل كميسيون تلفيق بررسي بودجه را هر‌چه سريعتر معرفي كنند، گفت: ما تلاش مي‌كنيم بودجه با سرعت بيشتر پيش رود. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها