عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

شناسایی ژن اشتهاء و توازن انرژی در بدن

شناسایی ژن اشتهاء و توازن انرژی در بدن
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:39 ق.ظ

 

پژوهشگران آمریکایی 6 ژن را کشف کردند که عملکردهای مختلف مغز از جمله کنترل اشتهاء یا میزان انرژی بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث یک رفتار غذایی ناسالم در فرد می شوند.یک تیم بین المللی پژوهشگران، ژن های بیش از 32 هزار اروپایی از 15 تحقیق ژنتیکی گسترده را تجزیه و تحلیل کردند تا به سوالاتی چون چه چیزی در چاق شدن یا لاغری فرد نقش دارد؟ آیا صرفا رفتار غذایی یا کمبود نظم شخص در این امر نقش دارد یا اینکه ژن ها نیز نقش ایفاء می کنند؟ پاسخ بدهند.


بر پایه این نتایج، مشکلات افراد دارای اضافه وزن برای کنترل گرسنگی خود، نه تنها به خاطر کمبود اراده و نظم شخص است بلکه ژن ها نیز در امر کنترل گرسنگی نقش ایفاء می کنند.

دانشمندان در این بررسی ها کشف کردند که 6 ژن خاص در اکثریت افراد دارای اضافه وزن وجود دارد.

جالب اینجاست که پنج ژن از این ژن ها، نقشی در فعل و انفعالات گوارشی و متابولیسمی چون ذخیره چربی یا تجزیه قند نداشتند بلکه در فعل و انفعالات مغز نقش داشتند.

"کریستن ویلر" مدیر تحقیق دانشگاه میشیگان می گوید، مغز دو نقش و عملکرد اصلی دارد که با وزن فرد در ارتباط است. مغز در این نقش ها، اشتهاء را کنترل کرده و با تنظیم توازن و بالانس انرژی می کند که آیا انرژی های دریافت شده، سوخته و یا اینکه ذخیره شوند.

"ژونکالو آبکاسیس" از پژوهشگران دانشگاه میشیگان نیز می گوید، در این تحقیقات، کودکان بین 5 تا 10 ساله که 3 ژن از این 6 ژن را داشتند، نسبت به هم سنی های خود که این ژن ها را نداشتند، وزن بیشتری داشتند.

آبکاسیس افزود، 3 ژن دیگر، نقشی در وضعیت کودکان ندارد و صرفا در وضعیت بزرگسالان نقش دارد. دلیل این امر مکانیسم های مختلفی است که بر وزن ما در سنین مختلف تاثیر می گذارد".

از دیدگاه آبکاسیس، یکی از این ژن ها با نام علمی "ان.ای.ژی.آر.1" به عنوان نمونه کلیدها و نقاطی از مغز را کنترل می کند که رشد نویرونی را تحت تاثیر قرار می دهد.

پژوهشگران یک ژن دیگر با نام علمی "اس.اچ.2 بی.1" را نیز در آزمایشات بر روی موش ها شناسایی کردند و از طریق دستکاری ژنتیکی این ژن باعث چاقی و اضافه وزن موش ها شدند اما با فعال کردن مجدد این ژن، موش ها مجددا به سمت وزن معمولی و عادی خود بازگشتند.

به نظر ویلر، نتایج این آزمایشات بدین معناست که بسیاری از افراد دارای اضافه وزن، اینگونه برنامه ریزی شده اند که مقدار زیادی غذا بخورند.

ویلر با توجه به نتایج این آزمایشات می گوید، برخی از ابعاد در رفتار غذایی ما، احتمالا همراه ما تولد شده و به ارث می رسد.

این پژوهشگر افزود، با توجه به این دانستنی ها، بیولوژی بدن، خوردن غذای بیشتر را هدایت می کند و غلبه بر این امر مستلزم تلاش زیادی است.

در دو دهه گذشته، تعداد افراد دارای اضافه وزن بطور مستمر افزایش یافته است و سازمان بهداشت جهانی (دبلیو.اچ.او.) از شیوع و گسترش (ایپدمی) آن در کشورها خبر می دهد. افزایش افراد دارای اضافه وزن، تاثیر منفی شدیدی بر سیستم های بهداشتی و سلامتی کشورهای جهان دارد.


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها