عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رابطه بین اضافه وزن و زمان صرف غذا

رابطه بین اضافه وزن و زمان صرف غذا
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:40 ق.ظ

 

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی بار دیگر تاکید می کند که صرف نامنظم و بسیار دیروقت غذا در شب که امری برخلاف بیوریتم یا زیست آهنگ بدن است، به افزایش وزن کمک می کند.دانشمندان دانشگاه نوردوسترن برای اولین بار در تحقیقات و آزمایشات خود بر روی موش ها ثابت کردند که نه تنها مقدار و میزان کالری وارد شده به بدن بلکه زمان صرف و میل غذا نیز در افزایش وزن، یک نقش مهم و تعیین کننده ایفاء می کند.

بر پایه این تحقیقات، هر کس که بر خلاف بیوریتم یا زیست آهنگ که ساعت درونی بدن آن را تعیین و مشخص کرده است، غذا صرف و میل نماید، سریع تر چاق شده و دچار اضافه وزن می شود.

بیش از 300 میلیون نفر بزرگسال در سراسر جهان، اضافه وزن دارند و این رقم همچنان رو به افزایش است. وفور مواد غذایی و روش زندگی کم تحرک به ویژه در کشورهای صنعتی باعث اضافه وزن افراد شده است.

دانشمندان با توجه به ساده نبودن کاهش مجدد اضافه وزن به دنبال کسب اطلاعات از فاکتورهایی هستند که بر وزن بدن تاثیر می گذارند.

در این راستا، ساعت درونی بدن که نه تنها چرخه و سیکل خواب و بیداری بلکه احتمالا توازن انرژی بدن را هدایت و تنظیم می کند، نیز جرو این فاکتورها است.

پرفسور "فرید تورک" استاد نویروبیولوژی و فیزیولوژی در دانشگاه نوردوسترن آمریکا می گوید، کیفیت و علت چاق شدن یک انسان بسیار پیچیده است و قطعا فاکتورهای دیگری غیر از ورود و خروج کالری در این امر نقش ایفاء می کنند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:رابطه بین اضافه وزن و زمان صرف غذا
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:42 ق.ظ

 

تورک افزود، از دیدگاه ما، حداقل برخی از فاکتورها را باید در بین فاکتورهای مربوط به کنترل چرخه و ریتم شبانه روزی بدن جستجو کرد.

از مدت ها پیش این احتمال وجود داشته است که صرف نامنظم و یا بسیار دیروقت غذا، روند افزایش وزن را تشدید می کند اما این ادعا تاکنون ثابت نشده بود. هم اکنون پژوهشگران دانشگاه نوردوسترن این مساله را مجددا بررسی کرده اند و برای اولین بار دلایل و شواهد روشن و شفافی را برای رابطه بین اضافه ورن و زمان صرف غذا کشف کرده اند.

دانشمندان در آزمایشات خود به دو گروه موش به مدت شش هفته غذای سرشار از چربی و کالری دادند. اما یک گروه از موش ها صرفا در زمانی که معمولا بیدار هستند و گروه دیگر صرفا در زمانیکه معمولا خواب هستند، غذا دریافت کردند.

پس از پایان دوره آزمایشات، وزن موش هایی که صرفا در زمان خواب غذا دریافت کرده بودند، 48 درصد افزایش یافته بود اما وزن آن گروه از موش ها که در زمان معمولی بیداری غذا خورده بودند، صرفا 20 درصد افزایش یافته بود. این در حالیست که هر دو گروه به یک اندازه کالری دریافت کرده و بطور مشابه تحرک داشتند. ظاهرا تنها زمان صرف و میل غذا برای یک اختلاف 28 درصدی افزایش وزن در این گروه کافی بوده است. هر چند که مکانیسم مولکولی علت این تاثیرات منفی خوردن غذا در "زمان اصطلاحا اشتباه" مشخص و روشن نیست اما دانشمندان معتقدند که ساعت درونی بدن و بیوریتم طبیعی در افزایش وزن و چاقی یک نقش مهم ایفاء می کنند. دانشمندان بعلاوه قصد دارند در گام های بعدی، این مکانیسم را تحقیق و بررسی کنند.

منبع: سایت آلمانی ساینکس
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها