عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نفت 80 دلاري در لايحه بودجه 90 واقع‌بينانه است

نفت 80 دلاري در لايحه بودجه 90 واقع‌بينانه است
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:42 ق.ظ

 محمد حسين فرهنگي عضو هيات رئيسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در مورد دليل افزايش بودجه عمراني در لايحه بودجه گفت: در شرايطي كه درآمد نفتي و غير نفتي اجازه مي‌دهد، دليلي ندارد كه بودجه سخت‌گيرانه و همراه رياضت بسته شود. 
نماينده مردم تبريز در مجلس تصريح كرد: بخشهايي در كشور براي اجراي طرح عمراني وجود دارد كه نياز دارد هزينه تملك دارايي سرمايه‌اي براي اتمام آنها افزايش يابد. 
فرهنگي با اشاره به مطالبات پيمانكاران غير دولتي از دولت، گفت: خيلي از پيمانكاران از دولت طلب دارند و برخي پروژه‌ها به دليلي نيمه تمام بودن وضعيت خوبي ندارد، با افزايش اعتبارات عمراني در لايحه بودجه 90 تا حد قابل قبولي مي‌توان از اين ظرفيت خالي پيمانكاري استفاده كرد. 
وي گفت: وقتي پيمانكاران از دولت طلب دارند، يعني ظرفيت خالي در اجراي طرحهاي عمراني در كشور وجود دارد، اعتبار عمراني سالهاي گذشته كفاف نمي‌دهد، بايد رشد قابل توجه داشته باشد و بيش از صد درصد بودجه‌هاي عمراني قابل جذب است. 
عضو هيات رئيسه مجلس تاكيد كرد: اعتبارات عمراني سال گذشته 20 هزار ميليارد تومان بود كه در لايحه بودجه 1390 بيش از دو برابر افزايش يافته و به 47 هزار و 500 ميليارد تومان رسيده است. 
فرهنگي در مورد بودجه پيش‌بيني شده براي اجراي هدفمندي يارانه‌ها گفت: هنوز جدول بودجه 90 در اختيار نمايندگان قرار نگرفته است، ولي اجراي هدفمندي به سياق سال 89 اجرا خواهد شد. 
نماينده تبريز در مجلس افزود: اجراي هدفمندي يارانه در سال جاري با آزاد شدن 20 هزار ميليارد تومان يارانه پيش‌بيني شده بود كه در 3 ماه آخر سال اجرا شد، بنابراين احتمالا اين هدفمندي يارانه‌ها را براي سال آينده چهار برابر كند. 
فرهنگي در مورد افزايش بودجه شركتهاي دولتي با وجود واگذاري شركتهاي بزرگ، گفت: طبعاً هنوز واگذاريها به نقطه مطلوبي نرسيده است، از طرفي بودجه شركتهاي دولتي پيش‌بيني درآمد و هزينه خود شركتهاست و اگر درآمدي پيش‌بيني شده به تناسب آن هزينه يابي شده است. 
عضو هيئت رئيسه مجلس تاكيد كرد: براي شركتهاي دولتي به طور عمده از بودجه عمومي دولت هزينه نمي‌شود. 
فرهنگي در مورد ارائه لايحه بودجه 90 در ماه آخر سال و امكان به پاياين رسيدن تصويب تا آخر سال گفت: به طور طبيعي رسيدگي به لايحه بودجه در اين مدت كوتاه تمام نمي‌شود، مگر اين كه مجلس به تصميم‌گيري خاصي برسد. بايد هيات رئيسه مجلس تصميم بگيرد. 
وي بيان داشت: پيش‌بيني مي‌شود رسيدگي به لايحه بودجه 1390 در ماه اول سال 90 نيز ادامه داشته باشد. 
فرهنگي در پاسخ به اين پرسش كه آيا براي ماه نخست سال آينده بودجه يك دوازدهم تمديد خواهد شد، گفت: در اين باره قرار است مجلس با دولت مذاكره داشته باشد و بعدا تصميم‌گيري شود. 
عضو هيات رئيسه مجلس در مورد پيش‌بيني درآمد بودجه 90 بر اساس نفت بشكه‌اي 80 دلار و واقعي بودن اين رقم خاطرنشان كرد: نفت 80 دلاري در سال آينده غير واقع بينانه نيست و با واقعيت سازگازي دارد. 
فرهنگي درباره بودجه شديدا انبساطي 90 و امكان تورمي بودن بودجه و هدفمندي يارانه‌ها و تورم گفت: هدفمندي يارانه‌ها در واقع جابجايي يارانه‌ها در جهت هدفمند شدن است و از طرفي اجراي هدفمندي در سال جاري اثر متفاوتي با روند طبيعي تورم نداشته و آثار تورمي نداشته است. 
اين نماينده تبريز در مجلس گفت: اعتبارات پيش‌بيني شده بودجه كشور از مجموع منابع پيش‌بيني دولت در نظر گرفته شد و مي‌توان بر حسب مديريت صحيح و كنترل شده اين افزايش بودجه را در جهت رشد كشور مديريت كرد. 
فرهنگي به فارس گفت: تسريع اجراي پروژه‌هاي عمراني و نيازهاي مختلف كشور ايجاب مي كند، بودجه دولت افزايش يابد، از طرفي بخشي از افزايش بودجه عمراني به اعتبار استفاده بخشهاي خصوصي و تعاوني از منابع صندوق توسعه ملي در سرمايه‌گذاري زاينده در كشور در نظر گرفته شده است. 
وي گفت: البته استفاده از منابع صندوق توسعه ملي توسط بخش خصوصي به شرط اين است كه اجازه تبديل ارز آن صندوق به ريال در داخل كشور را نداشته باشند، آنچه در نظر است، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي براي حمايت از بخش غير دولتي و سرمايه‌گذاري مولد و زاينده در كشور باشد.

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها