عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا میدانید سلینوم از تکثیر ویروس ایدز جلوگیری می کند؟

آیا میدانید سلینوم از تکثیر ویروس ایدز جلوگیری می کند؟
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:45 ق.ظ

 

بر پایه اعلام پژوهشگران آمریکایی، سلینوم، یک ماده معدنی، نیمه فلز و آنتی اکسیدان قوی، می تواند از تکثیر ویروس ایدز در بدن جلوگیری کند.
"ساندپ پرابوه" پژوهشگر دانشگاه ایالت پنسیلوانیا در آمریکا می گوید، سلینوم می تواند تکثیر ویروس مرگ آفرین ایدز را تا 10 برابر کاهش دهد. پرابوه ابراز امیدواری کرد که نتایج این مطالعات بتواند در آینده به تولید و عرضه داروهای بهتری برای ایدز، این بیماری خانماسوز کمک کند.

پرابوه و همکارانش در یک آزمایش با سلول های خون، تاثیر درمانبخش سلینوم را مشاهده کردند. ویروس ایدز با ورود به بدن انسان از ترشح پروتئین های حاوی سلینوم جلوگیری می کند که یک نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن ایفاء می کنند. کیفیت هجوم و حمله ویروس به تولید مولکول های پروتئین تاکنون نامشخص بود. اما پژوهشگران هم اکنون معتقدند که پروتئین "تی.آ.تی." یک نقش مهم در این فعل و انفعال ایفاء می کند.

ویروس ایدز، پروتئین "تی.آ.تی." را در اولین مرحله عفونت تولید می کند. پژوهشگران آمریکایی برای آزمایشات خود، نمونه سلول های خون شرکت کنندگان سالم در این تحقیقات را به ویروس ایدز آلوده کرده و سپس مقدار کمی کریستال "سدیم سلنیت" به این توده سلولی اضافه کردند. این ترکیب سلنیوم، تکثیر ویروس در این توده سلولی را در مقایسه با سلولی های بدون سدیم سلنیت، 10 برابر کاهش داد.

زمانیکه پژوهشگران در دومین مرحله تحقیقات خود مقدار یک پروتئین خاص بدن و حاوی سلنیوم موسوم به "تیوردوکسین ردوکتاز 1" (تی-آر-1) را کاهش دادند، تکثیر ویروس ایدز نیز 5/3 برابر افزایش یافت. دانشمندان از این آزمایشات نتیجه گیری می کنند که پروتئین "تی-آر- 1"، ساختار شیمیایی پروتئین ایدز موسوم به "تی.آ.تی." را بهم ریخته و بدین ترتیب می تواند تکثیر ویروس را متوقف نماید. ویروس ایدز بسرعت تکثیر و جهش ژنتیکی یافته و داروهای کنونی شناخته شده در بازار قادر به نابودی این ویروس نبوده و روش های درمانی کنونی نیز کارساز نیستند. بدین ترتیب، مبتلایان به ایدز، مجبورند یک عمر با این بیماری خود مبارزه کنند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:آیا میدانید سلینوم از تکثیر ویروس ایدز جلوگیری می کند؟
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:46 ق.ظ

آمار و گزارشات 

 بر پایه گزارش سازمان ملل متحد، 33 میلیون و 200 هزار نفر در جهان به ویروس ایدز مبتلا هستند که به ویژه در هشت منطقه از گسترش فوق العاده ای دارند. در جنوب آفریقا 24 میلیون و 500 هزار، در آسیا، آمریکای شمالی 8 میلیون و 300 هزار، اروپای غربی و مرکزی 2 میلیون، آمریکای لاتین یک میلیون و 600 هزار، اروپای شرقی و آسیای مرکزی یک میلیون و 500 هزار، شمال آفریقا و خاورمیانه 440 هزار، جزایر کاریبیک 330 هزار و اقیانوسیه 78 هزار مبتلا به ایدز هستند. بر خلاف دیدگاههایی که معتقدند، ویروس ایدز ابتدا در دهه 1930 میلادی گسترش یافته است، هم اکنون پژوهشگران آمریکایی این احتمال را تایید می کنند که اولین عفونت های ناشی از ویروس ایدز حدود سال 1900میلادی در آفریقای مرکزی رخ داده است. پژوهشگران آمریکایی با تجزیه و تحلیل ژنتیکی از نمونه برداری یک مرد او زن از قدیمی ترین مبتلایان به ویروس ایدز از سال های 1959 و 1960 میلادی، به این نتایج دست یافتند. از دیدگاه دانشمندان، تفاوت این دو نوع ویروس به اندازه ای با یکدیگر زیاد است که معلوم می شود چندین دهه قبل باید از اجداد مشترک خود جدا شده باشند. به اعتقاد "میشاییل وروبی" استاد دانشگاه آریزونا در شهر توسان آمریکا، بدین ترتیب ظهور اولین عفونت های ایدزی دقیقا به دوره ای می رسد که در آفریقای مرکزی، اولین شهرهای بزرگتر ایجاد شدند. 25 هزار کارشناس از سراسر جهان سپتامبر سال جاری در مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک پیرامون تازه ترین نتایج تحقیقاتی، داروها و راههای مقابله بهتر با ایدز به ویژه ابتلاء کودکان به این ویروس مشورت و تبادل نظر کردند. سلینوم یکی از عنصرهای شیمیایی با عدد اتمی 34 است و به عنوان آنتی اکسیدان، سلول ها را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. سلینوم در ماهی، زرده تخم مرغ، گوشت، جگر، عدس، مارچوبه، فرآورده های غلات و خانواده گردوها به مقدار زیادی یافت می شود. مقدار سلینوم در ارگان های بدن انسان حدود 10 تا 15 میلی گرم است. این نیمه فلز به عنوان در برخی از آنزیم ها نیز یافت می شود. بر پایه برخی از مطالعات، سلینوم برای حفاظت در برابر سرطان مفید است اما میزان کم این عنصر شیمیایی در خون، خطر و ریسک مرگ در اثر بیماری های گردش خون و قلب را در پی دارد. از سوی دیگر صرف بالای سلینوم به عنوان فاکتور پیشگیری از سکته قلب، سرطان و یا ناراحتی های سیستم دفاعی بدن هنوز به اندازه کافی روشن نشده است.***

منابع: مجله آلمانی فوکوس 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها