عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تغییر فتوسنتز گیاهان در واکنش به کمبود نور

تغییر فتوسنتز گیاهان در واکنش به کمبود نور
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:01 ق.ظ

 

گیاهان پس از 30 دقیقه کمبود تابش نور، با توقف یا شروع فعالیت صدها ژن، نه تنها فتوسنتز بلکه حتی تمام متابولیسم خود را تغییر می دهند.


پژوهشگران آلمانی واکنش های غیرمنتظره سریع گیاهان در برابر تغییر وضعیت تابش نور را شناسایی و به این نتیجه رسیدند که گیاهان پس از مواجه با کمبود نور، فعالیت صدها ژن را متوقف یا شروع کرده و فعل و انفعالات فتوسنتز و متابولیسم خود را تغییر می دهند.

در حالیکه کیفیت فعل و انفعالات و کیفیت تغییر ساختار دستگاه فتوستنز در گیاهان تاکنون صرفا در حد مفاهیم و دانستنی های اولیه در باره چگونگی استفاده بهتر از نور مشخص بود، فیزیولوژیست های گیاهی دانشگاه ینا به تازه گی با بررسی دقیق تر برخی از مکانیسم ها، به ویژه بر روی تنظیم ژن ها تمرکز کرده اند.

"فان اشمیت" پژوهشگر دانشگاه ینا می گوید، ما که قصد داشتیم بدانیم تغییر تابش نور به چه سرعت و در چه وسعت و گستردگی بر روی بیان ژن ها تاثیر می گذارد، به این نتیجه رسیدیم که تنظیم ژن ها به مراتب پیچیده تر و سریع تر از آن است که تاکنون فرض شده بود. بطوریکه پژوهشگران توانستند طی 30 دقیقه تغییراتی در صدها ژن مشاهده کنند.

فان اشمیت می افزاید، غیرمنتظره این بود که در کنار ژن های فتوسنتز، تعداد بیشماری از ژن های متابولیسم نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و این امر خود را در تغییرات متابولیسم نیز خود را نشان داد. در حالیکه نشاسته یکی از پارامترهای متابولیسمی بود، اما تولید قند ساکاروز ثابت ماند.

این اشمیت می گوید، این تغییرات و فعل و انفعالات بدین معناست که گیاه با تاکتیک خود تلاش دارد، غلظت ساکاروز را برغم تغییر شرایط همچنان ثابت نگهدارد.

تیم پژوهشی دانشگاه ینا توانست بدین ترتیب برای اولین بار نشان دهد که نه تنها دستگاه فتوسنتز گیاه تغییر ساختار می دهد بلکه حتی وضعیت متابولیسمی نیز با شرایط جدید وفق داده می شود.

فان اشمیت نتیجه گیری می کند، فتوسنتز نه تنها یک روند انفعالی و یک پروسه با انرژی ثابت را به نمایش می گذارد، بلکه همزمان به عنوان یک سنسور محیط موثر است. در صورت نیاز، فتوسنتز بیان ژن های خود را تنظیم می کند و فعل و انفعالات متابولیسمی را با وضعیت عملکرد هر یک تطبیق می کند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:تغییر فتوسنتز گیاهان در واکنش به کمبود نور
دوشنبه 2 اسفند 1389  11:11 ق.ظ

 

گیاهان قادرند با استفاده از تابش نور و گاز کربنیک هوا و جو، اکسیژن و گلوکز حیاتی تولید کرده و بدین ترتیب زندگی و حیات بر روی کره خاکی زمین را تضمین کنند. گیاهان این فعل و انفعالات را حتی در شرایطی انجام می دهند که وضعیت تابش نور برای آنها کامل و ایده آل نیز نیست. به عنوان نمونه، در جنگل ها، مزارع و سبزه زارها گیاهان بطور متراکم و تنگاتنگ در کنار یکدیگر رشد کرده و از این طریق متقابلا نور را به سمت خود جذب می نمایند. از سوی دیگر برگ های بالای گیاهان، بخش دیگری از نور را جذب می کنند.

فان اشمیت می گوید، نوری که در نهایت برای اکثر برگ ها باقی می ماند، گیاه بندرت می تواند برای فتوسنتز استفاده نماید. با این وجود گیاهان قادرند حتی تحت سخت ترین شرایط، خود را با وضعیت محیط وفق داده و عمل فتوسنتز را انجام دهند.

پژوهشگران دانشگاه ینا قصد دارند در آینده هر یک از فعل و انفعالات را بصورت تفکیک شده بررسی نمایند. بعلاوه قصد دارند آزمایشات و تحقیقات خود را بجای "آرابیدوپسیس" به عنوان گیاه مدل، بر روی گیاهان متداول از بخش کشاورزی چون ذرت و کلزا انجام دهند.

فان اشمیت می گوید، چنانچه ما این فعل و انفعالات تطبیقی را درک کنیم و بشناسیم، می توانیم آن نوع گیاهانی را تولید کنیم که خود را با شرایط ویژه تابش نور در مزارع بهتر وفق می دهند. در این صورت، شاید میزان برداشت از گیاهان مفید به عنوان مواد غذایی و حامل انرژی و کالری غذایی در آینده بشدت افزایش یابد.


منبع: سایت آلمانی ساینکس
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها